Chvalozpěv na ženu - zahradu

Chvalozpěv na ženu - zahradu

Odeon - 2001

Odeon (2001)

René Depestre (1926), básník a prozaik. Pochází z Haiti, žije ve Francii.

#láska
René Depestre René Depestre
*29.08.1926

Introvert
  4. 7. 2016, 16:44
Marně přemýšlím, zda jsem v rukou držela knihu podobného zaměření s takovýmto poetickým vyladěním... Otázka víceméně řečnická, protože jasně vím, že ne. Shrnutí obsahu velmi přesně vystihuje komentář uživatele Pend, k tomu není co dodávat. I pro mě byla knížka překvapením, nevěřila bych, že se erotika dá popsat takto lyricky, metaforicky a kultivovaně...
A pokud se v souvislosti s knihou zmiňuje termín ,,zbožštění erotiky", tak za mě - určitě ano. Taky jsem měla pocit, že inspiraci získává Depestre úplně odjinud. Myslím, že se jedná o malé, hodně nedoceněné umělecké dílo.
Pend
  21. 11. 2013, 6:45
Pro mě celkem příjemné překvapení, je to literatura z oblasti, kterou nemám zmapovanou.
Soubor deseti povídek je chvalozpěvem na ženy. Texty lze charakterizovat různými přívlastky jako exotické, erotické, lyrické i romantické. Musíme se tu ovšem připravit na jiné pojetí sexuální morálky. Depestrovi se daří líčit milostné scény natolik poetickým jazykem, že ani detaily čtenáře nepohorší, naopak umožní mu pochopit základní smysl knihy: zbožštění erotiky.
Jenom bych doplnil, že kniha vyšla před 30 lety a v dnešní době, kdy je v mainstreamu vychází věci typu Fifty Shades Of Grey, tohle rozhodně nemůže nikoho pobouřit.