Anděl

ISBN: 80-7215-269-6

Torst (2006) 80-7215-269-6 132
Labyrint (2000)
Hynek (1995)

Druhý román Jáchyma Topola - Anděl - vychází pro velký zájem čtenářů již ve čtvrtém vydání. Jedna z klíčových próz české literatury 90. let, která se dočkala i filmového zpracování, vychází s původními linoryty Michala Cihláře a v grafické úpravě Juraje Horvátha, kterou čtenáři znají z Topolova románu Kloktat dehet. V Horváthově úpravě vydá nakladatelství Torst postupně celé Topolovo literární dílo. (Založil/a: skjaninka)

nevermore
  8. 9. 2014, 8:43
Anděl je literárně nasycený roztok, pumpující do nás s každou další kapitolou novou dávku černi, zmaru a to celé v jakémsi temně mlžném oparu. Chce to chvilku na strávení. Ale poučení stejně od vezdejších fetek nepřijde. Tedy "Parental Advisory".
ForFreedom
  10. 10. 2011, 19:22
Zpočátku problém se s Topolovým stylem psaní sžít, natož ho uchopit tak, abych se v kontextu téhle experimentální novelky neztrácela. Kratičké kapitolky působí jaksi trhaně, neuceleně, samotný text s přeházenou větnou stavbou složitě, trochu okatě novátorsky, nicméně vše to v rámci autentičnosti daného prostředí prostě neskutečně sedí... Ta atmosféra feťácký Prahy ve mě bude parazitovat asi ještě hodně dlouho. Vlastně, co do samotného námětu a jeho zpracování, nevytvořil Topol tím svým uhýbačným maskováním, podivnou mlhavostí a snad i pofidérními popisy feťáckých zvyklostí nějakou extra prózu, která tu ještě nebyla, ovšem důležitý je, že celkem slušně podchytil takový ten prapůvodní, základní důvod, proč lidi pořád tyhle preparáty tolik baví. Bez zbytečnýho patosu a moralizování. Což je v naší krajině nedocenitelné.
Jako varování pro děti asi nic moc, ale jako svým způsobem sugestivní popis údělu mladýho Pražáka z posledních let, proč ne.
PS: A pokud přežijete první polovinu, aniž byste se v textu kostrbaté češtiny utopili, nejspíš dojdete k záhadnému osvícení, že Topolův styl je ve skutečnosti vlastně téměř přepychový...
borntolive
  19. 9. 2011, 21:43
Na můj vkus příliš mnoho halucinací a červené barvy. Marně v sobě hledám stopu po něčem kladném a není to jen díky prostředí románu. Pohltit mě to nedokázalo, ač v závěru poznávám původ červené, což je pro mě jediným nábojem. Snad bych hodnotila líp po druhém přečtení, k čemuž ale nemám tendenci. Můj obdiv za zfilmování pro mě nezfilmovatelného (Anděl Exit).
domingo
  8. 3. 2010, 17:00
Dodnes jeden z nejlepších evropských spisovatelů rozvinul svůj typický rukopis právě v této novelce: sice přeexponované, příliš vizuálně expresivní a poněkud pozérské, ale zase neskutečně sugestivní a uvěřitelně depresivní, navíc napsané skutečně osobitým a talentovaným autorem. Ve srovnání s bezpohlavním Johnovým Mementem, bůhvíproč považovaným za nejlepší feťáckou knihu v ČR, vítězí na celé čáře. (4/5)
LadysR2
  12. 1. 2013, 17:00
Anděl. Smíchov. Metro. Temná zákoutí feťáckých duší v temných časech přelomu 80-90 let. Jedna z nejlepších českých knih, co jsem četl.. Doporučuju každému, kdo má rád knihy, co nejdou jen tak uchopit a zaškatulkovat. Topolův styl je jednoduše fascinující
Al-Borak
  24. 6. 2013, 17:43
Vcelku zdařilé a zajímavé dílo, které se mi začalo hlavně líbit až v samotném závěru. Tam jakoby příběh chytil tempo.
Janicicinka
  18. 4. 2011, 22:28
Poměrně hutná kniha, která čtenáře dle mého názoru dokáže pohltit. Celé čtení provází zvláštní atmosféra, kterou si asi každý musí prožít při čtení sám. ****