Americký orel proti vycházejícímu slunci

Americký orel proti vycházejícímu slunci

Jota - 2005
ISBN: 80-7217-344-8

Jota (2005) 80-7217-344-8 499

Alan Schom předkládá historii v její nejpreciznější podobě - je čtivá a odborná. Ocitneme se na velitelských můstcích lodí, v bunkru a v Bílém domě, kde budeme svědky rozhodnutí, díky nimž se zrodí nová éra. Příliš často se stává, že je historie popisována s pomocí série událostí. Alan Schom má talent spojovat historii jako sérii interakcí mezi lidskými bytostmi, které jsou egem, světonázorem nebo politikou nuceny provádět rozhodnutí nebo přijmout rizika, neváhá posuzovat, odhadovat nebo k1ást složité otázky. Jeho pronikavého úsudku nezůstane ušetřena žádná z postav děje - od MacArthura po Nimitze, od Fletchera po Eichelbergera. Následkem toho se tato lekce dějepisu stává příjemnou změnou oproti uhlazeným odhadům čistě akademických debat.

janeicka
  9. 3. 2014, 10:17
Autor knihy opravdu předkládá precizně vypracované dílo, což je ale trochu na škodu, protože jsem se často musela prokousávat obsáhlými doplňujícími pasážemi, než jsem se dopracovala k jádru problému. Rovněž jsou zde velmi dobře představeny hlavní velící osoby účastnící se války v Pacifiku a detailně popsány několikaměsíční tuhé boje o Guadalcanal.