Kdo zavraždil paní Skrofovou?

Kdo zavraždil paní Skrofovou?
Originální název: Kuka murhasi rouva Skrofin?

Knižní klub - 2014
ISBN: 978-80-242-4292-7

Knižní klub (2014) 978-80-242-4292-7 224
Knižní klub (2003) 80-242-1029-0 221

Klasik finské literatury Mika Waltari se u českých čtenářů proslavil především svými rozsáhlými historickými freskami Egypťan Sinuhet, Tajemný Etrusk, Pád Cařihradu nebo Jeho království. Milovníci detektivek však vědí, že tento vynikající autor napsal rovněž několik románů s kriminální zápletkou, ve kterých přivedl na svět svou verzi "velkého detektiva" - dobráckého, i když naoko přísného komisaře Palmua, policistu s vášní pro dobrý dýmkový tabák, jenž možná někomu připomene Simenonova Maigreta. Komisař Palmu je ovšem v každém ohledu originál a jeho příběhy jsou nasyceny nesmazatelnou atmosférou severských bílých nocí a slanou vůní přístavního života. I přes svůj finské kolorit však Waltariho detektivní prózy představují literární klenot, jehož vyznění je obecně lidské. Dokladem toho může být i popularita knihy, kterou právě držíte v ruce: poprvé vyšla česky již roku 1941, tedy pouhé dva roky po svém originálním uveřejnění. V nejvyšším patře helsinského činžáku byla plynem otrávena stará paní, majitelka domu. Souvisí tento zločin s její lakotnou povahou, jež byla trnem v oku sousedům v okolí? Anebo zde sehrála roli příslušnost k podivné náboženské skupině, nazývané betlémskou církví? Kdo vlastně zavraždil paní Skrofovou?

jehlaspichlas
  13. 7. 2013, 16:30
Četla se mi jedním dechem. Nutno říct, že jsem ji měl za den přečtenou a dávám se do čtení další jeho další detektivky se stejným komisařem.
dida
  28. 2. 2013, 21:42
Tato knížka mě velice příjemně překvapila, kdo hledá klasickou, poctivou detektivku, vřele doporučuju. Je to změna po všech těch historických maxi knihách, které Waltari tak skvěle psal je to změna.