Poutník Melmoth

Poutník Melmoth Originální název: Melmoth the Wanderer

Odeon - 1972

Odeon (1972) 928

V románě rozpadávajícím se na soubor samostatně koncipovaných novel, je hlavní postavou poutník Melmoth, který má nadpřirozenou moc zjevovat se v nejrůznějších dobách a místech a za prodloužený život upsal svůj život peklu. Tato démonická postava stává se postupně svědkem lidského hrůzostrašna, a to jak vně, tak i uvnitř člověka, které odráží negace tehdejší dějinné epochy. Román není tedy jen výtvorem obraznosti, ale je i též dílem intelektu, a to intelektu vzdělaného četbou myslitelů a literárních klasiků. (Založil/a: haluma)

Charles Robert Maturin Charles Robert Maturin
*25.09.1782 - †30.10.1824

Potulný mnich
  16. 3. 2015, 17:10
Rozhodoval jsem se mezi čtyřmi až třemi hvězdami, dávám tři. Je to zbytečně zdlouhavý děj, který knize ubírá na kvalitě a autor se ke konci dost opakuje. Určitě to nedoporučuji netrpělivým čtenářům, protože je bude autor drásat novým a novým příběhem a rozuzlení se bude čím dál tím víc vzdalovat a skrytá naděje, že by už Maturin dospěl k závěru, je velice mylná :-)
Mina
  24. 6. 2015, 15:35
Nevyčerpatelná intelektuální krmě pro hladové a po poznání toužících lidských bytostech. Láska, nenávist, zoufalství, utrpení, zatracení, smrt - jediným možným pojítkem je životní pouť každého z nás, kterou autor neuvěřitelně dobře zná.