Jako o závod

Jako o závod

Odeon - 2002

Odeon (2002)

René Depestre, jenž sám zažil několik diktatur, ale už delší dobu v žádné nežije, si dokáže zachovat k tématu potřebný odstup a zaujmout nový, nezvyklý úhel pohledu. Zároveň překvapí netradičním literárním stylem, blízkým surrealismu i magickému realismu, a svým specifickým humorem.

René Depestre René Depestre
*29.08.1926

Pend
  8. 10. 2014, 14:46
Jako o závod se v karibské oblasti leze na holý kmen potřený kluzkou hmotou, vítěz bere vše, co najde na vrcholku.
Na tento kmen chce vylézt i hlavní hrdina Henri Postel, bývalý senátor, nyní disident a nucený provozovatel krámku v chudé čtvrti. Za přihlášení se do soutěže získá obdiv svých blízkých i novou lásku, sklidí však nenávist ze strany úřadů...
Tento útlý román můžeme klidně zařadit po bok Orwellova 1984. Pro našince budou patrně některé pasáže, zejména ty spojené s místní náboženskou tradicí, poněkud zdlouhavé a nudné, na druhou stranu je v románu řada vynikajících momentů včetně svébytného popisu sexuality, jak jsme u Depestra zvyklí.