Temný anděl

Originální název: Nuori Johannes

Hejkal - 2000
ISBN: 80-86026-09-4

Hejkal (2000) 80-86026-09-4 384

Román z první poloviny 15. století. Hlavní hrdina, poutník Jan, se jako písař účastní koncilů, na nichž se vedou jednání o spojení západní a východní křesťanské církve a o obraně Byzance před osmanským nebezpečím. Zprvu nezkušený mladík, který touží jen po knihách, poznává velký svět, zákulisí jednání, při nichž pravda bývá často vystrčena za dveře. Setkává se s muži, kteří změnili tvář světa - ať už je to filozof Mikuláš Kusánský, i z českých dějin známý básník Aeneas Silvius Piccolomini či turecký sultán Mehmed Dobyvatel - a krásné a vznešené ženy mu ochotně otevírají svou náruč.

katapultova
  15. 7. 2011, 15:59
Souhlasím s komentářem od Wildkofoly, pro mě osobně je tato kniha lepší než následující Pád Cařihradu - už jen pro proměnu hlavního hrdiny, nadsázku i náhled do zákulisí.
renen
  11. 9. 2014, 7:31
Tak nakonec jsem dal 4 hvězdičky, i když to bylo pro mě na rozhraní mezi třemi a čtyřmi. Konečně, příběh to byl pěkný, i když málo uvěřitelný. Zajímavé pro mě bylo sledovaní těch významných událostí v kontextu jednoho obyčejného života, uvědomování si různých souvislostí, atd.
WildKofola
  1. 7. 2011, 18:04
Dílo, které vlastně ani nemělo být napsáno, neboť Waltari se zde chtěl věnovat již událostem, které později vykreslil až v pohračování - Pádu Cařihradu. Mika se nám však rozepsal a výsledkem je tento nádherný příběh, za který jsem nesmírně ráda.
Kniha plná poetiky, citu, iluzí a jejich ztrát. Popisuje, jaká je opravdu realita, která se skrývá za "nevinným" pozlátkem. Vývoj hlavní postavy, poutníka Jana, je dle mého názoru jedním z nejpozoruhodnějších v celé Waltariho tvorbě.