Originální název: Sinuhe egyptiläinen

Český klub (2009) 978-80-86922-21-8 830
Český klub (2005)
Nezjištěno / Jiné (1992) 80-85637-00-6 832 nakl. ŠIMON & ŠIMON
Lidová demokracie (1965)

Sinuhet je dítě neznámého původu. Připlul ke své nevlastní matce Kipě a otci Senmutovi v proutěném košíku po řece. Učil se v chrámě Amonově a stal se jako otec lékařem. Dobrodružství, která zažil, jsou četná. A tím nejpovolanějším, kdo by nám o nich měl povědět, je on sám.

Ghoulman
  29. 4. 2016, 20:42
Toto monumentální dílo nám skýtá nejen jeden velmi fascinující životopis, ale též notnou dávku lidské moudrosti.
Barabura
  5. 5. 2011, 9:44
Přečtení této knihy byl trochu težký porod. Prvních 400 stran mi šlo jako po másle, pak jsem se bohužel trochu zasekla. Bylo méně času a tak dočtení bylo trochu trápení. Posledních 100 stran bylo zase v pohodě. No jinak příběh se mi docela líbil, ale sám Sinuhet mi byl docela nesympatický a chvílemi mně přímo sral (opravdu to nemohu jinak napsat). Jak někdo může svojí blbostí způsobit tolik trápení svým blízkým, to jsem snad ještě neviděla. Opravdu jsem v některých chvílích nadávala nahlas. Ale jinak nádherný styl psaní a velice poučná kniha. Doufala jsem, že aspoň nakonec bude někdo šťastný. Strašně jsem fandila Haremhebovi, ale on ci chudák vybral takovou hnusnou a zlou ženskou. Ještěže měl Sinuhet Kaptaha a Muti, jinak by snad ani nevěděl co má kolikrát dělat. A není divu, že mu ke konci z jeho života trochu hráblo.
Některé myšlenky v knize se mi velice líbily - bzučení mouchy v mých uších, o zítřku předem nikdo nic neví, leju na tebe svojí vodu. Ale některé, hlavně okolo náboženství, mi přišly úplně mimo mísu.
Ariko
  7. 9. 2014, 15:33
Tak a je tu kámen úrazu - velmi doporučovaná a velmi obdivovaná kniha...... jenže jsem neskutečně trpěla tím, že ji musím dočíst. Vážně mě styl psaní vůbec nezaujal a přitom téma je perfektní. Nevím čím to, ale prostě jsem asi jiná :)
Anael
  1. 9. 2012, 12:55
Úžasná kniha, která mě vtáhla do děje hned na začátku a už mě nepustila. Je jen málo takových knížek, které budete obdivovat celý život. Egypťan Sinuhet je jednou z nejlepších knih, jaké jsem kdy měla možnost číst.
Peetuliska
  18. 2. 2014, 14:04
Tato kniha mě naprosto uchvátila, velice poutavým líčením vypovídá o starověkém Egyptě, tamějších lidech a o době vůbec, pokud vás zajímá historie Egypta, tak je to něco pro vás!
CarolineS
  29. 8. 2012, 1:27
Naprosto epochální dílo, které jsem četla ve svých 14 letech a chystám se na to znova, protože lepší knížku jsem ještě v rukou neměla. I přes značný rozsah je velmi čtivá a ačkoli se odehrává ve starověku, dá se lehce vztáhnout i na naši moderní dobu. Navíc má prý základ v reálných událostech. Zkráceně řečeno je to jedna z vzácných knih, které má člověk po celý život na nočním stolku a ne v knihovničce, kde by na ni sedal prach.
jehlaspichlas
  12. 8. 2012, 18:50
Celkově se mi kniha četla dobře, putoval jsem s hrdinou po Egyptě a prožíval jeho dobrodružství. Jediná místa, která bych být autorem proškrtal, jsou dlouhé a zbytečné remcavé monology otroka Kaptaha, který rytmus knihy zpomaluje a ubírá tak na síle románu.
Bastet
  8. 6. 2010, 21:10
Poprvé jsem četla v 13 letech a dodnes miluji. Díky ní vlastně miluji starověký Egypt. Jedna z těch knih, které vás donutí zamyslet se nad světem jeho proměnami a jeho stálosti.
Nestea
  30. 7. 2011, 23:14
minulý týden jsem dočetla tuto knihu a musím říct, že jsem se zprvu děsila počtu stránek a jak dlouho mi četba bude trvat, ale kupodivu se toto čte hrozně rychle a za cca týden bylo dočteno. :o) Některé knihy mi nepřišly až tak zajímavé klidně bych je vynechala, ale ty ostatní mě totálně vtáhly do děje a nemohla jsem se odtrhnout. :o) Určitě všem doporučuji tuto knihu přečíst.
rt12
  10. 9. 2014, 19:02
Kniha, kterou jsem četla již několikrát a vždy se k ní můžu vrátit. Pokaždé si v ní najdu něco nového je plná pocitů, které sami dobře známe. Velmi dobře se čte, proto snadno vtáhne do děje
VerenaLord
  1. 2. 2013, 16:59
Mika Waltari skrýval neskutečný vypravěčský talent. Jeho knihy jsou velice detailně zasazené do atmosféry, která vás při čtení kompletně pohltí. Vyprávění je trochu zdlouhavé, ale přesto velice zajímavé a rozhodně poučná.
Bloodym
  3. 12. 2013, 11:51
Nádherná kniha, vybrala jsem si ji na referát na gymplu a stálo to zato. Sinuhetův příběh opravdu stojí za přečtení.
Jadelaine
  5. 8. 2013, 18:12
Naprosto úžasná kniha, reálie a vtažení do starověkého světa. Při smrti krétské tanečnice s býky jsem si i pobrečela.
Tyet
  21. 4. 2010, 18:02
Moje nejmilejší kniha vůbec, četla jsem ji třikrát a pokaždý v ní našla něco novýho. Je v ní všechno a kdybych měla vybrat jedinou knihu, kterou si stojí za to přečíst, bude to tahle.
PeťkaW.
  3. 7. 2011, 20:24
V téhle je knize je prostě všechno - kouzlo minulosti a starého Egypta, zajímavý děj, hluboké myšlenky, mystika, láska, boj, intriky, politika, filozofie, neopakovatelné metafory, realita i fantazie... Spoustu věcí si člověk může vztáhnout do dnešní doby, i když děj samotný je z x-tého století před naším letopočtem. Waltari se na knize vyřádil. Je vidět, jak si s ní hrál a jak ji s pečlivou propracovaností tvořil stránku za stránkou.
Mám ráda podobnou tématiku, takže mi ani nevadil pro někoho děsivý počet stránek. Byly sem tam pasáže, které nebyly tak čtivé, ale ty jsou snad v každé knize.
Doufám, že se k Sinuhetovi ještě vrátím...
Gustik5
  20. 9. 2014, 23:02
Jednoduše nádherná kniha, do které jsem se zamiloval... Skutečně jedna z nejlepších věcí, které jsem kdy přečetl. Tak krásný, hořko- sladký a smutný příběh plný životní moudrosti se jen tak nevidí. Určitě sáhnu i po něčem dalším z pera pana Waltariho. :)
Nantong
  17. 2. 2013, 17:15
Úžasná kniha, četla se mi velmi dobře, vtáhla mě do děje a otevřela dveře do starověkého Egypta...nezapomenutelný zážitek.
LadysR2
  21. 11. 2012, 13:21
V době, kdy jsem Egypťana dočetl jsem tvrdil, že je to nejlepší kniha, co jsem kdy četl. Pak se k ní přidala ještě Sophiina volba a Kořeny.. To jsou moje 3 srdeční záležitosti.
Egypťan je úžasně napsán. Opravdu na mě dýchla atmosféra starého Egypta. Zvlášť vyprávění o Domu smrti. A dodnes rád, byť většinou v duchu používám : "Tvoje slova jsou jen bzučením mouchy v mých uších"....
skjaninka
  24. 1. 2010, 11:59
Sinuhet a Rieka Bohov od Smitha...number one
Hledající
  25. 9. 2011, 13:41
Tak tady je asi zbytečné psát jakýkoliv komentář.. přestože jsem ji naposledy četl před mnoha lety, tak tato kniha společně s "Bohové a králové starého Egypta" od. V. Zamarovského mi otevřely svět země okolo Nilu a probudily nadlouho mou lásku ke starověkému Egyptu a vůbec i zemím na východ v oblasti dávné Mezopotámie. Kniha má ještě jedno velké plus u mě v tom, že knihy typu "historického románu" prakticky nečtu, mám raději autentickou historii, archeologii, antropologii, prostě jasná a pravdivá fakta z minulosti, ale toto byl krásný mystický výlet, kde se skutečně i spousta popsaných věcí mohla takto odehrát a existovat.
Melian
  26. 1. 2016, 16:38
Egypťan Sinuhet je moje srdeční kniha. Už v průběhu prvního přečtení mě naprosto vtáhla a okouzlila, naplno jsem ji ale docenila až po přečtení druhém. Já vlastně ani nevím, co mám psát, jestli mám začít od precizní propracovanosti, naprosto a neskutečně krásného příběhu, nebo od přenádherné češtiny (na kterou jsem si musela chvilku zvykat, za nedlouho jsem ale i v mé mluvě zpozorovala tendence vyjadřovat se knižní češtinou :-) )... Za mě asi nejlepší historická kniha, kterou jsem (zatím) četla.
Ginnidlo
  17. 7. 2012, 17:26
Před dvanácti lety, kdy jsem jí četla poprvé, jsem tři dny na ulicích vrážela do pouličního sovětlení. Dokonalá kniha, dokonalý příběh, dokonalá stylizace. Každý rok jí přečtu aspoň jedńou a vždy najdu něco nového.
Veronika
  20. 2. 2010, 22:05
Exkurzia do starovekého Egypta plného intríg a nového Boha pohľadom "obyčajného" lekára Sinuheta. Prostredníctvom tejto knihy som sa dostala k Waltarimu, k jeho ďalším knihám a k neskutočnému bohatstvu jeho diel. Také isté bohatstvo som objavila aj v tejto knihe. Číta sa na jeden dych, bohužiaľ, trošku som sa zasekla pri rýdzo politických stranách, ale aspoň som mala čas vydýchať sa a nabrať druhý dych na dočítanie. Jednoznačne veľký klenot svetovej literatúry.
Fešná Bleška
  17. 1. 2015, 23:22
Kniha, nad kterou budu žasnout snad celý život. Veledílo plné zajímavých postřehů, jak historických, tak společenských. Napsané velmi krásně, na dnešní dobu trochu nezvykle a tak může pro někoho představovat velký problém si na autorův styl zvyknout. Hlavní postavu máte chuť občas vytáhnout ze stránek a nafackovat jí, aby se probrala. Zároveň ji budete milovat a slitovávat se nad ní. Dech mi vyrazila celková velkolepost, která na vás dýchá z každé stránky knihy. Waltari vás donutí cítit pach krve i vonných olejů, vidět důstojné chrámy i oblaka písku vířeného protivníkem, slyšet ohlušující skandování davu a cítit na jazyku chuť tučné kachny. Před touto knihou smekám a je mi ctí že se mi dostala do rukou.
cunicekb
  3. 10. 2015, 17:34
Kniha mě bavila, byla hrozně zajímavá z hlediska historického, náboženského. Musím ale říct, že jsem celou dobu bojovala s Tím, jenž jest osamělý. Co mohl, tak pohnojil, ač hlavní hrdina, pro mě nebyl hrdinou, ale pitomcem, který posral co mohl. Stejně tak mi nebyl sympatický ani sluha Kaptah. Hodně jsem si ale oblíbila některé ženy. Mineu, které mi bylo líto a stejně tak i Merit, jejíž osud i s malým Thovtem, byl k pláči. O to víc mě Sinuhet opět vytočil, přes to knihu hodnotím jako opravdové a krásné dílo.
Casey
  29. 4. 2014, 11:08
Perfektni, perfektni!!!! Na to, ze je tam malo prime reci (nevim jak vam, ale kdyz se v knizce hodne mluvi, tak se mi cte lip), tak knizka je zajimava a poutava a zkratka musite cist dal. Doporucuji i audioknihu!!!
Jandovka
  27. 3. 2013, 8:05
Geniální spletitý příběh plný jemného humoru krutého života. Místy to trochu kulhá zdlouhavostí, ale následně rozjíždí v ještě větší parádě.
RockWagram
  12. 5. 2011, 0:15
Celá lidská společnost je jeden velký kolotoč...i když vám z něj začne být zle, nebo vás prostě přestane bavit, vždycky se najde nějaký blbec, který si koupí lístek. Ať už narážím na války, diktaturu, komunismus, demokracii, touhu po moci, touhu po penězích. Pořád se to točí dokola. Jedna generace spáchá mnohdy až neuvěřitelné lumpárny...a druhá to zopakuje. Mika Waltari to moc dobře věděl. A taky věděl, že jeho Egypťané ještě nebyli připraveni na Atona, stejně jako na něj nejsme připraveni my...stejně jako naši potomci. Sinuhet měl úžasný život plný poznání. Když vzpomínal, vnímal jsem to jako vlastní vzpomínky...jakoby to opravdu bylo několik let zpátky, ne pouze několik stran v knize. A jak tak jeho slov na stránkách ubývalo, pomalu jsem se s ním loučil. On jako jeden z mála prošel změnou a prozřením. Jenže jak řekl E.M.Remarque ,,Když se konečně něčemu doopravdy naučíme, jsme už moc staří, aby nám to k něčemu bylo.''
Rominka
  18. 11. 2016, 9:30
Dobrá kniha, dobře napsaná, dobrý děj. Místy velice napínavá a velice poutavá, místy však dost utahaná a nudná (vnitřní rozhovory mezi Sinuhetem a jeho srdcem). Ale až na tyto pasáže opravdu čtivé, tedy pokud vám nebude vadit poněkud "odlišný" styl psaní.
Karliiina
  22. 9. 2014, 22:05
Naprosto dokonalá a úžasná kniha. Nemám zřejmě co vytknout. Bavila mě už od začátku, na konci jsem se sice trošku přemáhala, ale to nestojí za řeč. Je to rozhodně jedna z nejlepších knih, které si můžete přečíst, moc takových není.
jamalka
  10. 2. 2010, 13:24
Nevím, s touto knihou mám problém. Všichni ji hrozně chválí, ale mě opravdu nijak zvlášť nezaujala a ničím neohromila.
eliza
  1. 1. 2014, 19:28
Jedna z mých oblíbených knih, od které jsem se nemohla odtrhnout. Waltari patří k těm skvělým vypravěčům, kteří vás dokáží přenést mimo realitu.
Martin
  7. 9. 2013, 11:59
Údajně jedna z nejlepších knih, která je v plzeňských knihovnách téměř neustále vypůjčená - pro mě byla velkým zklamáním. Kniha je velmi rozsáhlá a historicky přesná, ale vzhledem k velice vysokým hodnocením (,které nyní považuji za nadhodnocené) jsem v ní chtěl najít více než jen dějepisná fakta. Bohužel se mi tomu poštěstilo jen párkrát a po zbytek vyprávění jsem se musel pročítat nezajímavými dialogy a vnitřními monology Sinuhetovými. Mnohé hlášky, které jsem zpočátku považoval za vtipné, se mi neustálým opakováním znelíbily a co se života lékaře týče, ten byl popisován pouze velmi okrajově a veškeré lékařské praktiky zůstaly až do konce knihy ponechány zcela bez vysvětlení.
kklepkaa
  1. 8. 2013, 9:57
Úžasný příběh o životě egyptského lékaře Sinuheta... o jeho prožitých dobrodružstvích, zklámáních, chvílích štěstí a láskách. Mika Waltari použil ve svém příběhu historická fakta, takže kniha působí velmi reálně a naplno vás vtáhne do doby starého Egypta. Kniha je velmi čtivá a jsou chvíle, kdy je velmi těžké se odtrhnout od čtení. I přes svou objemnost, jsem se u knihy ani na chvíli nenudila a naplno si to užívala. Nemohu než doporučit.
Paio
  21. 10. 2012, 18:41
Opravdu úchvatná kniha. Jisto jistě se k ní brzy či později vrátím...Není rozdílu mezi lidmi a každý člověk se narodí na svět nahý a srdce lidské je jedinou mírou mezi lidmi. A nelze měřit člověka podle barvy jeho pleti či podle jazyka, a nelze měřit člověka podle jeho roucha či šperků, a nelze měřit člověka podle jeho bohatství či chudoby – nýbrž jedině podle jeho srdce. Proto dobrý člověk je lepší než zlý a spravedlivost je lepší než křivda, ale nic jiného nevím – a to je všecko mé vědění.
pratoriax
  29. 7. 2012, 5:04
Obsahuje spoiler spoiler Úžasná knížka, pravda měl jsem tam pasáž, přes kterou jsem se nemohl dostat, ale když jsem se jí prokousal, tak jsem jí hltal jako žádnou jinou knížku předtím. Obzvlášt putování pro Haremheba bylo vynikající a pro mě asi bezkonkurenčně nějlepší část knížky. Po knížce jsem se podíval na film a do ted mě mrzí, že jsem to udělal. Sinuheta můžu jen doporučit!
Pan T
  1. 11. 2011, 17:35
Příběh egyptského lékaře, který je jen záminkou, aby mohl být čtenář proveden exotickými krajinami dávného světa. Právě svět okolo, se svými mýty, zvyky, božstvy, a mentalitou, jsou hlavní premisou knihy. Kniha člověka velmi povrchně seznámí s dávným Egyptem, Sýrií, Chetity, Kyprem, a s Babyloňany. Bohužel, člověku který již má znalosti, a povědomí o této historické etapě, může kniha nabídnout jen průměrný román, který si pouze ze seznamu"odškrtává" všechny atributy ( stejně jako lokace ), které má správný román mít. 3/5
Elki
  19. 4. 2011, 14:46
Já jsem, jak koukám, asi exot, protože jsem tuto knížku ani jednou nedočetla. Zkoušela jsem to 5x a naposled jsem to vzdala u strany 53. Nedokázala mě udržet soustředěnou, snad až na 2 zajímavější stránky mě i těchto pár listů stálo strašně přemáhání. :(
VaclavB
  12. 1. 2015, 16:50
Kniha, kterou chci mít vždy blízko po ruce, nehledě na to, kolikrát jsem ji už přečetl. Pohádka, román, komedie i tragédie v jednom. Přitom dokážeme vidět a prožít vše očima hlavní postavy. Panu Waltarimu patří veliký dík.
Ann-K.
  8. 6. 2014, 23:44
Úžasná kniha. Napínavá a zajímavá od začátku až do konce. Sinuhet si prošel vším, čím to jen šlo. Přišel o své blízké, viděl smrt, bídu, válku, touhu člověka po moci ... Prostě příběhu nic nechybí :)Ikdyž je to příběh ze starověkého Egypta, mám pocit, že lidé jsou pořád stejní :)
Hazakiros
  31. 10. 2013, 17:36
Mika Waltari popsal velmi poutavě starý Egypt. Kniha se mi do ruky dostala před pár týdny, po několika letech, a opět jsem si v ní našel mnoho nového.
Velmi zajímavá je myšlenka monoteismu , která se plně rozvinula až s nástupem křesťanství. Aton je důkazem, že křesťanství není nic původního.
mitote
  16. 11. 2010, 8:50
Dokonalá a nádherná knížka. Jedna z mála knížek, se kterou jsem "splynula". Knížka Vás do sebe vtáhne a naskytne vám pouť Egyptem, kde se dozvíte nejen o historii a kultuře ale také o mezilidských vztazích až vám na konci těch 800 stran přijde jako zoufale málo...
Elrond
  8. 12. 2009, 22:37
Pro mne the best, neskutečný výlet do starověku očima egyptskýho doktora. A pokud se mnou někdo nesouhlasí tak jeho názor je jen bzučením much v mých uších...

---------------------

Je to skvělá kniha a ačkoli se odehrává tak dávno, je to naprosto ze života. Hodně věcí co se tam odehrává se děje i dnes. Zajímalo by mně kolik do toho dal Waltari autobiografických prvků...
Paity
  9. 9. 2013, 16:18
Někdy až zbytečně překombinované, zbytečně hodně postav. Neškodilo by trochu ubrat a více se soustředit na centrální příběh. V tomto ohledu značně přeceněné.
Mivla
  19. 10. 2012, 23:24
Jedna z mála knih, jež jsem četl přímo v prostředí, kde se její děj odehrává, tedy v Egyptě. Dělá to svoje, atmosféra knihy se do jisté míry znásobí. Zajímavé osudy zasazené do starého Egypta - skvěle propracované
LadyEsik
  24. 4. 2011, 10:19
Tato kniha se mi opravdu líbila. Četla jsem ji poměrně dlouho na sebe, tak devět dní. Je to román, má 728 stran a víc, přesné číslo se může lišit. Je to příběh o životě lékaře, z doby Staré říše. Egypt, Kréta, Mittanská říše, Hethité apod. Jeho život je opravdu zajímavý, ale je z toho cítit, že by se to skutečně mohlo stát, je to dost reálné. Jak jsem tu už psala, první půlka knihy je především plná cestování a slova obveselování. Druhá plná války. Mika Waltari říkal, že je to hodně o době, v které žil (po druhé světové válce), a když jsem se dívala, skutečně jsem tam náznaky viděla. Hlavně ta jejich Svatá válka.
A intimní život Sinuheta, co se týče lásky, to je taky dost drsný. Nic prozrazovat nebudu, ale chudák Sinuhet. Jeho názory se mi ale líbily. Celá jeho postava.
Příběh je to od Sinuheta od doby, na kterou si pamatuje, až po stáří, kdy píše knihy ve vyhnanství. Jazyk je moc pěkný a překlad máme na vysoké úrovni, jak jsem mohla číst v dodatku o překladu. Opravdu doporučuji :)

(líbílo se mi, co říkala Nefernefernefer: ,,Nejsem žena hodna opovržení." (ale byla), taky ,,Jsi jen bzučením mouchy u mého hlavy." (nebo tak něco), také často říkali o lejnu/hovnu mezi prsty (že je někdo tak chudý, že má lejno mezi prsty, nebo tak) a taky čin Baketamon s těmi kameny a Minea a Merit. A hned zezačátku: ,,Toto vše jsem napsal já Sinuhet, Egypťan, pro sebe sama. Nikoli pro bohy, ani pro lidi, ani pro zachování svého jména navěky, nýbrž pro sebe sama, ubohého a ztrápeného, a pro své srdce, jež dostalo svou míru plnou.")
Steak
  6. 8. 2016, 21:11
No, tohle tedy skutečně nebyl můj šálek kávy. Sáhla jsem po knize z jednoho prostého důvodu - je to velmi oblíbená kniha, označovaná mnohými za srdcovou záležitost. To vědomí nejspíš způsobilo, že jsem od toho očekávala bůhvíco a nedostala téměř nic. Na druhou stranu musím uznat, že je to zejména moje chyba, protože nemám ráda starověk a nijak se o něj nezajímám; při volbě knihy jsem tedy selhala. Zásadním problémem byla absence postav, které by mi byly sympatické, a děje, který by mě dokázal zcela pohltit. Po celou dobu jsem jen klouzala po povrchu a nedokázala se ponořit hlouběji. I přes poměrně ohromný rozsah knihy se to ale četlo rychle a nebylo to nijak zvlášť úmorné.
Phorbo
  29. 7. 2015, 17:59
Sinuhet je hroznej chudak. Dobry clovek, ale asi az tak dobry, ze sam za svou dobrotu doplaci. Silny a smutny pribeh jednoho chudeho egyptana, ze vsech nejchudsich, ktery byl hodne zajimavy. Mozna, ze kdybych predtim necetl Jonassonova Starika, ktery vylezl z okna a utekl, nemel bych Waltariho knihu s cim srovnavat, ale severske cteni mi prislo v mnoha aspektech podobne. A to nemyslim v tom spatnem slova smyslu. Oboji bylo ctive a vlastne obe knihy maji spolecneho jen to, ze jsou ze skandinavie, ale neco jineho je spojuje. I pres zajimavost Egyptana Sinuheta mi Jonassonova dila prijdou ctivejsi, diky nespoutanemu vtipu a akcnosti pribehu... 8/10
jvaclavik
  4. 9. 2014, 17:07
Skvělá knížka, dobře se čte, příběh je velmi zajímavý a mnoho událostí je zde popisováno podle skutečnosti. Moc se mi knížka líbila a probudila ve mě zájem o historii starověkého Egypta.
rosavtrave
  18. 11. 2011, 16:34
Tato kniha ač přes svou velkou tloušťku :o) mě zaujala a děj hlavního hrdiny se mi opravdu líbil. Určitě se k ní jednou vrátím a celou si ji s chutí znova přečtu.

1 2 3