Mystérie

Mystérie

Odeon - 2000

Odeon (2000)

Román Mystérie patří k nejzávažnějším dílům rané autorovy tvorby. Hlavní postava, Nagel, šarlatán a podivín, se jednoho dne vynoří v norském maloměstě, spáchá tu množství výstředností a vzápětí zmizí. Vylíčení jeho myšlenek a nápadů je rafinované a virtuózní. Nagel je typickým hamsunovským hrdinou střídajícím své nadzemské vytržení s pozemským rozhořčením nad trapnou skutečností.

ilon-a
  14. 2. 2013, 21:06
Přeromantizovaná a přeslazená knížka až do haleluja. Takových sladkých řečí a vyznávání lásky snad neni ani v celý sáze Stmívání. Hlavní postava Nagela mi byla nesympatická, byl velmi výstřední a člověk nikdy nechápal jeho počínání a myšlenkový pochody. Tím pádem pro mě kniha byla dost zdlouhavá a chvílema pěkně nudná.
Francesco
  23. 2. 2016, 16:32
Nevím moc co o této knize napsat. Autor sice za knihu dostal Nobelovu cenu a ve své době byla kniha jistě velmi úspěšná a v rodícím se novoromantismu i pokroková avšak mne nijak zvláště nenadchla. Podle mne knihu i dosti odváděla od děje autorovy názory na dobovou literaturu a spisovatele. O hlavním hrdinovi jsem až do posledních stránek a vlastně i po konci knihy nevěděl co si myslet. Zkrátka kniha byla zvláštní, místy se mi nečetla dobře.