Tajemná řeka

Poprvé vydáno celosvětově: 2001

Doplněk - 2004
ISBN: 80-7239-165-8

Doplněk (2004) 80-7239-165-8 314

Vrhnete-li se do víru Tajemné řeky, stanete se součástí života předměstí amerického Bostonu. Jeho zdánlivě poklidné dny rozvrátí surová vražda. Vyšetřování smrti mladé dívky odhaluje řadu podivných okolností a svede po letech dohromady trojici mužů, kteří bývali v dětství nerozlučnými kamarády. Tajemná řeka je nejen napínavý a drsný psychologický thriller, ale i epický román o lásce a věrnosti, víře a rodině, v němž lidé nevratně poznamenaní minulostí zjišťují, že se ocitli na cestě, která nevyhnutelně vede ke srážce s nejtemnějšími skrytými pravdami o nich samých.
Podle knihy natočil v roce 2003 Clint Eastwood stejnojmenný film, který získal dva Oscary – za hlavní a vedlejší mužskou roli. (Založil/a: Shaqualyck)

janeicka
  2. 12. 2014, 13:12
Kdysi první kniha, kterou jsem od Dennise Lehaneho četla, samozřejmě že na základě podařené filmové verze. Příběh Tajemné řeky má rozhodně něco do sebe, sledujeme zde životní osudy tří dětských kamarádu, kterým jedna událost v minulosti ovlivní jejich budoucí život. Nyní se jejich osudy opět střetávají, při vyšetřování vraždy dcery jednoho z nich. Celou knihou se pak nese bilancování, co by kdyby. Líbilo se mi vykreslení povah a rodinného zázemí Jimmyho, Seana a Davea, stejně jako následné vyšetřování a rozuzlení příběhu. Zaslouženě vyzdvihovaná kniha, stejně jako stejnojmenný film.
Keatin
  25. 6. 2013, 21:53
5 hvězdiček nedávám jen kvůli své blbosti, že jseem si při čtení knihy řekla, že už nevydržím čekat, kdo že to byl ...tak jsem si stáhla stejnojmenný film a zjistila si to, sice jsem to tušila, ale krapet to ubralo knize. (Pozor, normálně si čtu poslední stránku knihy, ale v téhle mi to bylo k ničemu). :) Nicméně, zatím se mi to líbilo méně, než Prokletý ostrov a Sbohem, baby. Bravurně napsáno, to bezesporu, skvělý a přitom tak jednoduchý příběh, pan Lehane je mistr vypravěč.
Eidalon
  28. 7. 2014, 0:23
Kniha Dennise Lehanea – Tajemná řeka se mne dostala do rukou společně s dalšími knihami, jakoby náhodou, necíleně. Jako další „detektivka“ k přečtení.

Hned na úvod musím říci, že mne tento skvělý psychlogicko – kriminální příběh pohltil a jak to moc nedělám, dávám mu plné ohodnocení – pět hvězdiček. Zaujal tématem, jazykem a v neposlední řadě i překladem, který mne přišel tak zvláštně krásný, že Vás tato skutečnost „uhodí“ do očí hned na prvních stranách – teprve později jsem vstřebal informaci, že jeho autorem je Robert Křesťan, člověk, který se jistě překládáním knih neživí, ale který nám svou schopnost pracovat se slovy a myšlenkami, předkládáním nejrůznějších obrazů, dokázal mnohokrát ve svých písňových textech.

Knihu jsem začal číst bez hlubší přípravy, ale hned v úvodu jsem si uvědomil, že její příběh na pozadí mysli znám a vzápětí jsem došel poznání, že z filmu, který jsem před léty zhlédl. Teprve v této chvíli jsem si našel k dílku i autorovi další reálie, a mohu říci, že kniha byla právem uchopena velikánem amerického filmu Clintem Eastwoodem, který s ním získal řadu významných ocenění (Oskary, Cesara a Zlaté globy).

O to více jsem se zahloubal do příběhu tří dětských kamarádů, kteří se stanou svědky sexuálního zneužívání dětí – jednoho z nich, aby je tento společný zážitek navždy poznamenal v jejich dalším životě a rozehrál tak příběh, který není jen klasickou detektivkou.

. . . v našem životě existujou určitý nitky – zatáhneš za jednu – a ovlivníš všechno ostatní . . .

tak tato myšlenka vyjádřena slangovým dialektem se vine celou knihou, která je obrazem jedné doby, jedné komunity v Bostonu, ale zároveň i psychologickou sondou do dnešní společnosti, do dnešních priorit hodnot a to hned ve dvou generacích – té minulé i současné.

Sean, Jimmy a Dave společně vyrůstali v irské dělnické čtvrti Bostonu, která představovala spíše tu dolní komunitu americké společnosti. Jejich dětství ovlivní společný zážitek a mění jejich životy. O dvacet let později se společně setkávají na místech, kde prožili své dětství, Dave jako traumatizovaný neurotik, Jimmy coby bývalý trestanec a současný majitel krámku sekající latinu a Sean jako kriminalista. Opět je spojuje společný zájem – vyšetřování brutální vraždy mladé dívky, dcery Jimmyho, které vede Sean a ze kterého je Dave podezřelý.

Před Vámi se rozběhne nejen napínavý a drsný příběh, ale i román o lásce, o věrnosti, o víře a o rodině a vztahy mezi jednotlivými aktéry, kteří jsou nejrůzněji propojeni. Vyšetřování pomalu postupuje kupředu a rozkrývá nejednoho kostlivce ve skříni, odkrývá jednotlivé vrstvy, vztahy a vazby ty současné i ty minulé.

Vyústění celého příběhu je nakonec velmi překvapivé a přichází v okamžiku, kdy se již z některých cest nelze vrátit. Celou knihou cloumá Jimmyho temperament, při zemi Vás drží Seanova skepse a zalévá Daveův smutek.

Krásné počtení, které má ještě svou přidanou hodnotu. Nutí Vás se opět zamyslet nad tím, kam ten dnešní svět se svým věčným spěchem a budováním pozic, užíváním si života a nezájmem o naše děti a rodinu, o novou mladou generaci, spěje. Současná společnost se příliš brzo vzdává možnosti vychovávat své nástupce ve víře, že to udělá někdo za ni. Neúplné a pochroumané rodinné vztahy, děti rodící se partnerům, kteří ale žijí na psí známku, to je dnešní realita dne. Děti se stávají obětí partnerských neshod, pendlujícím zbožím, produktem, do kterého mnozí vložili jen minimum.

Ruku v ruce s „demokratickým výchovným přístupem“ se tak z našich krásných a milých dětí stávají brzy ofrklí fracci, kteří znají svá práva lépe, než kdejaký právník. Vychováváni ulicí, partami, počítačovými hrami plnými násilí, internetem s obsahem všeho možného a prostředím ve kterém žijí, Vás klidně odstřelí za bílého dne, protože to považují za dobrý nápad - dnes to bylo fakt hustý – úcta k hodnotám, vzdělání, stáří, historii, to jsou jen nudné kecy, které nestojí ani za prd. Připočtete-li neustále se rozvírající ekonomické nůžky mezi těmi bohatým, vlivnými a zbytkem světa, nejspíš nás žádná růžová budoucnost nečeká neb jak si vybít negativní frustraci, že patřím k té bezvýznamné většině . . . než cíleným ničením, násilím, jehož přerůstání v další aktivity nechci ani domyslet . . .

Kniha pana Lehanea je úplně odlišná dnešních severských kriminálních pecek a na své přijdou obzvlášť milovníci Hammetta, Chandlera, Mcdonalda či Parkera.

Skvěle investovaný čas, alespoň dle mého názoru . . .
Rinae
  12. 12. 2015, 18:49
Nemilosrdné, smutné a výborně napsané. Knižní úvaha nad nesmyslností aktu vraždy, rodinných vztazích a (ne)naplněných milostných vášních.
kingmaker
  23. 11. 2011, 10:39
Nemůžete utéct svým vnizřním běsům, nemůžete utéct svému osudu a nemůžete utéct odpovědnosti za své činy. Osud je neúprosný jako sekera, každý váš čin se vám vrátí jako bumerang. A jsou lidé, kterým je dáno být za všech okolností obětmí a jsou lidé, kteří mají dáno být katy. Ani jedna z rolí není snadná...