Tkáň života

Tkáň života

Podtitul: Nová syntéza mysli a hmoty

Academia - 2004

Academia (2004)

Fritjof Capra předkládá ve svém nejnovějším díle Tkáň života. Nová syntéza mysli a hmoty osnovu nově vznikající vědecké teorie života. Tato teorie se opírá o kritický rozbor historie přírodních věd, dále o matematiku komplexity, nově se rozvíjející obor, který umožňuje komplexitu života popsat matematicky, a zejména o teorii disipativních struktur a teorii sebeutváření (autopoiesis), rozvíjenou biology od 70. let minulého století. Zdůrazňuje nutnost holistického vidění světa a přechodu k systémovému přístupu, tedy k chápání světa okolo nás jako tkáně (sítě) vzájemně propojených a na sebe působících vztahů - od buněk a tkání přes organismy, ekosystémy a sociální systémy až k planetárnímu systému Gaia. Kniha je neocenitelným pramenem informací a myšlenkových podnětů pro toho, kdo se zajímá o interdisciplinární oblast biologie a teoretické fyziky a snaží se najít uspokojivé vysvětlení jednoty živé a neživé přírody a filozofický základ pro vytváření trvale udržitelné společnosti.

Fritjof Capra Fritjof Capra
*01.02.1939