Originální název: Ihmiskunnan viholliset

Český klub (2011) 978-80-86922-34-8 674 vázaná
Český klub (2008) 978-80-86922-05-8 674
Český klub (2004) 80-85637-86-3 674
Český klub (1999) 80-85637-45-6 674 vázaná

Navazuje na román Jeho království.

Historický román z převratného období Říma, kdy byli křesťané považováni za nepřátelé lidstva. Navazuje na román Jeho království. Má formu memoárů, jejichž fiktivním autorem je římský senátor Minutus Lauzus Manilianus, uchovatel poháru Ježíše Nazaretského, souputníka čtyř císařů, který se dobrovolně staví na stranu ponižovaných.

Potulný mnich
  3. 6. 2012, 20:35
Příběh je velice poutavý a napínavý. Minutus Lauzus Manilianus hlavní postava příběhu se mi velice líbila,jak řeší velká životní rozhodnutí, aby přežil co nejdéle a zachoval si úctu v Neronových očích a nevystavil se zbytečnému nebezpečí.Samozřejmě se zaplete do spiknutí proti ceasaru,ale nebudu nic dál prozrazovat.V příběhu se člověk dozvídá mnoho zajímavého o životě v Římě z té doby, O Neru a jiných prastarých rodech,intrikách,válkách a křesťanech a pověrách o nich.
Pět hvězd.
Veronika
  22. 7. 2012, 16:28
Odporúčam prečítať aj Quo Vadis. Tieto dve knihy sú tak podobné, ale predsa len tak rozdielne! Románom sledujeme osudy Minuta, rímskeho občana, priateľa Nera, patricija, senátora, syna a otca. Kým v začiatkom sledujeme vývoj jeho vzťahu s otcom, po opustení Ríma už cítime, ako sa jeho osobnosť cestami v Británii či na Východe formuje. Je to ten typický "waltariovský" hrdina - "stratený" muž, na ktorého je nutné dávať pozor. Ale len zo začiatku. Po určitých "fackách" sa z neho stáva odvážny patricij bojujúci za práva tých najnižších - kresťanov. Pri bravúrnych opisoch horiaceho Ríma, mučenia a vraždenia kresťanov som sa nezdržala porovnávania s románom Quo Vadis - a doteraz neviem, ktoré je lepšie. Oba sú skvelé, aj keď QV ide viac do hĺbky (čo pri NL absolútne nevadí, keďže je to skôr taký autobiografický román - od Minuta pre Minuta:)). Po tom, čo sa mu narodí syn, právoplatný dedič cisárskej "koruny", sa vo všetkom podriaďuje tomu, aby mu zabezpečil budúcnosť. Ale nie vždy skončí všetko tak, ako si plánujeme.
Román ponúka nielen brilantný opis života, intríg či politiky, ale aj zábavné pasáže striedané tými vážnymi, navyše všetko perfektne popretkávané postupne sa krájajúcim napätím.
Moja obľúbená.
calamity-jane
  2. 6. 2016, 6:41
Parádní kniha. Děj je zajímavý, (místy mi teda přišel zlehka rozvláčný), ale určitě stojí za to, si tuto knihu přečíst. Stejně jako Quo Vadis - celou dobu jsem se nemohla ubránit srovnání. Ty knihy jsou stejné...a přitom každá úplně jiná. Každopádně během čtení jsem zjistila, že se vlastně od dob starého Říma do dnešních dnů až tak moc nezměnilo.