Spáči

Spáči Originální název: Sleepers

XYZ - 2009
ISBN: 978-80-7388-248-8

XYZ (2009) 978-80-7388-248-8 369

Kniha, na jejíž motivy natočil oscarový režisér Barry Levinson (Rain Man) úspěšný film (Sleepers, 1996) nepředstavuje obyčejný nebo jednoduchý příběh. Naopak, nabízí morální dilema, že vzít zákon do svých rukou je přijatelné, pokud původní zločin byl opravdu krutý. Tato odvážná myšlenka není však hnána až do krajnosti. Dramatický příběh tohoto autobiografického bestselleru Lorenza Carcaterry představuje kontroverzní vyprávění o událostech, které nemilosrdně ukončily dětství čtyř chlapců a uvrhly je do světa nejhrubšího násilí. Ani po mnoha letech bolestivé vzpomínky nelze vymazat. Strhující drama o přátelství, spolupatřičnosti a mstě. Shakes vypravěč příběhu, Michael, John a Tommy. Čtyři kamarádi, ministranti, uličníci, páni svého neopakovatelného světa. Až do chvíle, kdy se nevinné darebáctví změní na nehodu, při níž téměř zahyne člověk a oni se ocitnou ve Wilkinsonově nápravním ústavu. Stanou se z nich "spáči", což je slangové označení pro nezletilého, odsouzeného na delší dobu než devět měsíců. Život hochů týraných, šikanovaných a znásilňovaných sadistickými strážci, se neodvolatelně změní. Stanou se obětmi systému, jenž dovoloval beztrestně zneužívat své svěřence (Založil/a: skjaninka)

Lorenzo Carcaterra Lorenzo Carcaterra
*16.10.1954

rt12
  21. 9. 2014, 19:52
Mrazivý příběh party kluků, kteří zaplatí za klukovinu hodně vysokou cenu - ztrátu nevinnosti a důstojnosti. Po letech se jim už jako dospělým mužům vše vrací jako bumerang. S napětím a očekáváním čtete zda se dokáží vyrovnat s minulostí. Kniha vzbuzuje emoce a hněv, že je něco takového vůbec možné.
woolf
  24. 4. 2012, 10:57
Při koupení této knihy jsem absolutně nečekal nic. Neznal jsem tento příběh a o to víc jsem si ho užil. Nezničitelné kamarádství čtyř kluků začíná krásně popsanými zážitky. Ovšem dojde na veliký zlom, který vás totálně dostane. Knihu jsem doslova hltal a prožíval s nimi.
Limewithmint
  29. 4. 2013, 21:30
Skvělá kniha. V kombinaci s filmem, který jsem viděla několik měsíců před čtením a ihned po přečtení je to opravdu síla a ukápla mi nejedna slza. Knížka dokáže vyvolat opravdu silné emoce.
hrosula
  8. 11. 2012, 18:39
Jedna z nejlepších knih, co sem četla. Do této knihy sem se úplně vžila, výborná, můžu jedině doporučit.
Arequipa
  4. 3. 2012, 22:15
Jedna z mých nejoblíbenějších knih. Tak mě vtáhla, až jsem toužil, strašně moc toužil po pomstě na trýznitelích těch nebohých chlapců. Tohle není žádný de Sade, autor spíše naznačuje, než obšíršně a detailně popisuje. Kniha je také obžalobou systému, jak lze z nevinných chlapců "vychovat" zločince. Doporučuji i téměř stejně výborný film.
ptacichripkaa
  30. 8. 2011, 13:38
Naprosto nejlepší kniha co jsem kdy četla. Pořád se k ní vracím a pokaždé ji přečtu jedním dechem. Stáhne Vás do děje a pustí až dočtete poslední řádek. Je to strhující příběh čtyř chlapců. kteří za blbost a nechtěné následky zaplatili vysokou cenu. Doporučuji přečíst opravdu stojí za to.
pudiltom
  1. 11. 2014, 13:49
První půlka knihy pro mě byla tak nudná, že jsem ji skoro nedočetl. Neustále jsem čekal až se to zlomí a začne se tam něco dít. Druhá polovina už byla celkem jízda. Kdybych začal číst od stopadesáté strany, tak bych dal pět hvězd. Takhle to jsou slabé čtyři.