Tak dlouhý dopis

Tak dlouhý dopis

V moderní islámské společnosti je ovšem polygamie vnímána jako přežitek a svobodomyslní vykladači koránu vedou po léta s představiteli ortodoxie zásadní spory. Tvrdí totiž, že zacházet vskutku spravedlivě se všemi manželkami a – dle příkazu koránu - mezi ně stejným dílem rozdávat city, je nesplnitelná podmínka, takže korán vlastně nabádá k monogamii. Na tento postřeh se odvolává Abdel El Masry, v jehož knize „Islám“, kterou anglicky vydala káhirská univerzita Al Azhar v roce 1948, jsem našla tuto citaci z koránu, přesněji ze súry o ženách: „Z žen, které jsou vám příjemné, berte si za manželky dvě, tři a čtyři, avšak bojíte-li se, že nebudete spravedliví, tedy si vězměte jen jednu…“ Autor je Egypťan, a Egypt patří společně se Sýrií a Irákem už delší dobu mezi země, které problém vyřešily zákazem polygamie u státních zaměstnanců; v Turecku a v Tunisku bylo mnohoženství zcela zrušeno. V islámském světě je ovšem problém dodnes citlivý, a čtenář, který zatouží po bližších informacích, je najde v dílech na českém knižním trhu nyní dostupných, např. v Kropáčkových Duchovních cestách islámu nebo v kapitole Miloše Mendela z knihy Islám, ideál a skutečnost.