Kníška Karla Kryla

Kníška Karla Kryla
Originální název: Kníška Karla Kryla

Mladá fronta - 1990

Mladá fronta (1990) 173

Písničkář, básník a později i publicista Karel Kryl se stal velmi populárním po invazi sovětských vojsk na konci šedesátých let. Velmi angažovaný folkový zpěvák tehdy svými písňovými texty otevřeně vyjadřoval svůj odmítavý postoj. Na podzim roku 1969 Karel Kryl emigroval do tehdejšího Západního Německa a tak mohl jeho připravovaný sborník písňových textů a poezie z let 1960-71 vyjít až v nakladatelství Index v Kolíně nad Rýnem v roce 1972. V Kníšce Karla Kryla se česká folková legenda představuje nejen jako autor písňových textů, ale také jako velmi osobitý básník. (Založil/a: Makkyky)

Evina Kalousová
  27. 9. 2016, 16:06
Karel Kryl byl pro mě vždycky pojem. Výborné a až mrazivě pravdivé texty písní se výborně četly, zvlášť, když jsem si je mohla poslechnout zhudebněné. Doporučuju!
veck.nuh
  18. 10. 2014, 5:33
Patrně první Krylova knížka, která vyšla u nás po revoluci. Do té doby byl Kryl u většiny znám jen jako písničkář.
katheriin
  1. 3. 2014, 16:15
Kryl se aktivně zajímal o politiku, ale nikdy do ní nevstoupil. Reaguje na vstup vojsk Varšavské smlouvy na naše území a sílící komunismus. Vraždění je nesmyslné a zamýšlí se nad lidskými hodnotami, právy člověka, které jsou ničeny.
Navíc je v písních spousta pravdy, metafor, alegorií a symbolů.