Posvátná stezka

Originální název: Holy Road

Ikar - 2003
ISBN: 80-249-0130-7

Ikar (2003) 80-249-0130-7 350

Posvátná cesta volně navazuje na světoznámý bestseller Tanec s vlky.

Opět se setkáme s mužem, který se připojil k Indiánům a stal se rovnocenným Komančem pojmenovaným Tančí s vlky, i s jeho původně též bílou ženou Stojí s pěstí. Se svou rodinou se stali uznávanými členy vesnice kmene Komančů. Bohužel tyto kmeny žijící dosud svobodně na rozlehlých prériích amerického Západu se postupně stávají překážkou v expanzi bělošského národa. Indiáni se seznamují s "nedobytnou příšerou" bělochů - vlakem, který probíjí do divoké části Ameriky posvátnou cestu bělochů. Bohužel na této cestě leží mnoho zabitých. V Bílém domě ve Washingtonu se uskuteční výjimečná schůzka, na níž generál Mackenzie za podpory generála Sheridana přináší ideální vyřešení "indiánské otázky" - vytvořit pro ty, kteří přijmou posvátnou cestu bělochů, vyhrazené rezervace. Ostatní budou nemilosrdně potrestáni. Zástupci jednotlivých kmenů toto "řešení" vyslyší na oficiálním setkání s Velkým bílým otcem, ale ne všichni jsou ochotni se podrobit. Bílí vojáci jsou velmi dobře instruováni, aby vybíjeli stáda bizonů, kteří představují hlavní zdroj potravy Indiánů, posléze dochází i k vybíjení těch, kteří se odmítli vzdát svého svobodného života na prérii.

Michael Blake Michael Blake
*05.07.1945

LadysR2
  14. 3. 2013, 15:09
Na Tanci s vlky jsem měl rád to kouzlo příběhu. To až snové vyprávění. To tu sice je taky, ale nějak mi tu překáží ta "bílá pidlivizace (civilizace)". Ale některé momenty střetů dvou kultur jsou opravdu silné. Obzvlášť návštěva Indiánů ve Washingtonu (prohlídka jatek). A ten konec! No přečtěte si to