Gobi

Originální název: Gobi

Epocha - 2007
ISBN: 80-87027-41-8

Epocha (2007) 80-87027-41-8 207

Světově proslulý horolezec a dobyvatel nejvyšších vrcholků Země se ve svých šedesáti letech vypravil sám a bez logistické podpory na cestu napříč pouští Gobi. Svou cestu zahájil v květnu 2004 na východním okraji pouště a za pomoci kočovných pastevců postupoval na západ, nejprve východní a jižní částí pouště, pak přes kamenité pustiny v její střední části. Po překonání pohoří na západě pak dorazil až do Ulánbátaru. (Založil/a: skjaninka)

IOIOIO
  4. 2. 2011, 20:39
Sportovec s duší filozofa, tak se nám představuje Reinhold v této knize. A přesto, že se zde zdánlivě nic neděje, jen "přesun po poušti na výdrž", nudit se určitě nebudete...
Lucielle
  18. 12. 2011, 14:19
Málokterý cestopis mě nenadchne a tento samozřejmě není výjimkou. Kniha mi padla do ruky úplnou náhodou a protože jsem si řekla, že o Gobi vlastně vůbec nic nevím (včetně toho kde leží - ostuda), tohle by mohla být příjemná forma, jak se něco dozvědět. Reinhold Messner popisuje, jak cestoval sám, bez jakékoliv logistiky, napříč touto pouští, poznal obrovskou pohostinnost lidí žijících v poušti, kteří ho vždy nakrmili a nechali přespat v "jurtě" (speciální stan, který skýtá útočiště jak ve vysokých teplotách, tak v teplotách do -50 C) !!! Dozvídáme se, že klasickým jídlem v takové polopoušti je polévka s množstvím tuku, maso od kosti a k pití čaj s mlékem. Zaznívají také jiné názvy jídel, pro nás zcela exotické. Co je taky zajímavé, je název "Gobi", v překladu vlastně znamená "polopoušť", což jsem také nevěděla. Krom malinkých jurtových osad se spoustou dobytka se Messner občas dostane i do větších osad, které však většinou popisuje jako bezútěšné a v knize prohlašuje, že v jedné z nich by dokonce odmítl přenocovat, tak nepříjemně na něj působila. Jako pěst na oko působí také některé symboly mongolské dobyvačnosti, které se najdou po celém Mongolsku (rezavé tanky na podstavcích či válečníci na koních). V závěru knihy se autor zamýšlí nad tím, proč vlastně do Gobi jel, co tam hledal a vyvodí si zajímavé závěry. Když se cestou z letiště vrací na svůj hrad Juval, kde bydlí, kouká z okna a myslí si "Na temných lesích leží poslední světlo a na západních úbočích hor se lesknou zbytky sněhu. Připadá mi, že exotiku lze najít tady, nikoliv v Gobi". Opravdu hezká kniha, doporučuji.