Dobré sestry

Poprvé vydáno celosvětově: 2003

Mladá fronta - 2004
ISBN: 80-204-1121-6

Mladá fronta (2004) 80-204-1121-6 442

Děj špionážního románu, v roce 2001 nejprodávanější detektivky ve Skandinávii, se sice točí kolem pátrání po bývalém agentovi Stasi, kořeny zápletky však sahají mnohem hlouběji. Jako první beletrista v Dánsku tematizuje Davidsen dlouho vytěsňovanou kapitolu dánských dějin – dánské dobrovolníky v hitlerovské zbrani, kteří bojovali na východní frontě a na straně ustašovců v Chorvatsku. Poutavý román klade hned několik etických otázek. Je možné bagatelizovat osobní volbu člověka, který narukoval do nacistické armády, a přičíst ji na vrub společenských mechanismů? Právě tak totiž suspendovala svobodu jednotlivce marxistická 70. léta v Dánsku. Provinili se početní dánští levicoví intelektuálové, když v závětří demokracie podporovali totalitní režimy za železnou oponou? Čí jsou vlastně dějiny a kdo jimi hýbe? Děj románu nás zavede i do Prahy a dalších postkomunistických zemí.

Leif Davidsen Leif Davidsen
*25.07.1950