Muzeum zkamenělin

Muzeum zkamenělin Originální název: Life Before Man

Odeon - 2002
ISBN: 80-207-1120-1

Odeon (2002) 80-207-1120-1 317

Složitá situace, v níž se Elizabeth ocitá, není nesnesitelná v tom, že její manželství nefunguje, ale že si její milenec vystřelil brokovnicí mozek z hlavy. Kvůli ní. Elizabeth byla zvyklá celý život všechno zvládat, manipulovat lidmi kolem sebe, ale najednou si neví rady. Platonickým objektem jejího nesmělého manžela je zase paleontoložka Lesje, Elizabethina kolegyně, a ta chodí s Williamem. Když se vztahy mezi těmito aktéry protnou, začne to být na scéně dosti horké... Ještě zajímavější než líčení osudů tohoto mnohoúhelníku je autorčin způsob vyprávění, střídání tří vypravěčů a mistrný vhled do lidské psychiky. Atwoodová nesentimentálním, inteligentním způsobem předvádí lásku jako věčně se opakující tragikomedii.

Pend
  14. 10. 2013, 6:32
Během čtení jsem marně čekal, že se konečně začne něco dít. Nestalo se. K tomu navíc líčení ne úplně chronologicky, takže si musíte dávat pozor na datum kapitoly, abyste nebyly zmateni. Atwoodová vyniká v psychologické drobnokresbě. Každopádně je to zajímavý román k zamyšlení a nemůžu říct, že jsem byl zklamaný.

Je to román obtížný, temný a nesnadno uchopitelný - klasický příběh milostného trojúhelníku (čtyřúhelníku), jedna velká swingers party, existencionální studie lásky, meditace o smrti? Potkáváme zde ne živé lidi, ale spíše relikty (s výjimkou Elisabeth), nemají žádné duše, jejich životy plynou bezútěšně dál. Postavy se zde potkávají a míjejí, partnerské dvojice se mění, ovšem zbytečně, protože nikdo zde nenajde uspokojení, natožpak naplnění. Taktikou všech je "nejednat". Ale ony postavy vlastně ani jednat nemusí - autorka román obdařila velice silnou kauzální mechanikou, jež vychází z rozestavění vztahů a posouvá celé soukolí dál, aniž by bylo v moci postav cokoli změnit.