Odeon - 2000

Odeon (2000)

Aniž slevil ze své role kritického komentátora dění v zemi a aniž opustil své celoživotní krédo bojovníka za to, aby obyčejný Brazilec skutečně požíval demokratických svobod, za sociální pokrok a proti bezpráví, dává autor i v tomto románu především najevo svoji sounáležitost s lidem Bahie a jeho kulturou. Stvrzuje v něm, že jeho světový názor levicového intelektuála mu nebrání sympatizovat s afrobrazilskými náboženskými kulty, které jsou významnou složkou této kultury - zde je věnována pozornost kultu candomblé, jejž spisovatel navštěvuje a je jeho čestným hodnostářem. Brazilský národ je výsledkem procesu míšení ras, v němž se vedle bělošského a indiánského elementu rozhodující měrou uplatnil již v počátcích historie země element černošský. Afričtí otroci zavlečení na brazilské území si uchovali své náboženství, v němž postupem času koexistovali indiánští duchové a katoličtí svatí. Reálným základem příběhu bohyně lansa (vládkyně větrů a bouří) je život bahijského lidu s jeho vírou a tradicemi, které je nutno respektovat - jak si v románu uvědomuje i katolický duchovní Maximiliano, s nímž je Amado bytostně spjat.

Pend
  25. 10. 2013, 21:04
Upřímně mě román moc nezaujal a měl jsem problém ho vůbec dočíst. Přitom některé pasáže jsou fantastické stejně jako samotná zápletka - socha svazé Barbory záhadně obživne... Pak jsou ale v románu místa, která při četbě budete zřejmě přeskakovat (seznamy lidí na různých slavnostech). Navíc je román přímo prošpikován cizími výrazy, které jsou sice vzadu vysvětleny, ale pro našince to moc není. Celý román mi přijde jako nějaké stylistické cvičení v humorné podobě, které si autor jen tak z legrace sepsal.