Pátý elefant

Poprvé vydáno celosvětově: 1999

Talpress - 2001
ISBN: 80-7197-179-0

Talpress (2001) 80-7197-179-0 489

Podle trpasličí legendy spadl dávno v minulosti v oblasti Überwaldu Pátý elefant, Mýtické zvíře. Od té doby je v Überwaldu dostatek tukových zásob a jiné podzemní bohatství. A především tuk se zdá být nedostatkovým zbožím dokonce i v Ankh-Morporku.
Überwaldští trpaslíci si volí nového krále. Buď konzervativní nebo pokrokový a podle vybraného směru se bude řídit většina trpaslíků Zeměplochy. Ve volbách může pomoci Ankh-Morporku nově zvolený velvyslanec, sir Samuel Elánius, kterému zase každý hází klacky pod nohy. Doprovod mu bude dělat jeho žena. Karotka najme jako stopaře Gaspodu ( za biftek na každou večeři ) a vydá se po jejich stopách.

Terry Pratchett Terry Pratchett
*28.04.1948 - †12.03.2015

Keatin
  29. 10. 2012, 11:26
Od sira Pratchetta jsem zvyklá na cokoliv, ale ...tentokrát mě vážně dostal. :) Vysvětlil skvěle Teorii velkého třesku, zapojil do děje i Tři sestry se Strýčkem Váňou a Višňový sad, k tomu mluvící pes Gaspoda (byť jsem se s ním nesetkala poprvé, tak tady byl geniální), vnitřně rozháraná (doslova) Angua, nejhodnější Karotka a spousta upírů, vlkodlaků, vlků (pozor na rozdíl), Samuel Elánius coby diplomatický policista, či policejní diplomat? a lady Sibyla operní pevkyní. :) Já Vás žeru, sire Pratchette. :)

prkali
  2. 2. 2013, 20:25
a co Igora, znáte? Totiž - Ighora:
"Dhobhrý vhečér, bháne, bhaní..." huhlala postava. "Vhítejthe dho Ankh-Mhorporku. Jhá jshem Ighor."
"Igor jak?" zajímal se Hoptam.
"Akhorát Ighor, shíre. Vžhdyckhy... jehnom Ighor," odpověděl Igor klidně a vyklopil schůdky. "Jhá jshem thady ďhevečka bhro vhšeckho."
Bernadette
  28. 10. 2016, 19:29
Minority, multikulturalismus, střet tradičního s moderním... zase nějaká ta vážná témata, tradičně zabalená do lehce stravitelného humorného obalu a... a vévoda Elánius diplomatem v Überwaldu... co víc dodat :D Snad jen, že "v každém trpaslíkovi nebo trpaslici v Ankh-Morporku je kousek, který jim říká, že správný trpaslík žije jen pod zemí".
Gustik5
  26. 2. 2012, 14:31
Mne osobně tedy ze všech knih o hlídce asi nejvíc bavilo Buch! Ale tahle je také výborná. Netajím se tím, že mám hlídku nejraději ze Zeměplochy, a zde jsem byl opět více než mile potěšen. Elánius jako ostatně vždy perlí, a ani ostatní postavy nezůstávají pozadu. Karotku by měl někdo naučit nepoctivému boji :).
Lúthien Celebrindal
  26. 6. 2013, 23:41
Moje první zeměplošská kniha - jistě se mi líbila, když jsem pak četla další, ale budu se k ní muset někdy vrátit.
Martin
  27. 9. 2010, 12:24
Zatim nejlepší kniha s hlídkou, kterou jsem četl. Elánius jako diplomat mete jednu hlášku za druhou. Navážka se svým nově vylepšeným mírotvůrcem, který by se mohl brát jako rychlopalná zbraň jen z dějepisného hlediska, se v chladném Überwaldu mění na myslící mašinu. Dokonce má pár stránek i Smrť, který doprovází Elánia při závodě s vlkodlaky. Rozhodně stojí za to přečíst.
zelvicka
  18. 1. 2013, 23:34
Knížku jsem slyšel namluvenou a myslím, že bravurní podání předčítače se také podepsalo. Ovšem Sam Elánius v roli největšího akčního hrdiny od doby počátku akčních hrdinů vůbec...
ubeilah
  25. 5. 2012, 7:57
Pro mne nejvíckrát čtená knížka z celé Zeměplochy. Napínavější, přesto mě nebavila tak jako třeba Noční hlídka nebo Buch, či díly s čarodějkami.
ffoxik
  18. 4. 2016, 22:27
Jedna z prvních zeměploch které jsem přečetl. Kniha mě přímo vtáhla do děje a já se do něj rád a často nořím opakovaně. I když nejsem moc na detektivky, zápletka mě chytila a já si celou knihu velice dobře užil. Humor je u pana Pratchetta jako vždy brilantní a pokud čtete knihu poprvé, není radno tak činit na veřejnosti, protože záchvaty smíchu můžou pro vaše okolí vyhlížet poněkud bizarně.
Walter Slovo
  14. 11. 2016, 16:54
Bývá těžké se ke konci výtečné knihy smiřovat se skutečností, že zbývá kousíček. Poslední stránky jsem oslavil trochou skotské. Dějová linka s Městskou hlídkou mě nepřestává uchvacovat. Nejvděčnější postavou protentokrát byla postava Igora. Kdo před čtením knihy neviděl filmy s Frankensteinem ze 40-let, postavu Igora plně nedocení.
Teď se holt musím poprat s post-čtecím smutkem!
Bolkonskij
  9. 2. 2013, 12:45
Vedle Noční hlídky nejlepší Pratchett. AKorát škoda, že to ještě nikdo nezfilmoval, kdyby to přenesli na plátno, bylo by to úžasné.