Originální název: Turms

Radioservis - 2015
ISBN: 85-902-3607-522-1
Vyšlo jako audiokniha

Radioservis (2015) 85-902-3607-522-1 Vyšlo jako audiokniha.
Český klub (2008) 978-80-86922-24-9 618

Hrdinou nevšedního dramatického příběhu z počátku 5. století př.n.l. je Etrusk, pocházející z řeckých měst Malé Asie, jehož putování sleduje autor z Milétu přes bojiště starého Řecka, Kypros a Salamis až k řeckým osadám v dnešní Itálii. Kniha sugestivně popisuje drsný život válečníků i přepych za zdmi bohatých měst, různé náboženské kulty, lidové zvyky i vznešené zábavy, a do těchto kulis zasazuje autor barvité vyprávění moudrého muže, jenž prožil život plný nebezpečí a vzrušujících dobrodružství a zemřel jako bohatý a vážený člověk.

Richie
  21. 1. 2014, 23:03
Výborný příběh z doby, kdy římská republika byla ještě v plenkách a bojovala o své přežití v prostředí mnoha italických kmenů a především tajemné a starobylé etruské enklávy. S hlavním hrdinou procestujeme většinu zajímavých míst starověkého Středozemí a zúčastníme se i nejznámějších událostí té doby, včetně třeba slavné bitvy u Himéry v roce 480 př. n. l. Určitě doporučuji.
Skřítek
  7. 1. 2013, 6:19
Jediná kniha, kterou jsem od autora četla. Musím uznat, že disponuje skvělým vypravěčským umem. Zaujalo mne sbírání kamínků vždy na konci nějaké hrdinovy životní etapy. Nejednalo se o snadné čtení, Mika Waltari zůstává zaslouženě v povědomí čtenářů.
Rames
  17. 8. 2014, 14:06
Vzletný Waltariho styl psaní tady působí nepřirozeně, děj se zdá těžkopádný, špatně sledovatelný. Několikrát se příběh zdál u konce ale jakoby si to autor rozmyslel a přilepil další dobrodružství unavenému Turmsi z Efesu
venpazz
  12. 11. 2012, 22:25
Musím říct, že když vidím všechna ta pěkná hodnocení, připadám si jako blázen.
Přečetla jsem několik prvních desítek stran a hrozně jsem se u toho nudila. Vůbec nemám chuť ve čtení pokračovat. Možná jsem po knize sáhla ve špatném období, možná kdybych vydržela ještě pár stran, začala by se mi líbit.
Je mi až líto, že dávám Turmsi z Efesu tak nízké hodnocení.
Potulný mnich
  7. 5. 2012, 12:54
Autor mě opět nezklamal.Příběh je poutavý od začátku až do konce,vžil jsem se do postavy Turmse a putoval jsem s ním přes veškerá bojiště jeho života....
katapultova
  23. 9. 2011, 18:34
Přiznám se, že tahle kniha od Waltariho mě trochu zklamala. Přečetla jsem od něj už skoro všechno, mám ráda jeho spojení historie a trošky tajemna nebo magie, ale tady toho na mě bylo trochu moc. Zpočátku jsem se vůbec neuměla orientovat v těch bohyních a ochránkyních. Zhruba uprostřed jsem se do knihy pořádně začetla (to když se Turms s rodinou stěhovali do Říma a Turms se začal toulat Etrurií), ale celkově jsem byla z knihy trochu rozpačitá. Zatímco drobné tajemné otázky v Jeho království nebo Nepřátelích lidstva mi přijdou příjemné a do koncepce knihy zapadající, v téhle jsem s ním někdy prostě nevěděla rady a přišlo mi, že se autorovi místy bortí kniha pod rukama.
Veve721
  26. 9. 2016, 0:58
Příběh mě ani nenadchl ani nezklamal. Občas se mi zdál trochu těžkopádný. Někdy mi to vypravěčství spíš přišlo až přehnané. Přesně, jak se tady již někdo zmiňuje, není to snadné čtení.
BAADRAAM
  22. 2. 2013, 17:44
S trochou nadsazky se da rict, ze Etrusk je vlastne Sinuhet v jinem prostredi a v jinem case. Hlavni postva ma skutecne velice podobny charakter jako Sinuheh. Alespon mi to tak prislo. Knihu jsem pak tak i vnimal a musim rict, ze se mi opet hodne libila!
ladka
  4. 1. 2013, 21:59
Tak toto je zvláštní kniha. Chvílema jsem se od ní nemohla odtrhnout a chvílema jsem měla chuť ji odložit.
nightlybird
  8. 7. 2010, 0:21
V obecném povědomí je Waltari spojován především s Egyptanem Sinuhe. Přemýšlel jsem proč ausgerecht já dávám přednost Turmsovi, tajemnému Etruskovi. Obě knihy mají zhruba stejný rozsah, obě stejnou míru spisovatelského fortelu, zajímavou a poutavou dějovou linku.
Je to tím,že se kniha zabývá mimo jiné Etrusky a Waltari svou invencí vhodně zaplňuje díry v poznatcích současné vědy ( která toho o tomto národě zrovna příliš neví) nebo je to určitou mystikou, která se jako jemná, nenásilná nit proplétá knihou? Nebo snad jakýmsi "kamínkovým mystériem"? Už naši dávní předkové byli fascinováni kameny - viz menhiry, dolmeny. A my dodnes sbíráme a vozíme domů kamínky a kameny z různých míst, Židé pokládají kamínky na hroby. Proč? Je to něco jako druhová paměť co nás nutí z neznámého důvodu chovat se takto do jisté míry iracionálně? Nevím a nebudu to řešit. Raději sáhnu do knihovny, vyhrabu Turmse a přečtu si zase po čase pár stránek (pokud ho momentálně najdu).