Pí a jeho život

Originální název: Life of Pi

Argo - 2004
ISBN: 80-7203-570-3

Argo (2004) 80-7203-570-3 350

o tragickém ztroskotání japonské nákladní lodi Tsimtsum, převážející bývalého ředitele zoo s rodinou i jeho zvířata z Indie do Kanady, se na rozbouřené hladině Tichého oceánu pohupuje osamělý záchranný člun. Posádka člunu se skládá z hyeny skvrnité, zebry (se zlomenou nohou), samice orangutana Bublinky, dvoumetrákového bengálského tygra – a šestnáctiletého indického chlapce jménem Pí. Kulisy jsou připravené pro jeden z nejpozoruhodnějších anglosaských románů současnosti. Román Pí a jeho život (Life of Pi, 2001) mladého kanadského spisovatele Yanna Martela (1963) je formativní dílo plné ohromující imaginace. Inteligentní humor, neustálá konfrontace člověka a jeho náboženských vyznání se světem zvířat, mytologický rozměr a působivé poselství románu těší a okouzlují čtenáře na celém světě. Promyšlená struktura, překvapivý konec a neobvyklá šířka záběru navíc zaručují, že se ke knize budete chtít znovu a znovu vracet. Kniha, ověnčená několika cenami včetně britské Man Booker Prize, byla přeložena do více než čtyřiceti jazyků a v Hollywoodu se již připravuje i její filmové zpracování. (Založil/a: jamalka)

Ghoulman
  19. 11. 2016, 20:37
Román stojící za přečtení, zvlášť v současnosti, kdy je člověku z různých stran neustále předkládáno vědecké/empirické poznání jako jediné legitimní a „rozumné“. Přitom o co by bylo umění, příběhy a sám lidský život chudší, kdyby zde nebylo víry, naděje a věcí, které z podstaty nelze empiricky uchopit, či matematicky „vypočítat“?
Keatin
  8. 3. 2013, 9:17
Kniha, která působí na všechny smysly ...ovšem, spíše to bylo způsobeno tím, že jsem viděla nejdříve film, ten je totiž mistrný. Ale ani kniha nepokulhává, je skvělá, čtivá. A i když v knize jsou časté pasáže popisující faunu a flóru, čemuž příliš neholduji, tak tady jsem hltala slovo za slovem. :)
achilles
  8. 2. 2013, 19:39
Jsem nadšenej. Především mne zaujala ta část, kdy zakotvili na plovoucím ostrově. Velice podařené dílo, ještě zkouknu film.
yarghoul
  21. 1. 2013, 7:31
Žádná část mi nepřišla nudná, ale je fakt, že část knihy odehrávající se na moři, je skvostná! Zoologická fakta byla příjemným osvěžením v jinak napínavém čtení. Orangután Bublinka je rozhodně moje nejoblíbenější "postava", ale stejně jsem nejvíc fandila Richardu Parkerovi.
Pett
  14. 5. 2013, 23:53
Pro mě veliké překvapení...upřímně- dloooouho jsem odkládala tuhle už víceméně klasiku, protože jsem se bála filozofických a náboženských haluzí na moři :) a ejhle, začnu číst a říkám si...ale jo, může být- zase jedna z těch milých knížek a proč ne...domýšlím si děj, dumám a najednou BÁC!... rána pod pás a další a další :) dál už jen zírám a říkám si, na co jsem tak dlouho čekala proboha?! Richarda Parkera jsem si zamilovala a pár dní po přečtení jsem prostě musela vyrazit do zoo :D Geniální příběh, nad kterým přemýšlíte ještě dlouho po přečtení!
Tyet
  14. 3. 2010, 17:47
skvělá kniha
wwwhisk@s
  6. 3. 2013, 14:38
Nejdřív jsem viděla film, který mě naprosto nadchl a tak jsem si musela honem sehnat i knihu. A nezklamala. Právě ji čtu a je stejně tak skvělá jako film. Můžu ji jen doporučit.
ribička
  2. 9. 2010, 15:24
Opravdu výborná kniha, kterou jsem dostala darem a po jejím přečtení jí bylo obdarováno alespoň dalších pětlidí :-). Po jejím přečtení jsem byla nadšená.
huttershofen
  9. 6. 2013, 20:53
Moc pěkná kniha, mohu jen doporučit. Působivá i chytrá, člověk nad ní přemýšlí i pár dní po přečtení, přesně jak to píše autor doslovu. A film se myslím také povedl, je velmi věrným přepisem knihy, jak vizuálně, tak obsahově.
gabin
  18. 6. 2014, 11:55
Nejdřív jsem viděla film ve 3D a byla jsem nadšená jak vizuální, tak myšlenkovou bohatostí. Knihu jsem dostala k narozeninám, hned jsem ji jedním dechem přečetla a můžu všem doporučit! Smekám před filmovým zpracováním, které nic nešidí a přitom ponechává divákovi možnost, aby se popásl ještě i na knize, tohle uměl kdysi i Jiří Menzel...
Spoustu se toho dozvíte a můžete přemýšlet o základních filozofických tématech počínaje vírou a konče nevím čím...Jazyk kvalitní, zvládne poezii, filozofii i dobrodružství.
jamalka
  1. 2. 2010, 23:00
Jedna z nejzajímavějších knih, jakou jsem v poslední době četla a co se konce týče tak asi ta nejpřekvapivější.
Nifrea
  13. 10. 2013, 21:37
Hodně jsem se na knihu těšila, protože mi ji dost lidí vychválilo a většinou jsem jí všude vídávala zařazenou jako velmi oblíbenou knihu. Možná proto jsem z ní byla dost zklamaná. Film jsem neviděla, takže nemůžu srovnávat, ale po celou dobu, co jsem knihu četla, jsem se musela skoro přemlouvat, abych ji neodložila. Možná, až si ji přečtu jindy za pár let znovu, tak budu mít jiný dojem.
Většinou všichni píšou, že se začetli až ve druhý půlce, ale u mě to nějak neproběhlo. Neříkám, že mě na příběhu nic nezaujalo, pár vět jsem si i opsala pro pozdější připomenutí, ale jinak jsem docela zklamaná,-).
jirka77
  6. 8. 2016, 20:04
Kniha na kterou nejde jen tak zapomenout. Úžasný příběh s nečekaným koncem se čtenáři usadí na dlouho v hlavě. Moc mě bavili i poučně a přesto čtivě popsané popisy zvířat a chod zoologické zahrady.Všem co mají rádi dobrodružství,mírné napětí,zvířata tuhle knihu doporučuji. Autorův odkaz na víru ,že po přečtení této knihy uvěříme v Boha jé též zajímavou stránkou knihy.
Babsi
  15. 7. 2015, 18:03
Jedna z mála knih, co jsem nedočetla- prostě to nešlo :) začátek celkem ušel, v průběhu jsem se začala postupně nudit. V polovině knížky byla nuda už neúnosná, tak jsem to vzdala.
Třeba se někdy vrátím a dočtu. Možná až budu nemocná a budu potřebovat povzbudit, ale teď v nejbližší době asi ne.
Eset
  29. 7. 2013, 10:22
Neskutečně působivý a kouzelný příběh. Kniha je velice čtivá a doslava vás vtáhne do děje. Ani jednou jsem u knihy neměla pocit, že bych se nudila.
Neli.studentka
  21. 5. 2015, 11:50
Tato kniha patří mezi ty nejlepší, jaké jsem kdy četla! Jsem naprosto uchvácená a musím si dát chvilku pauzu, než se pustím do nějaké další. Věřila jsem každé větě příběhu a přímo hltala stránku za stránkou. Působivé popisy zvířat i vnitřních pocitů jedince, tolik utrpení a pro mě i překvapivý závěr (druhá verze příběhu). Tleskám!
karkulin1982
  25. 1. 2013, 19:59
Naprosto uuuuzasna kniha,ktera me nikdy nenudila. Presto jsem ocekavala trochu jinak vyliceny konec-od ostrova se surikatami me kniha mirne zklamala a konec naprosto zklamal, a to ne diky vyusteni pribehu,ale samotne interpretaci.
Barca9358
  20. 9. 2016, 20:52
V knize jsou místa, kdybyste si nejraději zakrývali oči, jindy se zase nemůžete dočkat, co bude dál. Nedokážu popsat, o čem kniha vlastně je, jestli o strachu, přežití, nebo přátelství... I když se mi kniha líbila, celou dobu jsem ji četla s jistým druhem smutku, nebo lítostí. I když se třeba zasmějete, ta úzkost Vás provází po celou dobu plavby po moři.
bungalov
  5. 2. 2014, 22:03
Právě jsem dočetl a jsem nesmírně rád, že jsem ještě neviděl film ! Výborný překlad, ale snad poprvé i výborný rozbor díla na závěr (od překladatele Martina Mikolajeka). Ke knize samotné není co dodat, přidávám do oblíbených. A jak tu píše Pett, už se také těším do Zoo. Minimálně na čtyři zvířata se budu dívat jako na známé. P.S.: K tygrovi jedině s želvím krunýřem :)
Mili232
  25. 9. 2013, 17:31
Uzasne, jedna z tech nejkrasnejsich, ktere jsem kdy cetla! jedine muzu doporucit, je to krasny pribeh ...
V.A.
  3. 2. 2013, 14:33
Jsem z téhle knížky dost rozpolcená... Na začátku mě moc nebavila. Informace o chování zvířat ani o světových náboženstvích pro mě nebyly nové a proto jsem stále čekala, kdy se něco bude dít. To "něco" se dělo ve druhé části. To byl ten správný příběh, zajímavý a dramatický! Jenže ten konec... Co to jako mělo být? Pro mě opravdu zklamání na konci celé knihy. Jako by autor už prostě nevěděl, co dál psát a jak příběh skončit.
Apneator
  26. 10. 2015, 8:07
Mám rád knihy, které čtu v euforii a každou volnou chvilenku ji beru znova do ruky. Nevidím, neslyším cokoli okolo, přejíždím zastávky o několik stanic. Mám rád knihy, jejichž konec je překvapivý a posadí vás na zadek. Mám také rád knihy, které mají nějaký hodnotový přesah a donutí vás přemýšlet o světě, i o sobě samém. Tohle vše jsem našel v knize Pí a jeho život. Tím se stala jednou z mých nejoblíbenějších.
Janiska
  15. 8. 2014, 5:35
Kniha je velice ctiva, v nekterych kapitolach na zacatku jiz bylo naznaceno,jak se kniha bude dal vyvijet. Prazvlastni vztahy mezi agutim,kozama a hrochy...a nebo ne? Pribeh nabizi mnoho podnetu k zamysleni a taky uvahy uvedomeni nad tim,cemu chce clovek vlastne verit. Pro me jedna s nej knih,co jsem cetla. Asi si pustim ze zvedavosti film a jeste jednou proziju s Pi Patelem jeho pribeh :-)
hanka24
  23. 8. 2015, 8:51
Knížka dobře psaná, čtivá, jen jsem čekala celkově úplně jiný příběh, spíše bajku, takže mě nenadchla tolik, jak jsem očekávala. Ale doporučit určitě mohu všem.
Morreluc
  6. 10. 2014, 9:13
Knížka moc pěkná, fakta ze života divokých zvířat jsou příjemným zpestřením. Dobře se čte, jen konec mi přišel trochu moc drsný (druhý příběh, který Pí předkládá vyšetřovatelům). Celkově můžu jen doporučit. Film jsem zatím neviděla, ale na čsfd je hodnocen kladně a určitě se kouknu.
Kodama
  29. 1. 2014, 17:20
Tahle knížka si mě sama našla a po náhodném přelouskání prvních stránek už mě od sebe nepustila ani na krok. První část,ve které se nám představuje dětství malého indického kluka strávené v ZOO a jeho originální přístup k duchovnímu rozvoji byla perfektním předvojem toho, co přišlo v té hlavní části, odehrávající se na širém moři v tichém oceánu. Každý řádek, každé souvětí a odstavec mě nutili přemýšlet a závěr ve mně nechal ještě dlouho po přečtení přesně tu zvláštní směsici pocitů, kterou je člověk odměněn po prožití silného zážitku. Filmové zpracování mě moc nenadchlo, ale to už tak bývá, dobře napsaná kniha je prostě dobře napsaná kniha ;)
haluma
  9. 2. 2010, 22:47
Naprosto geniální kniha, kterou bych doporučil opravdu každému. Jen málo knih mě takhle nadchlo. Booker Prize si opravdu zaslouží.
fifakovaterka
  25. 10. 2015, 11:02
Kniha hned na začátku slibuje, že po jejím přečtení uvěříte v Boha, vůbec tomu nevěřte! Prvních 100 knihy se soustředí jen na popisy zvířat, vnitřním náboženským bojem Pího, když se nemůže rozhodnout v jakého Boha věřit. Následně, když konečně ztroskotá, očekávala jsem něco lepšího, ale zůstalo to stejné. Potěšil mě konec a dodatek ke knize, jinak jsem hodně zklamaná z příběhu. Film je podle mě daleko lepší a vystihuje se v něm to kouzlo, které v knize nenajdete.
MirecSK
  18. 6. 2014, 14:57
Mňa osobne kniha až tak nenadchla. Áno, je to dobre napísané a má to pekný príbeh, no akosi som sa nedokázal dostať do deja. Čítal som ju po malých častiach, dokonca som ju v jednej chvíli aj odložil a vrátil sa k nej až po nejakom čase. Nakoniec som ju ale dočítal a neľutoval som. Pekný príbeh o sile ľudského ducha a nádeje. Koniec je výborný, páčilo sa mi ako ukázal príbeh ešte v ďalšom svetle.
Al.Pou.
  28. 4. 2013, 21:13
nádherná knížka, poutavý příběh... dostal se mi pod kůži. Teď zkusím film, snad bude stejně dobrý jako předloha
Holly Golightly
  17. 4. 2015, 19:47
Poutavý příběh. Slibuje, že po něm "uvěříte v Boha". Tohle se nepovedlo. Ať už je to dobře nebo špatně jde o povedenou práci. Nestane se každý den, že by měl člověk strach o život tygra bengálského. Bublinka byla moc milá a opis hyeny, na ten nezapomenu...
blahba
  13. 11. 2014, 18:12
Pí a jeho život je kniha, na kterou člověk jen tak nezapomene a ještě po přečtení o ní bude dlouho přemýšlet. Kniha se čte dobře. Je zde také nastíněn zajímavý pohled na víru v kontrastu dvanáctiletého chlapce, jeho rodičů a společnosti. Co na knize oceňuji, je hlavně její otevřenost vůči čtenáři. Čtenář si totiž sám může vybrat, v kterém ze dvou vyprávěných příběhů se jedná o fikci. A nejen to, díky paralelám v příbězích přivádí čtenáře na spoustu dalších otázek v oblasti morálky, víry a síly lidské osobnosti.
Kaculin
  8. 9. 2013, 12:44
Naprosto úžasná knížka, ze všeho co jsem kdy přečetla je tohle favorit číslo jedna, takže všem doporučuju.
tykrr
  8. 2. 2013, 22:14
Kniha výborná, a film se mimořádně povedl; nojo Ang Lee... on má ty tygry rád... tak držím palce, ať vyhraje co nejvíc Oscarů.
JK
  20. 10. 2012, 14:26
Jedna z nejlepších knih co jsem kdy četl. Strhující, fascinující, čtivé, napínavé, každému kdo má rád neobvyklé příběhy, tak vřele doporučuji. Začátek poklidnější, ale pro zbytek příběhu zásadní.
J.J.James
  26. 4. 2012, 11:28
Knihu Pí a jeho život jsem dostal darem a díky tomu jsem k ní přistupoval doslova bez představ a předsudků. Už samotný úvod napsaný autorem mne zaujal a toto zaujetí pokračovalo i v prvních kapitolách knihy. Autor velmi umě pracuje s formou vypravěče a většina knihy se nese s jistou "pachutí" nespolehlivosti. Není to ovšem ten typ nespolehlivosti, který vám vadí, ale právě naopak. Nutí vás přemýšlet, šimrá vás na zátylku, ježí se vám vlasy, ale to vše v pozitivním slova smyslu, tak, aby vás dovedl až ke konci příběhu. Po zaklapnutí jsem měl pocit dvojtého daru, hmotného - knihou v knihovně a duševního - opravdu mne obohatil jazyk a styl psaní.
Výtečná kniha, vřele doporučuji.