Originální název: Valtakunnan salaisuus

ISBN: 80-85637-90-1

Český klub (2005) 80-85637-90-1 363
Vyšehrad (1991)
Vyšehrad (1974)

Historický román Jeho království pojednává o jednom z nejdramatičtějších úseků lidských dějin - o ukřižování Ježíše Krista. Vypravěčem románu je Říman Marcus Manilius Mezentianus, otec hrdiny románu Nepřátelé lidstva, který před nešťastnou láskou k Tulii utíká do vřavy Jeruzaléma a stává se zde účastníkem dějů, jež trvale ovlivnily jeho život. Stává se přímým svědkem Ježíšovy smrti, je zasažen hloubkou jeho poselství as detektivní posedlostí pátrá po smyslu jeho slov a činů, setkává se s jeho učedníky, matkou, Lazarem, uzdravenými a ostatními svědky zázračného Ježíšova vlivu na své součastníky. Poté, kdy je Petrem jako Říman vyloučen z řad vyvolených, nachází sám sebe v pokoře a dobrotě srdce. Waltari i v tomto díle mistrovsky přibližuje dávné děje a jejich kulturní a ideologické kořeny. Ožívají zde historické společenské reálie římského, egyptského, asyrského a židovského života. Průvodcem děje je opět vzdělaný nezávislý pozorovatel, který díky své schopnosti čistého a noblesního vztahu k lidské individualitě, je i pro dnešní čtenáře přitažlivým a přesvědčivým zprostředkovatelem dávných poselství o vznešenosti lidského údělu.

vladislaus
  14. 9. 2014, 18:16
Buddha i Mohamed dokázali za svůj život vychovat své následníky, aby po jejich smrti dále šířili jejich nauku. Ježíš to nedokázal ani u 12 apoštolů. Kdyby nevstal z mrtvých, tak by jeho učení zaniklo. Toto dogma o zmrtvýchvstání Krista mi na katolické víře nejvíce vadí, ale bylo asi nutné, protože ti apoštolové byli totální hňupi, jak to nechtěně vyplývá z této knihy. Jak pak věřit Bibli, která jimi byla sepsána?
Ariko
  12. 9. 2014, 23:32
Krásná kniha. Je to v podstatě historický román o vzniku křesťanství z řad jejich stoupenců. Waltari zde jakoby duchovně souhlasí a podpírá křesťanství a zároveň na příkladu dosud nechápajícího Římana předkládá jak to asi tehdá mohlo vypadat a jak se mohl prostý člověk obrátit, aniž by to byl jeho prioritní zájem.
psychoklara
  14. 10. 2015, 10:58
"Něco na tom je..."a pak taky "s ženskejma je prostě potíž", to jsou dvě hlavní myšlenky, které mi vyvstanou při vzpomínce na tuto knihu. Pro člověka trochu znalého dějin křesťanství je čtení asi o něco zábavnější, protože poznává jednotlivé části příběhu, citáty z bible atd. Nicméně nejedná se o nikterak strhující vyprávění a závěr podle mě vyznívá pesimisticky "do ztracena".
Líbil se mi starobylý jazyk, jakým je kniha napsána, měla jsem pak ještě delší dobu tendenci přemýšlet v přechodnících :).
Veronika
  20. 2. 2010, 22:18
Tento román som prečítala na dva razy. Aj napriek tej náboženskej tématike to pojednávalo o kresťanstve nenútene a s veľmi "vŕtavým červíčkom", ktorý nútil človeka rozmýšľať. Mimoriadne vydarený, ďalší Waltariho klenot svetovej literatúry.
Jandovka
  27. 3. 2013, 8:07
Skvělá publikace. Ač náboženské téma, tak nijak čtenáři vnucené, zkrátka "myslete si, že se to stalo, jak chcete". Poutavá, bez jediného slabšího místa.
Moje nejoblíbenější kniha od Waltariho.
V.Silver
  19. 11. 2011, 11:27
Rok 33 po Kristu, Jeruzalém. Marcus Manilius Mezentianus, potomek starého etruského rodu přijíždí do města, na ruce prsten občana Říma, vstupenku, která mu zaručuje možnost dostat se kamkoli si přeje. A on se rozhoduje dost zvláštním způsobem... Jedna z Waltariho nejkrásnějších knih, která možná zasáhla právě proto, že sám jsem věřící, i když v mnoha ohledech nejsem zrovna vzorem správného katolíka.
katapultova
  15. 7. 2011, 15:53
Geniální kniha patřící mezi mé nejoblíbenější. Nejde o klasický historický román, neboť autor se v něm zabývá zrodem křesťanství, Kristovým učením a neubrání se ani mystice, ovšem pro mě to dílu na kvalitě neubírá, ba naopak. Jen pro některé méně duchovně založené jedince by mohla být kniha zklamáním. Volně na ni navazuje román Nepřátelé lidstva.
TanaGo
  12. 12. 2014, 17:23
Čtivá kniha - Bibli jsem nečetla a popsaný příběh znám jen povrchně. Proto hodnotím velmi kladně tuto knihu, jelikož Waltari ať píše o čemkoliv, je to skvělé. Ani tentokrát nezklamal, při čtení jsem byla vtažena do děje a měla pocit, že Marcus píše mě...
Monny3
  3. 9. 2012, 23:17
Začátkem jsem se musela prokousat, vyprávění formou dopisu mne právě nenadchlo. Jinak ale velmi poutavý motiv, krásně napsáno, nutí (nenásilnou formou) k zamyšlení. Příjemné čtení, které je, i přes svoji náboženskou tématiku, přístupné všem.
Zuzzka
  8. 2. 2011, 12:32
Už dlouho jsem se do žádně knihy tak nezačetla. Román vystihuje tehdejší dobu a tak čtenáři přibližuje kulturu daných zemí, což pomáhá k pochopení události jako celku. Nádherné na tom je, že kniha v podstatě opisuje Bibli, vyjímá z ní důležité pasáže a výroky Ježíše a zabaluje je do atraktivního fiktivního příběhu. Z pozice nezaujatého pozorovatele člověk může prožít ukřižování a zmrtvýchvstání Ježíše a následné očekávání. Kdyby se někomu něchtěla číst přímo Bible, myslím, že tohle dílo může být zajímavou alternativou.