Zázrak - Tajemné zjevení v Lurdách

Zázrak - Tajemné zjevení v Lurdách

Nezjištěno / Jiné - 2007

Nezjištěno / Jiné (2007)

Další světově proslulý román autora románu Muž, který hledal pravdu. - Vrací se do Lurd Panna Marie, aby tam zázračně uzdravovala? Podle oficiálního oznámení Vatikánu ano. Čeká ale poutníky zázrak, nebo je vše podvod? V sázce jsou osudy konkrétních lidí. Američan Ken přerušuje léčbu v naději na zázrak. Z Angličanky Edith udělá zázračné vyléčení celebritu proti její vůli. Francouzská dívka Gisele chce z Lurd naopak uprchnout a cílem novinářky Liz je odhalit skutečné pozadí lurdského zázraku. Finále knihy přináší překvapivé vyústění, jaké dokáže nabídnout pouze skvělý vypravěč Irwing Wallace. Ukázka textu: Amanda pocítila nával vzteku a netrpělivosti, který přesáhl její schopnost sebeovládání. Tady byl v sázce život, lidský život, a tenhle pánbíčkář se ji snažil uchlácholit banalitami... "Otče Hearne, ale vy tomu přece sám nevěříte, nebo ano?" Kněz se na okamžik zarazil. "O čem teď vlastně mluvíte... Čemu nemám věřit?" "Že jakási nevzdělaná pasačka opravdu a tím myslím doopravdy viděla Pannu Marii! Ne, počkejte ještě, nechte mě domluvit, abych to vyjádřila jasně a bez jakéhokoli projevu neúcty. Přepokládejme jen, že šlo o skutečnou, hmotnou Pannu Marii. Ale vždyť Bernadetta by byla tou nejhorší možnou volbou, pokud šlo o výběr člověka, který měl předat její poselství! Z toho, co jsem o ní četla, a z dostupných svědectví je naprosto zřejmé, že Bernadetta dokonale odpovídá typu osobnosti snadno propadající hysterii. Jaká vlastně byla? Žila v jakési zapadlé díře, zpola vyhladovělá, neustále churavějící, pologramotná vesnická holka. Prostě malá puberťačka toužící po pozornosti a lásce. Ideální kandidátka na halucinace, která touží po tom, aby si dokázala vykouzlit nádhernou kamarádku v podobě Panny Marie. Potom byla samozřejmě přesvědčená, že doopravdy spatřila Matku boží a že s ní skutečně mluvila. Bernadetta namluvila sama sobě, že viděla to, o čem všem vyprávěla, že to vidí. A všichni ostatní tehdy i dnes právě tak toužili po tom, aby jim někdo něco podobného namluvil a oni tomu mohli uvěřit, neboť také oni tak uspokojili svou osobní potřebu." Amanda se nadechla. "Otče, opravdu ode mě očekáváte, že vložím život člověka, kterého miluji ze všeho nejvíc na celém světě, do rukou psychicky nevyrovnané dospívající holky, která žila někdy před sto třiceti lety? Skutečně ode mě očekáváte víru, že se Ken nebo kdokoli jiný s lékařsky diagnostikovanou vážnou chorobou a to pravděpodobně nevyléčitelnou může uzdravit, když si klekne na zem a začne se modlit v jakési francouzské jeskyni, protože tam jedna bláznivá francouzská holka s hlavou plnou snů tvrdila, že na tom místě osmnáctkrát viděla Pannu Marii a že s ní konverzovala?" Amanda se vyčerpaně opřela a doufala, že má dost síly, aby zvládla bouři, která se musela vzápětí zákonitě rozpoutat. Ke svému překvapení ale na otci Hearnovi nespatřila ani sebemenší náznak hněvu. Vypadal klidně jako zosobnění sebeovládání. I hlas, jakým jí tiše odpověděl, zněl rovněž naprosto klidně. "Pokud se Panna Maria opravdu nezjevila v té jeskyni, aby ji tam spatřila čistá nevinná věřící a aby s ní hovořila, a pokud té jeskyni nedala mimořádnou sílu, jak potom vysvětlíte jevy vědeckého nebo snad lékařského charakteru, k nimž došlo v následujících desetiletích? Jak vysvětlíte, že takřka sedmdesát lidí tam prožilo zázračné uzdravení, kdy diagnózy předních lékařských kapacit mnoha různých národností hovořily o nevyléčitelných chorobách? Jak vysvětlíte, že v každém z těchto případů smrtelných chorob potvrdili zmínění lékaři, že pacient je zcela uzdraven a to nikoli silou medicíny, ale zázrakem? Jak vysvětlíte pět tisíc dalších případů chromých nebo umírajících osob, o kterých se hovoří coby o plně uzdravených právě zásluhou jeskyně v Lurdech?"

Irving Wallace Irving Wallace
*1916 - †1990