Originální název: Horse Whisperer

Ikar - 2005
ISBN: 80-249-0521-3

Ikar (2005) 80-249-0521-3 296
Knižní klub (1996)

Pod modrým nebem Montany se setkávají hrdinové příběhu zraněného koně, zmrzačené dívky, ctižádostivé matky a "zaříkávače koní", člověka, který dokáže léčit divoké, neovladatelné koně. Grace je jediné dítě Annie Gravesové, šéfredaktorky prestižního newyorského časopisu, a jejího manžela, právníka Roberta. V okamžiku, kdy si dívka jednoho zimního rána vyjede na svém koni Tulákovi a srazí ji čtyřicetitunový nákladní vůz, se však životy všech členů rodiny obrátí vzhůru nohama. Dívka i kůň nehodu přežijí, ale Grace je těžce postižená a Tulák tak vážně zraněný a především traumatizovaný, že i veterinář, který mu zachránil život, lituje, že ho nezastřelil. Annie však odmítá dát zběsilého koně usmrtit, neboť cítí, že pokud by to udělala, něco by zemřelo i v její dceři. Vydává se tedy s Grace a Tulákem na zoufalou pouť přes půl Ameriky do Montany, kde žije rančer Tom Booker. Tento "zaříkávač koní" je patrně jediným člověkem, který může koně uzdravit. A tam, v kraji plném mimořádné krásy, se odehraje drama, jehož hrdinové hledají lásku, porozumění a naději...
Román proslavilo stejnojmenné filmové zpracování s Robertem Redfordem v hlavní roli. (Založil/a: chancha)

Keatin
  14. 5. 2012, 10:26
Film jsem neviděla a jsem za to do jisté míry ráda. Kniha pro mne totiž byla o to větším překvapením (i když po zjištění, že Grace hrála malá Scarlett Johanson, bylo trochu zklamání, představovala jsem si knižní Grace jinak). Pan autor to napsal opravdu dobře, poutavě, svižně. Příběh byl skvělý, i když ten konec zbytečně přitažený za vlasy, dle mého názoru.
smajlinka
  21. 4. 2014, 21:17
Podle mého názoru velice citlivě a čtivě napsáno, hrdinové příběhu mají své slabosti, díky kterým jsou čtenáři blízcí. Souhlasím s názorem, že konec možná trošku krkolomný, ale vlastně svým způsobem happy end,tak proč ne ;-) . Na filmové zpracování se taky určitě podívám, po přečtení knížky mě láká :-)
Evelýny
  9. 10. 2014, 19:12
Tuto knihu jsem měla v knihovně dost dlouho nepřečtenou, protože jsem viděla dříve film a myslela jsem si, že příběh znám a tudíž mě kniha nebude zajímat. CHYBA!!!!! Konec knihy mě fakt paralyzoval a jsem ráda, že jsem si na ni udělala čas. Takže kdo váháte s přečtením knihy tak nekoukejte a začněte číst. Stojí to za to.
moonchild
  10. 11. 2013, 16:35
Grace je jediné dítě Annie Gravesové,šéfredaktorky prestižního newyorského časopisu, a jejího manžela,právníka Roberta.Jednoho zimního rána si Grace vyjede na svém koni Tulákovi a srazí jí čtyřicetitunový nákladní vůz.
Dominie
  18. 11. 2015, 22:32
Na tuhle knihu jsem v knihovně narazila náhodou a hned jsem si vzpomněla, jak jsem jako malá tenhle film hltala s mamkou, a týden jsem vždy po zkouknutí nespala. Rozhodla jsem si knížku vypůjčit a jak jsem očekávala, tak se také stalo - mnohonásobně předčila film a vtáhla mě do děje obrovským způsobem. Vážně mě to bavilo a nechtěla se mi dávat z ruky. Zasloužených pět hvězdiček a určitě se k ní ještě někdy vrátím :)
yvona
  19. 1. 2014, 0:04
Viděla jsem kdysi film a dost se mi líbil. Knížka je ale úžasná!!! Jsem zvědavá na další díla tohoto autora.
Vera Silent
  28. 5. 2011, 14:31
Jako asi mnoho dalších i já si tu knížku vybrala díky tomu, že jsem viděla film s okouzlujícím Redfordem v hlavní roli. Knížka mě překvapila tím, že se tak dopodrobna zabývá vztahem Toma a Annie s ke konci detailně popsanými intimními scénami (od skutečně výpravného příběhu zabývajícího se znovunalezením smyslu života to najednou sklouzávalo do červené knihovny). Závěr je mimochodem úplně jiný než ve filmu - víc fantastický, méně reálný. Ale je to krásný příběh a dobře promyšlený. Autor evidentně věděl, co dělá.
Mazda
  29. 2. 2012, 10:09
Film Zaříkávač koní se stal mým nejoblíbenějším, a proto jsem se s nadšením pustila i do knižní předlohy. Četlo se to dobře, přestože mi tam některé pasáže (zejména ty intimní) trochu vadily. A na konci mi pořádně spadla čelist překvapením.
Jinými slovy - jsem ráda, že to Redford natočil tak, jak to natočil. Našel dokonalou hranici mezi tím, co by tam chybělo a tím, co už je moc. Neexistuje film, který bych milovala více. O knize totéž říct nemůžu.
Londi
  17. 11. 2012, 15:06
Moc pěkná kniha. Filmové zpracování jsem viděla až po jejím přečtení a skoro jsem to nedodívala, jak jsem byla zklamaná. Ale tak to bývá skoro vždy, když čtete nejdřív knižní předlohu...
Lenka R.
  19. 3. 2012, 22:53
Nádherná kniha, od té doby, co jsem jí přečetla, mi nepřijde její filmové zpracování tak dokonalé, jako před tím.
Prochy38
  3. 11. 2011, 17:32
Tento příběh znám z filmového zpracování, ale to knižní jsem si nenechal ujít. Věděl jsem, že kniha bude končit jinak než film a na to jsem se hodně těšil. Jméno překladatelky už si nevybavuji, ale četlo se to fakt moc dobře. Odsýpalo to a já chvilku žil na ranči v Montaně a užíval si kouzelný, romantický příběh s tragickým začátekm i SPOILER!!!! (koncem).