Abarat

Originální název: Abarat

BB art - 2004
ISBN: 80-7341-362-0

BB art (2004) 80-7341-362-0 412

Začala v tom nejnudnějším místě na světě – v Kuřátkově v Minnesotě. Tam žila Candy Quackenbushová a její srdce toužilo vědět, co ji v budoucnosti čeká.
Když se Candy dozvěděla odpověď, je to odpověď, jakou nečekala. Z neznáma se přihnala vlna a Candy spolu s mužem jménem John Neplecha (jehož bratři žijí na parozích na jeho hlavě) skočila do zpěněných vod a nechala se odnést pryč.
Kam? Do Abaratu, obrovského souostroví, kde každý ostrov představuje jinou hodinu dne, počínaje Velkou hlavou, která se tyčí nad tajuplnou hladinou v Osm večer, přes sluncem ozářené divy Třetí odpolední, kde se prohánějí draci, až po temné hrůzy Gorgossia, Půlnočního ostrova, kde vládce sám Vládce půlnoci, Christopher Carrion.
Candy cestuje z jednoho úžasného místa na druhé, nachází přátele a střetává se s nebezpečnými nepřáteli – mechanickými brouky a gigantickými můrami, zázračnými kočkami a bytostmi vyrobenými z bahna, krvelačným čarodějem a jeho vyděšeným otrokem – a postupně si něco uvědomuje. Už tu jednou byla.
Candy má v tomto zvláštním světě svůj úkol – přišla sem, aby pomohla zachránit Abarat před temnými silami, které se probouzejí v jeho srdci. Před silami staršími než sám čas a děsivějšími než cokoli, co kdy potkala. Ví, že je podivnou hrdinkou. Ale tohle je také podivný svět.
A v Abaratu je možné úplně všechno. (Založil/a: haluma)

S.monika
  15. 2. 2014, 18:21
Barker je můj oblíbenec .. Díky Abaratu jsem pozvolna přešla na děsivější a děsivější kousky. Je pravda, že s odstupem času je to takové pěkné vyprávění na dobrou noc, ale ráda se k této knize vracím a snad mě nikdy nepřestane bavit :) A hlavně obrovské plus jsou ty nádherné ilustrace!!
Tomáš Fiurášek
  22. 8. 2015, 21:33
Pohádka známého hororového spisovatele byla něco, na co jsem se upřímně těšil. Hlavně díky tomu, že ze všech žánrů zbožňuji nejvíce právě horory a právě pohádky, bylo tohle pro mne velkým napětím a překvapením. Většinou raději moc neočekávám, protože se často stane, že nedostanu to, v co doufám - tady ovšem, jakékoli pochyby nebyly na místě. Příběh je naprosto dokonale vymyšlen, autor si hraje z vaší představivostí a postavy nejsou plytké, nýbrž emocionálně dosti hluboké. Za tohle vzdávám autorovi čest - ne malý talent má také ve vývoji čtenářovi fantazie - víme již dlouho, že Barker je úspěšný malíř a Abarat vznikl na základě jeho obrazů - ovšem, myslím si, že po tomhle díle se Barker může chlubit "mentálním malířstvím". V průběhu čtení vyloženě maloval v mé mysli a vzbuzoval spousty a spousty emocí. Nutno říct - vzhledem k tomu, kolik jsem četl fantasy knížek, tohle opravdu na nic nemá.
Po dějové stránce: 100%, po stránce obrazové 100%, po stránce "mentálně obrazné rozhodně 100%.

Není co vytknout - rozhodně DOPORUČUJI.
chazynka
  15. 8. 2011, 21:36
Jednoznačně moje nejoblíbenější kniha. Miluju takové fantasy, kdy spisovatel vytvoří zcela nový svět a myšlenka 25 ostrovů, kde na každém je určitá hodina, se mi moc líbí. Zrovna tak i postavy, nebo spíše bytosti, které tam žijí. Kniha je krásně ilustrovaná a jedinou chybičku vidím v tom, že už strašně dlouho čekám na pokračování. Neomrzela mě, ani když jsem jí četla už několikrát a poprvé, když jsem se k ní dostala, museli mi ji rodiče brát, abych se vůbec něco naučila. :-) Prostě přečteno jedním dechem.
Jetelik
  20. 2. 2016, 11:44
Clive Barker se pokusil o dětskou literaturu. A to neměl dělat. Abarat je naprostá fantasmagorie, změť náhlých nápadů, bez hlubší příběhové ani jazykové hodnoty. Klišé střídá klišé. Přizpůsobení jazyka mladým čtenářům se musí provést s jeho znalostí a ne pouhým odhadem toho, jak by asi měl vypadat jazyk stravitelný pro děti. Pokud prohlásím, že školní slohy některých dětí dosahují podobné úrovně pohádkového vypravování, myslím, že bych nebyl daleko od pravdy. Ke všemu jde o nedokončený příběh, v jehož první části se vlastně prakticky nic důležitého nestalo a bez druhého dílu tak pozbývá jakéhokoliv významu. Pokud bych měl čtenáři se zálibou v dětské (či zdánlivě dětské) silně fantazijní literatuře doporučit mnohem kvalitnější kus literatury, bylo by to "Sto tajných dvířek" od N. Wilsona, nebo stará dobrá Alenka v říši divů.
Eumenida
  13. 2. 2011, 0:13
Příběh plný fantazie a neskutečných světů. Doplněno úžasnými ilustracemi. Přesto mi tam něco chybělo... snad pocit ztotožnění se s hlavní hrdinkou? Připadalo mi to jako nápaditá strašidelná pohádka, kterou autor vypráví svým dětem. Rozhodně doporučuji přečíst...
agent_R.M.
  9. 10. 2015, 22:28
Moje úplně první kniha od Cliva :-) ,Kniha je někdy více magika (svět abaratu),někdy více z našeho světa (Candy a její problémy v rodině),někdy i hororově pojatá viz. Carrion....opravdu hrozně rád jsem si prošel tou cestu spol s Candy :) a palec nahoru pro stylové ilustrace ;-)
Renfri
  14. 5. 2011, 11:17
Abarat je splnený sen každého človeka s fantazii! uz nepatřím mezi kategorii nactiletých čtenářů ale tahle kniha me svojí naladou a nekonečnými napady a opravdu bravurními obrazky dostala. Navic musim zatleskat Barkerovi ze jako jeden z mala autoru ktery se rozhodl svou knihu doprovodit vlastními ilustracemi uspel. Jeho mapa Abaratského souostroví mi spokojene visí na zdi. vřele doporučují všem kterým nestačí jeden svět a radi se vydavají na cesty za dobrodružstvím.
rubby
  26. 10. 2010, 17:45
Myslím že kniha Abarat je velmi nápadita. A krásně ilustrovaná. Kniha mě velmi zaujala. Ilustace v knize Abarat patří k mim nejoblíbenějším až na ilustrace Pavla Čecha. Rubby