Tonoucí

Originální název: Drowning People

Odeon - 2001
ISBN: 80-207-1086-8

Odeon (2001) 80-207-1086-8 318

Román má detektivní zápletku, ale je i milostným příběhem. Hrdina, James Farrel, vzpomíná na to, co navždy poznamenalo jeho život.V mládí se snažil získat lásku Angličanky ze starého šlechtického rodu, zapletl se však nešťastně do rodových intrik. Jde o příběh člověka, který, možná bezděky, aniž si uvědomoval dosah svých činů, ublížil jiným i sobě.

Richard Mason Richard Mason
*04.01.1978

Pend
  8. 11. 2013, 17:24
Na prvotinu určitě zajímavé dílko. Podle mého názoru ale poněkud přeceněné. To, že je autor srovnáván s Fitzgeraldem, má určitě své opodstatnění. Píše o lidech z vyšší střední třídy, kteří nemají hmotné problémy a mohou se plně věnovat svým zájmům a koníčkům. To ale nezbytně vede k určité povrchnosti, což je vidět i na vylíčení pražského pobytu. A některé scény prostě autorovi nevěříte. A záměna osob je nepůvodní (už Shakespeare to zvládal daleko lépe) a hlavně to vysvětlení je celkem jasné. Takže román je napsaný hezky, někdy až přespříliš.
teite
  12. 12. 2013, 22:36
První třetina knihy mi připadala zbytečně zdlouhavá a měla jsem problém se začíst, prostřední část se mi naopak líbila velmi a konec mě pak zase trochu zklamal, nicméně na prvotinu dobré a ráda si přečtu další autorovo dílo.
jakub.s
  6. 1. 2012, 21:33
Vřele doporučuju; ačkoliv se jedná o autorovu prvotinu, je to skvělý román s detektivními prvky, vyprávěný retrospektivně z pohledu starce, který po čtyřiceti pěti letech společného života zabil svou manželku. Román tak nezjišťuje, kdo spáchal zločin, ale proč jej hlavní hrdina spáchal - je zde skoro až jistá podobnost se Zločinem a trestem, tato kniha je však záživnější a lépe se čte (a má asi poloviční rozsah) :) Navíc se zde objevují krásné metafory a tak podobně. Zčásti detektivka, zčásti rodinné drama, do jisté míry tragédie. Určitě stojí za přečtení :)