Paměti gejši

Paměti gejši

Ikar - 2001

Ikar (2001)

Pečlivě nalíčená tvář skrývající jakékoliv city, vysoký účes šimada, slavnostní hedvábné kimono... - to je gejša, součást tradiční japonské kultury. Byla společnicí, tanečnicí, nebo prostitutkou? Odsouzeníhodná, nebo obdivuhodná? Autorka pracovala několik let jako gejša a ve svých vzpomínkách - které byly rovněž zdramatizovány, zfilmovány a přeloženy do mnoha jazyků - poprvé naprosto otevřeně popisuje přísná pravidla šimbašských dívek Čtvrti vrb a květin. Její dobrodružná cesta z Tokia přes Indii až do New Yorku prozrazuje charakter ženy, která se nikdy nevzdává.

#japonsko  #ženy

Ariko
  20. 9. 2014, 22:58
Asi tak lehce průměrné čtivo. Člověk se nevyburcuje k závislosti, ale ani neusne v půlce. Jedno přečtení mi ale bohatě stačí :)
Gallienus
  24. 8. 2015, 18:24
Obsahuje spoiler spoiler Tuto knihu jsem četl před mnoha roky, přesto si pamatuji, že mě tehdy velmi zaujala. Hlavní hrdinka měla opravdu zajímavý život, teď nemyslím výcvik a povolání gejši, to co mě zaujalo, byly její životní osud poté, kdy práci opustila a vdala se. Velmi hezky popsala život v Indii a především v internačním táboře, kam byla s manželem a ostatními krajany přemístěna... Než jsem četl tuto knihu, žil jsem v naivní představě, že Japonky v 30-40letech 20.století byly poslušné puťky co poslouchají manžela a nemají vlastní ambice, hrdinka této knihy do tohoto schématu nezapadá. Zvlášť zajímavý je závěr knihy, který se odehrává již v USA a Kiharu Nakamura se musí přizpůsobit novému prostředí, společenský a finanční úspěch zastíní špatný vztah se synem, který žil odděleně v Japonsku. Zde je dobře vidět jejich názorový a společenský střet, např. kdy jeho matka není schopná pochopit synovo chování ke své ženě, odměřenost a hrubost, což mu dá najevo. Opravdu pěkná autobiografie.