Všední dny mého harému

Všední dny mého harému

Knižní klub - 2002

Knižní klub (2002)

V převratné době "restaurace kapitalismu" v Rusku, kdy je člověk člověku vlkem v každodenním boji o přežití, legalizuje parta mafiánů své zisky prostřednictvím "pračky na peníze" - investicí do filmového projektu se svůdnou hvězdou Lušou. Scénář má napsat chudý spisovatel-disident a chronický milovník žen Valerij. Celá parta vyráží z Petrohradu na luxusním parníku, kde se má film natáčet. Spisovatel v hrůze prchá z lodi před erotickým zneužíváním agresivní Lušou v německém přístavu, aby se vrhl do náruče své romantické lásky z mládí, Němky Evy. Ta jej ukryje na konferenci o ruské literatuře, pořádané německými rusisty. Valerij se tam stává svědkem briskní výměny kabátů bývalých literárních opor režimu a jejich metamorfózy v puncované demokraty. Intriky, boj o granty a úprk před mafií vrhají vypravěče do náruče dalším atraktivním ženám v Paříži, Kodani i středoasijském Taškentu… Humoristická novela na pozadí groteskních scén a milostných eskapád přibližuje obraz tranzitního Ruska, přerodu "starých struktur" do nových a dalších aspektů budování rozvinutého kapitalismu, jak je dobře známe i u nás.