Krvavá lázeň

Originální název: Mikael Karvajalka

Hejkal - 2002
ISBN: 80-86026-13-2

Hejkal (2002) 80-86026-13-2 674

Mládí a podivuhodná dobrodružství Mikaela Karvajalky v mnoha zemích do roku 1527, jak je sám upřímně vypráví v deseti knihách.

LuciusWlk
  21. 3. 2014, 17:50
Krvavá lázeň je vynikající román. Životní příběh mladého Fina Mikaela Karvajalky ( tedy, první půlka. Druhé pokračování je Šťastná hvězda ), kdy mladý Mika v církevně rozbouřené Evropě hodlá najít a naplnit poslání božské prozřetelnosti. Netroufám si říct, že je Krvavá lázeň lepší než Sinuhet, nebo Etrusk. Je ale přinejmenším stejně čtivý, báječně napsaný a zajímavě odvyprávěný. Velmi zábavné je charakterizování hlavní postavy Mikaela a jeho společníka Anttiho. Kdy Mika je ten studovaný a chytrý, zatím co Antti hloupý a jednoduchý silák. Své postavení fakticky přijímají, přesto, že Antti je mnohem inteligentnější, respektive věcnější.
dida
  12. 1. 2011, 17:10
Taky si myslím, že je lepší než Egypťan, skvěle napsaná, některé pasáže jsou neskonale vtipné a přitom chytne za srdce.Některé momenty našich dějin jsou dost nepochopitelné. Nezapomenutelná
lvasa
  5. 9. 2012, 15:07
Já jsem se s touhle knížkou nějak nedokázal popasovat. Mikael mi přijde taknějak příliš nedotčený tím co se kolem něj děje, zkrátka dějem jaksi proplouvá, já nevím jestli je to tím, jak se v mládí třísknul do hlavy, nebo jestli autor prostě nechává hodnocení na čtenáři, ale na mě to mělo ten efekt, že jsem se do postavy jaksi nedokázal vžít. Možná mám také zkreslené vnímání různými moderními romány, ale v téhle knize se mi zdálo, že události jaksi nikam nespějí, že se prostě taknějak homogenně vrší jedna na druhou, a když se Mikael přestěhuje zase o sto kilometrů dál, tak je možné předchozích dvě stě stran zapomenout. Tak nevím...
Cracky
  25. 6. 2014, 21:16
První setkání s Waltarim mi přineslo parádní čtenářský zážitek. Jedno dobrodružství střídá druhé a já se vždy nemohl dočkat, co Mikael se svým "bratrem" Anttim zažijí na dalších stránkách. Kdybych měl něco vytknout, tak je to určitě těžko uvěřitelný životní příběh hlavního protagonisty Mikaela Karvajalky, který se coby mladík ze zapadlého finského městečka během krátkého časového úseku vyskytl u tolika významných evropských událostí až to působí dosti nereálně. Na druhou stranu však musím přiznat, že jsem se díky tomu dozvěděl mnoho věcí, které se na počátku 16. století v Evropě odehrály a neměl jsem o nich nejmenšího tušení. Jako další plus vidím výběr hlavních protagonistů, kteří sice byli zcela odlišní (Antti prostoduchý silák x chytrý leč velmi naivní Mikael), avšak skvěle se doplňovali. Waltariho dílo bylo velmi čtivé a těším se na jeho další knížky.
greywolf
  4. 2. 2013, 13:00
S klidným srdcem můžu napsat že to je nejlepší kniha, kterou jsem kdy v životě četl. Když pominu ohromně zajímavý a vtipný příběh, je protkaná skrz naskrz realitou lidských povah a osudů. Je to filosofická kniha především o lidské duši. Musím přiznat, že hodně změnila můj pohled na svět. K lepšímu. Za mě 100%
WildKofola
  1. 7. 2011, 18:00
Podle mého skromného názoru je toto dílo naprostým vrcholem Waltariho tvorby. Detailní, ale přitom nenudící analýza vrcholného středověku v Evropě protkaná mile vtipnými dialogy a situacemi, které i při hrůzách, jaké Waltari v tomto díle čtenářům servíruje, dokáží na tváři vyvolat úsměv. A to je teprve to pravé umění!:) Kniha je zároveň poučná i čtivá. Jenom prosím, nenechte se odradit její tloušťkou, přišli byste o moc!:)
Pavlajz
  8. 10. 2010, 12:08
Dle mého názoru lepší než Egypťan Sinuhet. V jistých momentech opravdu silná kniha, ve všech momentech opravdu čtivá kniha, která mi ukradla "pár" hodin z nočního spánku :-)