Americké psycho

ISBN: 978-80-87021-27-9

Votobia (2008) 978-80-87021-27-9 427
XYZ (2007)
Votobia (1995)

Kultovní román, jež autora proslavil po celém světě. Americké psycho je fiktivní zpovědí Patricka Batemana, bohatého newyorského mladíka z řad takzvaných "yuppies", který se v honbě za novými prožitky stává brutálním masovým vrahem. Ellis v knize nejmenšího detailu popisuje nejen Batemanovy konzumní obsese (návštěvy drahých restaurací a barů, fitcenter, závislost na drogách, hudebních hitech či slaboduchých televizních talk show atd.), ale i násilné, neobyčejně brutální scény mučení a vražd. Nepochopení, že nejde o realistickou výpověď, ale o ostrou satiru na konzumní atmosféru 80. let, vedlo k ostrým útokům proti knize, kterou ve Spojených státech řada velkých knihkupectví odmítlo prodávat. (Založil/a: skjaninka)

Bret Easton Ellis Bret Easton Ellis
*07.03.1964

Peetuliska
  31. 5. 2014, 13:51
Patrick Bateman, úspěšný muž, co si mezi drahými nákupy a luxusními večeři sem tam zavraždí. Kniha na mě působila strašně zvláštně, pasáže, které mě bavily, se střídaly s těmi, které mě strašně nudily. Nechápala jsem vsuvky na několik stran o hudebnících nebo vybavení bytu.
Ducii
  2. 3. 2016, 15:43
Největší psycho na téhle knize je dočíst ji. Bojuju s ní už pár měsíců, ale konečně jsem se prokousala do fáze, kde zbývá asi 100 strana věřím, že to do měsíce snad konečně dám. Nerada se vzdávám, nicméně něco tak nudného a hlavně nudně dlouhého jsem již dlouho nečetla.
Zajímavých je tak maximálně padesát stran, které by si být samy o sobě možná vysloužily tři hvězdičky za úchylnost hlavního hrdiny. Jenže zbylé kapioly o restauracích, jídlech, módě nebo nedejbože albech to je prostě nuda nad nudu největší. A jak vrchol všeho to překládal nějaký ňouma, který o módě nemá zjevně ani páru. Kdyby měl v životě by asi nesklonil Valentino Couture jako "od Valentina Couturea". Copak je couture nějaký příjmení proboha?
Pend
  23. 3. 2014, 8:23
Velice rozporuplná kniha, která od začátku vypadá jako reklama na značkové zboží horních 10 000, a mezitím se objevují dost brutální pasáže sexu, mučení a vražd. Jako celek, bohužel, je kniha docela nudná, svým způsobem povrchní a odosobněná. Rovněž mi vadilo, že se autor dopouští celé řady nepřesností v "reklamní" části. Jestli to bylo úmyslné nebo ne, nemohu posoudit. Ale jako satiru na konzumní život to beru.
Tardis
  20. 3. 2015, 17:42
Nedočteno, jako určitá psychologická sonda posloužilo pár desítek stránek. Je to určitě zajímavé a převratné dílo, ale neskutečně mne irituje nahlížet do duše tak nudného člověka- připomíná mi to slova Hannah Arendtové o "neskutečné banalitě zla".
Klarisa
  15. 1. 2013, 7:05
Bylo to až dost brutální, na druhou stranu zajímavý pohled do společnosti bohatých unuděných mladých lidí.
Gabriel
  2. 5. 2011, 17:44
Styl knihy je tak podrobný a šílený, že mě Patrick Bateman a jeho společnost přesvědčila, že je to vážně psychopat, ještě předtím, než někoho vůbec zabil. Začátek by poměrně zdlouhavý a nudný-popisování restaurací, jídel, obleků kolegů a dalších pitomostí mě děsilo víc než vraždy.
Nosferatu
  26. 2. 2016, 14:07
Četla jsem už na střední a mám pocit, že od té doby už mě nedokáže šokovat snad nic. Kniha opravdu postrádá větší hloubku a spíše to vypadá, jako kdyby se autor pokoušel za každou cenu šokovat, než poskytnout hlubší sondu do mysli psychicky degenerovaného člověka. Nezbývá, než to vše brát hodně z nadhledem a možná i jako satiru, což mohl být i autorův záměr.
Nikka
  10. 5. 2014, 18:09
Koupila jsem si tuhle knížku někdy na začátku puberty. Myslím, že jsem přečetla asi tak max. 50 stránek a dál nebyla schopná číst, protože to na mě bylo moc morbidní. :D Ráda bych někdy tuhle knížku přečetla a zjistila jestli by pro mě byla k nedočtení i dnes. :)
doublefantasy
  8. 2. 2011, 23:41
asi je jasná odpověď, ale pro jistotu se zeptám :) existuje i jiný český překlad než od pana Konvičky, který je, nejen dle mého názoru, poměrně nevýstižný..