Originální název: Les Liaisons Dangereuses

ISBN: 80-200-1133-1

Academia (2007) 80-200-1133-1 416
Academia (1999)
Odeon (1990)

Po více než dvou staletích přitahuje román Nebezpečné známosti krutě kultivovaným stylem, jímž jeho dva protagonisté, markýza de Merteuil a vikomt de Valmont, analyzují milostné city a pro pobavení nebo ze msty vybírají oběti své milostné strategie. Velké pozornosti se těší i u režisérů - připomeňme si Vadimův film z roku 1959 s Jeanne Moreauovou a Gérardem Philipem, adaptaci britského režiséra Stephena Frearse s Johnem Malkovichem či Formanův film Valmont. (Založil/a: Shaqualyck)

Pierre Choderlos de Laclos Pierre Choderlos de Laclos
*18.10.1741 - †05.09.1803

janeicka
  30. 1. 2015, 12:28
Velmi dlouhou dobu jsem se těšila, až si konečně najdu čas na Nebezpečné známosti, klenot klasické literatury. Kdo by neznal příběh plný intrik, v jejichž středu se nachází markýza de Merteuil a vikomt Valmont. Zprvu mi nešlo se do příběhu ve formě dopisů pořádně začíst, dlouhé byly především dopisy vikomta Valmonta paní de Tourvel. Naštěstí se celý příběh pěkně rozběhl, a i když jsem věděla, jak to všechno asi skončí, stejně mi to bylo hodně líto... Je zajímavé, že tehdejší lidé asi nemohli dělat nic jiného, než psát dopisy :-)
Rames
  30. 7. 2015, 12:24
Do knihy jsem se pustila jen ze zvědavosti. A jaké překvapení na rozdíl od filmových zpracování je kniha hodně tragická, hlavní postavy jsou pouze sobecké a manipulativní, čtenář necítí žádné sympatie. Nářky svedené milenky vikomta Valmonta nebraly konce a její dopisy jsem měla chuť přeskakovat. Ale byla by to chyba, je to psáno krásným jazykem a vyjadřování roztomilé.
Bernadette
  10. 9. 2014, 14:11
Zajímavé zajímavé... Forma dopisů je výrazným oživením, jen ta komplikovaná větná skladba mi dává zabrat. Jestli lidi takhle někdy opravdu psali, tak pochybuju, že mohli mít čas ještě na něco jiného, protože zašifrovat a pak zas rozšifrovat ty šílené souvětí a nepochopitelné věty muselo zabrat aspoň půl dne...
chrispe
  25. 10. 2012, 20:28
Film mám moc ráda, tak jsem si řekla, že nemusí být na škodu přečíst si taky knihu. Mezi mé oblíbené se rozhodně nedostala, ale neřekla bych, že by byla špatná. Forma dopisování mi vyhovovala, příběh je díky filmové adaptaci známý (ale stejně jsem pořád doufala, že to tak nedopadne) a navždy už budu mít Nebezpečné známosti spojené s kapelou Weezer, protože právě jejich CD mi při čtení jelo dokola a dokola.
Irene
  16. 8. 2011, 11:41
Jak je možné, že člověk fandí těm špatným? Hlavně markýza de Merteuille mě stále fascinuje. Ohromná manipulátorka typu Mylady ze Tří mušketýrů a také Rebeccy z Mrtvé a živé.
NinadeL
  20. 4. 2013, 1:52
Slavný epistolární román de Laclose patří mezi moje životní radosti i strasti. Velmi brzy jsem si zamilovala Valmonta, tedy Formanovu trpkou a zároveň hořkosladkou verzi, která ovšem není tak výsostně zlá jako adaptace a inscenace, které čerpají z dramatizace Christophera Hamptona. Postupně jsem se dopracovala k mnoha srovnáním s dalšími a dalšími filmy a nyní pokračuju s rozhlasovými hrami a záznamy divadelních inscenací. Někdy trpím společně s prezidentovou de Tourvel, jindy prožívám první procitnutí lásky Cecilie de Volanges, pak zas se stávám samotným Vikomtem zamilovaným do de Merteuil. Ale markýze se mohu vždycky jen a jen obdivovat. A proto málokdy snesu ten hnusný konec, který tak odtažitě popisuje matka de Volanges. Nebezpečné známosti nejsou zdaleka jen románem, jsou svědectvím o celé jedné epoše, z které nám mnoho zůstalo, ačkoli dějinné kulisy se proměnily.
vikhy
  24. 9. 2014, 14:28
Velmi krásné dílo, které si právem zasloužilo filmové zpracování a divadelní dramatizaci. Bohužel divadelní verzi, kterou jsem viděla já, považuji za nepovedenou. U takového díla je to velká škoda.
Marcelilinka
  5. 11. 2012, 20:03
Mám hrozně ráda film Velmi nebezpečné známosti, a tk jsem si chtěla přečíst knihu. Je fakt, že na začátku jsem si jeden odstavec četla čtyřikrát, abych to vůbec pochopila, ale postupem času jsem si zvykla na ty jejich archaismy :).
Jinak příběh vynikající. Až na ty dopisy mezi paní de Tourvel a Valmontem ze začátku. Byly fakt nudné, dlouhé a neustále se v nich opakovalo to samé.

---------------------