Královny nemají nohy

ISBN: 80-7217-106-2

Jota (2000) 80-7217-106-2 398
Československý spisovatel (1984) 352
Český spisovatel (1976)

Vladimír Neff s ironickým odstupem vypráví složitý příběh, zalidněný postavičkami dobrými i zlými, krásnými i ošklivými, vždy však živými a skutečnými. Vtipná nadsázka je podtržena úmyslně archaizovanou stylistikou a prolínáním výrazů knižních s výrazy vysloveně spjatými s dneškem. (Založil/a: Makkyky)

vladislaus
  19. 1. 2014, 13:47
Petr z Kukaně je něco mezi d'Artagnanem a Don Quijotem. Čím blíže ke konci knihy, tím více ho politujete. Příjemný humorně laděný román se mění v krutou realitu tehdejší doby.
Rames
  10. 1. 2015, 15:42
Neskutečnost tohoto příběhu částečně vysvětlují sudičky u novorozeného Pietra da Kukan. A jak nám přítomnost těchto nadpřirozených bytostí napovídá, jde o pohádku zasazenou do originálních kulis evropského středověku.
Moje hodnocení by bylo vyšší kdyby se mi kniha dostala do rukou dříve , mnohem dříve!
rt12
  15. 9. 2014, 16:41
Příběhy Petra Kukaně z Kukaně mě okamžitě polapily svojí dobrodružností a dobou, kdy se příběh odehrává. Velmi příjemné čtení pro chvíle oddechu, když nechcete moc zatěžovat hlavu.
Čtec
  21. 3. 2016, 18:49
Vladimír Neff byl neuvěřitelně zručným spisovatelem. Co většina ostatních vyplodí v potu tváře, jemu muselo naopak přímo tryskat z remingtonky (nebo co to měl vlastně za mašinu). A já se jeho věcmi vždy báječně bavím, ať je to, co je to... Ale má u mne jeden vroubek. No, ani ne tak vroubek, jako spíš vrub.

Vysnil jsem si v potu tváře svého literárního hrdinu, o kterém jsem hodlal jednou napsat. Jednou... někdy... až ho pořádně dopromyslím... Pár věcí jsem měl ale jasných. Pocházel z rudolfínské Prahy, byl to alchymista, bouřlivák, hezoun, chvástal... a pořád před něčím prchal... No dokážete si představit lepšího hrdinu z lepší doby a lepšího místa na zeměkouli?

Tedy, jistě je to mým zakrnělým literárním rozhledem, ale jaké bylo mé zklamání, když jsem narazil na Petra Kukaně z Kukaně... Protože to je přesně VON! Ten můj... Chyba byla jen v tom, že já jsem váhal a lelkoval a plánoval, kdežto pan Vladimír nelenil, sedl ke své remingtonce a vyšil román - co román, rovnou trilogii - s takovou brilancí, s jakou se může měřit snad jen střelba (našeho) dokonalého hrdiny z jeho "výtečné pušky Brocardo se zdobenou pažbou od sochaře Benvenuta Celliniho"... A on to navíc vyšil už v roce 1973, což já ke své ostudě nevěděl. No prostě blamáž.

Abych ale pořád jen neblbnul (i když je to vše do písmene pravda), přidám ještě jeden seriózní postřeh. Moc se mi líbí, jak Neff glosuje renesanční Evropu s poučeností a nadhledem člověka 20. století, což by od každého jiného vyznělo divně a trapně, ale jeho neodolatelný humor tuhle nadsázku v pohodě utáhne a výsledek je skvělý...

P.S.: Tak jsem zjistil, že i můj závěrečný postřeh postřehl (a zapsal, bohužel) už někdo přede mnou... Tak mizím a jako bych tu vůbec nebyl...
svobodka
  9. 11. 2012, 17:42
Autorovi nejde o přísné dodržování historické věrnosti, důraz klade na příběh s bohatstvím dějových zápletek. Dílo se mi líbilo, ale někdy se mi právě těch zápletek a přílišné fantazie a náhod zdálo poněkud moc.
ROB33
  11. 2. 2015, 14:05
Úchvatné to dílo jest! Pan Neff se vskutku vyřádil v archaismech, jeho fantazie je neskutečná. Petr Kukaň z Kukaně se ihned stal jednou z mých nejoblíbenějších literárních postav. Vůbec mi nevadilo, jak hladce se mladý rytíř dostal ze všech možných i nemožných situací, celou dobu při čtení této knihy jsem se náramně bavil. Jdu číst další díl.....
Pindule
  24. 3. 2013, 17:17
Jeden z klenotů české literatury a je spoustu čtenářů, který jej nezná. Humorný román z prostředí třicetileté války by neměl chybět v knihovničkách :)
jorick
  26. 1. 2012, 15:24
vracel jsem se k této knížce a dalším dílům opakovaně. přivedla mě k nim rozhlasová četba v podání F. Filipovského a byl jsem chycen! Dlouho jsem v duchu viděl filmovou verzi s hvězdným českým obsazením a litoval, že je jen v mé fantazii. Kam by se hrabali Tři mušketýři! Barvitý, zábavný a dobrodužný román- trilogie. A pod historicko fantastickým příběhem vracející se myšlenka na paradoxní a často tragické výsledky snahy po zlepšení světa. Snad i okolní reálný socialismus pomohl tehdy vnímat tu knihu ostřeji.
Danny2014
  1. 1. 2014, 23:05
Dostal jsem se k tomuto dílku pana Neffa zcela náhodou a musím přiznat, že jsem se do trilogie ponořil až po uši a nevynořil se dřív než jsem otočil poslední stránku třetího dílu. Prožít všechny ty dobrodružné příhody bylo strhující a nechápu že jsme se ve výuce literatury s tímto románem nesetkali. Jediným mínusem bych viděl někdy až příliš "náhodně jednoduché vyklouznutí" hlavního hrdiny z několika zapeklitých situací, ale nic zásadního. Chcete se pobavit a přítom se projít historií - do toho :-).
mamka61
  31. 3. 2012, 12:21
Je to jedna z nejlepších knih,které jsem kdy četla.Ráda se k ní vracím a mohu jenom všem,kterí mají rádi historii,spojenou románem doporučit.
jasta
  7. 6. 2010, 15:17
Celá trilogie je výborná. Přestože děj je zasazen do doby hrůz třicetileté války a před ní,je to napsané zábavným a úsměvným způsobem. Už samotné jméno hlavního hrdiny Petr Kukaň z Kukaně dává tušit vtipné vyprávění. Místy jsem se od srdce rozesmála, obzvlášť v druhé části. Určitě se k tomuto zdařilému dílku zase jednou vrátím.