Bosá královna

Originální název: Kaarina Maununtytär

Hejkal - 2008
ISBN: 978-80-86026-68-8

Hejkal (2008) 978-80-86026-68-8 243

Bosá královna je Waltariho vůbec první historický román, byl napsán v roce 1942. Odehrává se v 16. století ve Švédsku, jehož součástí tehdy bylo i Finsko. Nedlouho předtím se Švédsko oddělilo od ostatních severských států, sdružených v Kalmarské unii, přijalo reformaci a zakladatelem moderní švédské říše se stal král Gustav Vasa. Po Gustavově smrti se králem stává jeho syn Erik, ale o moc s ním soupeří jeho nevlastní bratři, hlavně Jan, který je vévodou a místodržícím ve Finsku a se svojí ženou, polskou princeznou Kateřinou Jagellonskou žije na hradě v Turku.Erik usiluje o panství nad Baltským mořem a velmocenský rozmach Švédska, proto jednak válčí s Dánskem, Lübeckem a Polskem, jednak se snaží o dynasticky výhodný sňatek a posílá posly na námluvy k princeznám po celé Evropě. Jednoho dne však potká prostou dívku Karin, dceru stockholmského biřice, zamiluje se do ní a uvěří, že díky lásce by mohl uniknout neblahému osudu, který mu předpověděly hvězdy

Veronika
  15. 5. 2013, 9:39
Súhlasím s tým, že sa jedná o Waltariho najslabšie dielo. Niektoré pasáže sú nudné a niektoré nie sú dobre čitateľné. Príbeh je však zaujímavý, a ako kolegovia predo mnou spomenuli, chytil by za srdce, nebyť... nebyť toho, že nechytil.

Vyšiel aj pod názvom Karin Mansová:
katapultova
  15. 7. 2011, 15:51
Přiznám se, že Bosou královnu považuji za nejslabší Waltariho dílo - je na něm možná vidět, že bylo úplně první. Příběh v zásadě asi není špatně vystavěný, jen mě kniha nechytla za srdce - tak jako ty ostatní.
Veassë
  2. 1. 2015, 7:19
Po zdejších recenzích jsem měla obavu se do čtení pustit. Nemám ráda, když nedočtu knihu z důvodu nezáživného příběhu. Jsem tak strašně moc ráda, že mohu prohlásit, že Bosá královna je velmi čtivé a krásné dílo!!! Určitě doporučuji! :-) Stejně jako Sinuheta, tak i Královnu jsem měla přečtenou jedním dechem. Stránky mě nepustily a bylo mi líto, že kniha nemá více stran. Je to třetí Waltariho dílo, které jsem četla a viditelně není z těch, kteří píšou své příběhy se šťastným koncem. Bylo mi to líto, přestože je mi jasné, že se Mika opírá o skutečnou historii.
EliskaBety
  16. 2. 2013, 18:00
Vetsina knih od Miki W se mi neskonale libi ale tato a pad Carihradu bych rekla jsou z jeho nejslabsich del..