Rašómon a jiné povídky

Rašómon a jiné povídky

Argo - 2005
ISBN: 80-7203-656-4

Argo (2005) 80-7203-656-4 160

Akutagawa je považován za nejlepšího japonského spisovatele období po první světové válce. Napsal asi sto čtyřicet povídek prodchnutých humorem a jemnou ironií. Látku čerpal z historického materiálu, zvláště ze sbírek z doby Heian (794-1185). Námět k mnoha povídkám (Rašómon, Nos, V houštině) pochází ze sbírky Kondžaku monogatari z druhé poloviny jedenáctého či z počátku dvanáctého století, v níž jsou příběhy vyprávěny velmi stručně, jsou vlastně jen faktickým záznamem neobyčejné, zajímavé události či děje. Akutagawa do tohoto historického materiálu vložil moderní psychologický rozbor postav, zdůvodnil motivaci jejich jednání a zhuštěnou zkratkou navodil náladu přírody. V Akutagawových povídkách najdeme groteskní a fantastické náměty i témata křesťanských a buddhistických. (Založil/a: chancha)

Ryūnosuke Akutagawa Ryūnosuke Akutagawa
*01.03.1892 - †24.06.1927

G8
  18. 4. 2016, 20:17
Velice zajímavý styl. Autor pracuje s japonským folklorem, který míchá s určitou formou ironického nadhledu. Sbírka je trochu nevyvážená, ale není tu snad nic, co bych označil jako vyloženě slabé. Rozhodně doporučuji V houštině.
Ann-K.
  25. 9. 2015, 19:25
Krásná kniha, všechny povídky jsou super. Trochu historie, trochu fantazie, něco z psychologie, a pěkná dávka lidské bolesti...prostě vše. Nejvíce se mi asi líbila povídka Obraz pekla a V houštině:) Ale ty ostatní byly taky skvělé. Vřele doporučuji všem, co se zajímají o Japonskou kulturu:)
lucascus
  24. 1. 2016, 21:46
Přečteny povídky: Rašómon, Nos, Kapesník, Jezevec, Pavoučí vlákno, Ďábel a tabák. (Čteno v rámci knihy "Milenci z Jeda" - soubor tří japonských autorů).
lavinis
  6. 2. 2010, 20:46
Z tejto knihy ma najviac dostala poviedka Mezi vodniky.