Originální název: Svatí kacíři aneb reportáž nejen z Velké Moravy

Radioservis - 2013
ISBN: 978-80-87530-32-0

Radioservis (2013) 978-80-87530-32-0 376
Radioservis (2000) 80-86212-09-2 376

Sebrala obdivuhodné množství historického materiálu, a to nejen pokud jde o tzv. velkou politiku, ale do určité míry i o běžném životě širších vrstev obyvatelstva. Charakterizuje církevní spory, a to jak církevně politické zápasy, tak věroučné polemiky, které reprodukuje celkem věrně, i když - což je vzhledem k charakteru knihy přirozené - místy trochu zjednodušeně. Množství údajů, které autorka shromáždila, je skutečně překvapující.

Jindra Jarošová Jindra Jarošová
*1948

vladislaus
  3. 2. 2013, 18:51
Cyril a Metoděj nejsou suchopárné historické postavy. Po přečtení této knihy si je zamilujete. Kniha je opravdu úžasná, popisuje události s takovými podrobnostmi, jakoby se udály před pár lety. Popisuje i pocity postav, jejich psychologii, city i nekalé úmysly.
Seznámíte se i s historií Byzantské říše, a o této historii jsem dosud nalezl jen nudné knihy.
Čtec
  28. 2. 2015, 18:37
Sháněl jsem knihy, jejichž pomocí bych si rozšířil své nepříliš hluboké znalosti o Velké Moravě. Načež zpětně mohu říct, že kdybych měl vybrat jen jednu, tak by to byla rozhodně právě tato - z těch "seriózních" jednoznačně nejčtivější. Ale nejen to. Svatí kacíři poskytují dalekosáhlý přehled o období raného středověku. Jednak co se týče časového rozpětí - uvádí nás na scénu evropských událostí 9. století s pokrytím několika století předchozích. Ale také geografickým rozsahem, čímž poskytují plastickou a komplexní představu o Byzanci, Franské říši, papežském Římě i Střední Evropě a veškeré dění dávají do vzájemných souvislostí.

Když to shrnu: Svatí kacíři jsou monumentální knihou o raném středověku, která se navíc moc dobře čte. A Velká Morava - ta se v tom všem rozhodně neztratí.