Sloužil jsem s Putinem u KGB

Sloužil jsem s Putinem u KGB

Academia - 2004
ISBN: 80-200-1265-6

Academia (2004) 80-200-1265-6 225

Neproniknutelný výraz tváře ruského prezidenta Vladimira Putina se během pěti let Putinova panování v Ruské federaci stal málem jeho erbem. Bývalý vysoký důstojník KGB je velmi skoupý na jakékoli informace o svém soukromí a koneckonců i o svých světonázorových představách. Kdo je tento muž s obličejem pokerového hráče? Nový ruský reformátor, nebo vypočítavý a pragmatický důstojník, který se do čela největší země světa dostal jen díky souhře příznivých náhod? Na tyto otázky se snaží odpovídat kniha Vladimira Usolceva Sloužil jsem s Putinem u KGB. Usolcev, který s Putinem skutečně dva roky sloužil v drážďanské expozituře sovětské rozvědky, v ní popisuje nejrůznější zážitky z poloviny osmdesátých let minulého století, kdy se sovětská říše nezadržitelně začala hroutit. Přestože se Usolcev na Putina dívá filtrem růžových brýlí, jeho postřehy mohou do imaginárního Putinova portrétu vnést řadu nových rysů, o nichž jsme dodnes neměli tušenÍ.