Zázračný Josef neboli Život je dobrodružství

Originální název: Ihmeellinen Joosef

Knižní klub - 2008
ISBN: 978-80-242-2206-6

Knižní klub (2008) 978-80-242-2206-6 205

Dvacetiletá Kaarina Lauraeusová, mírně unuděná, a přece ve zlaté klícce své zajištěné existence spokojená dcerka z dobré helsinské rodiny, se jednoho jarního dne setká s nepříliš movitým studentem psychologie Josefem Huttunenem, a její život nabere nečekaný spád. Díky svému novému známému totiž pozná, že na světě nejsou jen kavárny a jejich prostoduché osazenstvo, rychlé vozy a poslední výkřiky módy. Pozná, že žít se dá jinak, zajímavěji a lépe, a to i bez balíku peněz na rodinném kontě. Není proto divu, že k mladému muži, který jí svou bezelstností a upřímností otevřel nové obzory, brzy pocítí lásku - opravdový cit, jenž se zcela vymyká krátokodechým flirtům, odehrávajícím se vždy podle očekávatelného scénáře... Jistě, zápletka jak vystřižená z červené knihovny. Ale v rukou skvělého vypravěče, jímž Mika Waltari bezesporu byl, se romantický příběh o nalezení štěstí stává čímsi víc než veselou poctou nenáročné literatuře. Waltari psal svoje dílko s laskavým pochopením pro pravidla žánru, pro duši své hrdinky i pro životní touhy, které jsou stejné dnes jako před sedmdesáti lety, kdy tato skromná, a přece půvabná novela poprvé vyšla.

jehlaspichlas
  22. 2. 2016, 23:26
Celkem nenásilná, lehce úsměvná knížka docela dobrá i do vlaku nebo na dovolenou. Bezvadná oddychovka, kdy zapomenete na všední nudné záležitosti a strasti. I v těchto oblastech lehkého humoru MIka Waltari vyniká.
Cayenne
  16. 2. 2013, 21:07
Ačkoli romantickému žánru příliš neholduji, Waltariho vyprávění mě spolehlivě zaujme a vtáhne do děje. Nejinak tomu bylo i u této knihy. A tak se stalo, že jejích 200 stran jsem zhltla za jediný den :)