Viděl jsem ukřižování

Viděl jsem ukřižování

Podtitul: Události v Českoslovenku v roce 1938 očima anglického novináře

Originální název: I saw the crucifixion

Jota - 2002
ISBN: 80-7217-182-8

Jota (2002) 80-7217-182-8 188
Jota (1995) 80-85617-61-1 186

Události v Československu v roce 1938 očima anglického novináře s předmluvou Petra Pitharta. Kniha vznikla krátce po mnichovském ujednání. Byla výsledkem bezprostředních dojmů a zkušeností autora, který v roce 1938 strávil půl roku v Československu jako zpravodaj anglického tisku. Je tedy napsána ještě před vypuknutím druhé světové války, ba dokonce před okupací zbývajícího území Československa v březnu 1939. Sloužila dobrému účelu v době, kdy anglická veřejnost byla dezorientována vítěznými fanfárami Mnichováků, kteří tehdy slavili onen pověstný „mír pro naši dobu“. Morrellova kniha patřila tehdy vedle významné knihy Geyeho „Padlé pevnosti“ („Fallen Bastions“) k prvním anglickým publikacím, které řekly pravdu o Československu a odhalily skutečnou podstatu mnichovského ujednání. Ani dnes tato kniha není zastaralá, ačkoliv víme mnohem více o politickém pozadí a také o výsledcích mnichovské zrady. Neboť kniha není abstraktním politickým traktátem, je živou reportáží, zachycující události přímo v jejich vývoji a oživuje v naší paměti mnoho a mnoho zážitků osudného roku 1938.

Sydney Morrell Sydney Morrell
*1912 - †1985

vladislaus
  12. 12. 2012, 19:33
Ještě nikdy jsem v souvislosti s Mnichovem neslyšel slovo Ukřižování, ale po přečtení této knihy jsem zjistil, že je to trefné srovnání. Vynikající kniha, i když někde autor zbytečně popisuje prostředí.
Peterbunkr
  31. 10. 2011, 17:17
Vynikající kniha popisující dny zrady v roce 1938, kdy se k nám obrátili zády naši spojenci Anglie a Francie. Kniha jasně ukazuje roli domácích zrádců Československa - Sudetských Němců a jejich snahu o jeho likvidaci i za cenu potoků krve.
Vřele knihu doporučuji všem čtenářům, kteří se zabývají tímto obdobím a doufám že se jim bude líbit stejně jako se líbila mi.
Neferit
  7. 5. 2011, 14:29
Knihu jsme měli v seznamu doporučené literatury do jednoho z předmětů a i když jsem ke knize ze začátku přistupovala dosti obezřetně, nakonec jsem u ní vysedávala dlouho do noci, protože jsem se od ní nedokázala odtrhnout. Autor měl známé na všech stranách hranic, ale přesto z celé "reportáže" čiší jak upřímné sympatie k Československu, tak i pocit studu, že se od Československa, které mu tak nějak přirostlo k srdci, všichni odvrátili. Knihu rozhodně doporučuji.