Podzim v Pekingu

Garamond - 2003
ISBN: 80-86379-55-8

Garamond (2003) 80-86379-55-8 272
Práce (1994)

V prvém plánu lze tento román číst jako příběh tragické lásky. Vianova fantazie z něj však vytvořila vícevrstevný příběh s mnoha jinotaji a symboly (symbol Boha či Osudu, symbol sebevraždy, života a smrti), bizarní logikou a humorem založeným na jazyce. Vian shromáždil na poušti podivnou, různorodou společnost, na niž demonstruje svévoli lidského osudu: svět, kde se může stát vše, a hlavně cokoli. (Založil/a: janha)

jehlaspichlas
  9. 5. 2016, 18:28
Docela netradiční román, který se čte jedním dechem. Je kombinací několika motivů: satiry, lásky, boje o přežití a smrti. Je to příběh, který můžete ale zároveň na druhou stranu nemusíte brát vážně, neboť se jedná o tragikomiku skloubenou s fantastickými prvky a bohatou imaginací. Je napsaná živím čtivým jazykem, a vůbec jsem se u toho (jak u Viana bývá) nenudil.
Pett
  17. 8. 2014, 20:24
Jak už napovídá sám název, který neznamená podzim a už vůbec ne v Pekingu...jde opět o absurdní, nevšední a parádní čtení...nejednou mi vykouzlil úsměv na rtech... není třeba hledat logiku, je třeba si užít tu hru se slovy a slovíčky...jelikož zde opravdu nic není nemožné...enyky, benyky, kliky bé, ábr, fábr, domine...ámen!
Pěna dní je moje srdcovka, ta zůstala nepřekonána :)
Jana Edita
  9. 5. 2016, 20:10
Člověk se nesmí bát, že se ve Vianově světě ztratí, teprve pak bude odměněn. Např.: "Jak odpadky padaly, zvedala se mračna prachu; měl to rád, protože to činilo slunce viditelným."
Skvělý překlad, skvělé čtení, i když dějovější Pěna dní se mi líbila víc.
maratach
  2. 10. 2011, 17:52
Tento román se určitě neodehrává na podzim a dokonce ani ne v Pekingu. Snový svět, vzdáleně připomínající ten náš, zalidňují vágně vykreslené postavy, autor se dosyta vysmívá všem a všemu, syrově odhaluje sobeckost mocných a bohatých, vrství symboly a tajemství, hraje si s jazykem i logikou. Ale také, a především, píše o lásce, o lásce tragické a prazvláštní, která zaplaví veškerou mysl.
Carl
  9. 12. 2015, 18:15
Jsa neznalý Borise Viana jsem přistoupil k této knize dosti bezelstně, očekávající milostný příběh dle přebalu knihy. Při čtení první kapitoly jsem jen zděšeně vnímal text, nevěda zda si ze čtenáře autor dělá srandu, nebo to myslí vážně a bláhově očekával další "již normální" kapitoly. To se však nestalo a byl jsem vtažen do tohoto absurdního divadla. Postupně se mi kniha čím dál více líbila a já očekával s napětím další osudy zdejších nevšedních postav. Je to opravdu velmi originálně napsaný milostný příběh (či spíše tragedie), který vřele doporučuji.