Laskavé bohyně

Odeon - 2014
ISBN: 978-80-207-1602-6

Odeon (2014) 978-80-207-1602-6 868
Odeon (2008) 978-80-207-1278-3 868

Může být tisíc stran téměř jednolitého textu plného suchých historických fakt strhujícím čtením? Ano - francouzsky psaný román Američana Jonathana Littella Les Bienveillantes, který čerpal inspiraci z filmu Clauda Lanzmanna Šoa, je důkazem. Vyprávění přesvědčeného nacisty a důstojníka SS Maximiliena Aueho, syna Němce a Francouzky, nás provede několika různými dějišti druhé světové války, na frontu, do okupovaných oblastí i do zázemí. Za svůj monumentální exkurz do duše malé ryby mezi válečnými zločinci (nebo jen obyčejného člověka ve vleku doby?) získal Jonathan Littell v říjnu 2006 Velkou cenu Francouzské akademie, v listopadu téhož roku pak prestižní Goncourtovu cenu.

Kniha získala literární cenu "Cena Český Bestseller - 2008 - Překladová beletrie pro dospělé". (Založil/a: skjaninka)

Jonathan Littell Jonathan Littell
*10.10.1967

Barabura
  5. 4. 2012, 9:16
Zde je odkaz na článek o této knize na idnes - http://kultura.idnes.cz/laskave-bohyne-kniha-kterou-doctete-s-pauzami-na-zvraceni-pmr-/literatura.aspx?c=A081108_150327_literatura_jaz
achilles
  2. 4. 2013, 20:52
ohavnosti, nechutnosti, někdy až únavné pasáže o různých typech Židů, ale skutečně nádherný příběh, a nic tam nebylo zbytečné, ani ty ohavnosti, nechutnosti....ani ten kousanec do Hitlerova nosu :-)
LadysR2
  12. 1. 2013, 17:21
Něco tak šokujícně hnusnýho jsem nikdy nečetl a doporučil bych to tlouct do hlavy současným českým náckům. Aby pochopili, k čemuže to vlastně vzhlížejí. Idioti. Je to neuvěřitelně detailně až popisně vyprávěná koncenrace válečného hnusu, která ve mě zanechala stopy do konce života. Pokaždé, když slyším slovní spojení Laskavé bohyně, tak mi okamžitě naskočí chladnokrevná lehkost výčtu mrtvých během války, která je pro názornost převedená do čísel. A ta jsou šokující, jako celá kniha
S.SALVADOR
  27. 6. 2013, 20:15
nad komentářem k tomuto dílu budu přemýšlet ještě hodně dlouho...kvalitní a vystihující komentář : DerMahr,Jochen.
Rominka
  2. 4. 2013, 7:33
Jak tuto knihu nejlépe vystihnout? Velké očekávání, které bylo občas naplněné, občas zklamáním... Tato kniha dává prostor i podněty k zamyšlení a opravdu stojí za to si jí přečíst. Člověk musí přežít nudnější pasáže, které vybízejí k odložení knihy nebo přeskakování stran, pokud to ale neuděláte, kniha vás opět strhne a vtáhne do děje psaného takou formou, že člověka místy mrazí....
Jana Edita
  26. 4. 2016, 8:25
Taky je mi z toho často na zvracení, kéž by to bylo to jediné, co mám společného s hlavním hrdinou.
Ve druhé třetině knížky jsem se dost ztrácela - asi kdybych věděla o válce něco víc, lépe bych se v těch všech hodnostech a organizacích zorientovala.
Není to nejlepší válečná kniha, kterou jsem dosud četla, ale je to kniha nejsyrovější.
Juditha
  19. 5. 2016, 11:39
Dát body této knize nemohu. Zajímavý začátek a úvahy, ale pak už jsem nevydržela číst o krutosti a perverzitě zabíječů lidí. Takže je možné, že ji přečtu jindy, ale spíš ne, zkoušela jsem se k ní vrátit, ale nemám sílu číst o těch zvrácenostech a nemilosrdnosti. Opravdu to bylo soukolí zločinu, každé kolečko udělá jenom něco a další zase něco a na konci jsou milióny mrtvých lidí, vytržených z klidu domova a hnaných hůře než dobytek na porážku, která se stále piluje, aby byla co nejefektivnější.
thierry
  3. 12. 2012, 7:59
Uff, nevybavuju si, že bych někdy četl složitější knížku, která by vyžadovala tolik soustředění a trpělivosti, nabízela tolik otázek k zamyšlení a nakonec i velký pocit uspokojení, že jsem to přeci jenom dočetl. :) Mě knížka bavila úplně od začátku, kdy jsem si i vypisoval postavy příslušníků SS podle hodností, abych se neztratil. Jsou tu i nudnější pasáže a hlavně posledních 100 stránek (= poslední 2 kapitoly) mě dost zklamalo. Předposlední kapitola plná incestních představ daleko za hranicí zvrácenosti se zbytečně opakovala a samotný závěr (od setkání s Hitlerem, a pak s policisty a Thomasem) se mi zdál moc umělý a beletristický, takže nezapadal do celkového dokumentárního tónu knížky. Kvůli tomu nemůžu dát plné hodnocení.
DerMahr
  15. 4. 2011, 9:12
To nejsurovější co jsem kdy potkal. Znuděné popisování genocidy... Přesto svým způsobem dokonalé. Ke každému počinu Wehrmachtu ještě přidá autor historku, ze které tuhne krev v žilách.
Hedgehog
  16. 9. 2013, 20:51
Nebýt lingvistických pasáží, hodnotil bych výš, ale bohužel mne tyto části téměř odradily od čtení. Kniha je to bezpochyby výborná a každý by se s ní měl alespoň zevrubně seznámit, ale mě se do noty netrefila. Jde jen o můj subjektivní názor, jak se mi kniha četla. Proto hodnocení berte s odstupem.
kamil
  19. 12. 2012, 17:01
Obsahuje spoiler spoiler - S trochou nadsázky by se dalo říct, že autor je reinkarnací někoho, kdo tuto knihu prožil, protože popis událostí je natolik věrohodný, že není možné, aby bez osobní zkušenosti bylo toto dílo napsáno.
Hlavním hrdinou, či lépe vypravěčem, je důstojník SS Maxmiliam Aue, je to typický kariérista, přesvědčený národní socialista, velmi inteligentní, velice sečtělý a vzdělaný člověk. Aue je náruživý kuřák, který i dost pije a je homosexuál tající svojí orientaci.
Nenávidí svojí matku, nevlastního francouzského otce a tajně miluje od dětství svojí sestru, která je již nyní vdaná.
Nejprve slouží na Ukrajině, kde má na starosti shromáždění a poklidnou deportaci a likvidaci Židů. Už zde jsou hrůzostrašné scény ukazující střílení Židů do masových hrobů a úplně zrůdné jsou úvahy vykonavatelů, jak toto zlepšit a zajistit, aby to nikdo z místních či i s Whermachtu neviděl.
Jak čas plyne, tak Němci drtí nepřítele napříč Evropou a Aue se dostane až na Kavkaz, kde svádí intelektuálský souboj, zda různé národy jsou či nejsou židovské krve a zda se mají zlikvidovat či využít jinak. Je zde vykreslen i neuvěřitelný byrokratický kolos všemožných zájmových skupin, od SS, ministerstev apod. Aue má velmi vlivného přítele Thomase, který se za něj přimlouvá a Aue díky tomu postupně povyšuje.
Asi nejlepší část je u Stalingradu, který je vykreslen v naprosto surových syrových barvách. Máte pocit, že je vám zima, okolo sebe máte hromady ztuhlých mrtvol a jste vděčni za každou cigaretu.
Aue, zde těžce onemocní a v blouznící v horečkách je postřelen do hlavy a jen neskutečnou náhodou se mu podaří na poslední chvíli zachránit, lépe řečeno je zachráněn.
V Berlíně je po zotavení vyznamenán samotným Himmlerem a začne pracovat u něj na ministerstvu vnitra. Jeho další činností je zlepšit pracovní efektivitu koncentračních táborů, kde se třou zájmy, kteří chtějí levnou pracovní sílu a těch co chtějí Židy nemilosrdně vyhladit.
Napříč celou knihou vystupuje mnoho historických postav, Speer, Eichman a další.
V poslední části je Aue převážně v Berlíně a jen tak mimochodem si odskočí po letech k matce, aby jí v záchvatu, který si ani neuvědomuje, zavraždil.
Za to je pochopitelně vyšetřován, ale vzhledem ke svým konexím je vždy osvobozen a je nařízeno, i přes neustále obtěžující dvojici vyšetřovatelů, stíhání zrušit.
V poslední části je skvěle vylíčeno bombardování Berlína, jak postupně vše přestalo fungovat, skepse a ironie z neodvratné porážky, ale i úprk před blížícími se vojsky Rudé armády.
Celá kniha nepůsobí jako nějaké zpytování svědomí, to napříč celým tímto monumentem od Aueho nenajdeme, ostatně už od začátku se vypravěč vysmívá tomu, že potrestání zločinců po válce bylo směšné a nedostatečné, že stejnou vinu má ten, kdo dal rozkaz, kdo řídil auto, kdo bil a na konci, ten kdo posla kulku do hlavy.
Aue se celou dobu potýká jen s tím, co vidí sám za správné, nehledá očistu, dělá maximálně svojí práci, trpí depresemi, často je mu naznačováno, aby se oženil, že trochu nezapadá, celé líčení je prostoupeno mnohdy brutálními sexuálními scénami či sny a představami.
Úplný konec je jako vrchol celého cirkusového představení, kdy se jakoby jednotlivé scény slejou v jeden hrůzostrašný poslední záchvěv, plný krve, útěků, příkladů posledního fanatismu a absurdních scén, jako poslední horečnaté výplody chorého mozku, který ve smrtelné křeči nacistického Německa vidíme skrz oči Maxmiliana Aueho.
edulla
  11. 6. 2016, 6:55
Bohužel nudnější pasáže mne nakonec odradily. Téma genocidy a Wehrmachtu mám načtené odjinud, a proto jsem se uchýlila k ne moc častému řešení a knihu odložila. Možná se k ní někdy vrátím. Čtenářsky obtížná je také sazba ve vydání od Odeonu. Jednolité bloky textu bez pauzy ještě umocňují pocit nekonečné četby, v proudech slov člověk hledá zajímavější pasáže.
optimistick
  1. 2. 2012, 23:26
Kniha, která vás na první pohled odradí svou mohutností. Ale obsah, na který je nutno sbírat odvahu, vás provede neuvěřitelným příběhem.Který vás po krátkém začtení provede dějovou linií, u které jsem paralelně četla knihy o historii 2.sv.války a dohledávala veškeré informace na internetu, aby mi ani jediná myšlenka neunikla. Je to složité dílo, na které si musíte vytvořit tu správnou náladu, aby vás naplnilo tím, co do něj sám autor vložil.
Wara
  21. 7. 2010, 16:12
Šílené, monstrózní a neuvěřitelné čtení. Na začátku vás zahltí fakty, jmény a dalšími daty, ale po chvilkovém zorientování se nebudete chtít přestat, dokud se neprolouskáte až na konec. Některé pasáže jsem čelt opakovaně, tak sugestivní jsou popisy jednotlivých událostí... Čtení této bichle chce hodně času a na začátku i trpělivosti, znalost alespoň základních historických souvislostí a postav určitě též přispěje k lepšímu zážitku...
Santino
  4. 6. 2010, 10:54
Možná je to můj subjektivní názor, ale já prostě nemůžu jinak...tato kniha je naprosto úchvatné a strhující dílo. Poslední stránku jsem musel číst asi 5x, abych vůbec uvěřil, že je konec a že to autor opradu myslí tak, jak to napsal. Opravdu perfektní čtení.
Mar.gita
  14. 9. 2016, 13:49
Nedočetla jsem, není to můj vkus. Skončila jsem v první čtvrtině. Na mě je to moc faktografické, příliš mnoho postav, přejezdy na různá nová místa, podávání hlášení...
verca1990
  12. 8. 2016, 11:52
tuhle knizku jsem si koupila a precetla na dopuruceni ze nic tak nechutnyho necetli , ze pan prekladate si delal pauzy na zvraceni.. na tohle tema jsem cetla hodne tak jsem byla dost zvedava, zacala sem cist a furt cekala na ty nechutny pasaze ze kterych by se me chtelo zvracet fur neprichazeli a ja byla dost zklamana jen kancelarska krysa akorad trosku toho stalingradu no.. spise nudne paseze na tema jeho sestry atak dale..
Jochen
  19. 9. 2013, 14:02
Jak napsal kolega, toto je opravdu dílo. Dílo vyznačující se monumentálností a velkým tryskem událostí. Nicméně, mám přečtených necelých 700 stran textu, potom všem mi Dr. Aue připadne jako někdo, kdo prošel snad vším, co mohla WW 2 nabídnout. Setkal se s každou významnou osobou tehdejší Reich, ať to byl Himmler, Eichmann, Jünger, Speer, Ohlendorg, Best, Kaltenbruner atd. atd. Začínám si říkat kdy ještě potká, Ericha Hartmanna, K. Knispela, H. J. Marseila, K. "Panzer" Mayera či snad Otto Skrozenyho. Autor si tak trochu z této knihy udělal jmenný encyklopedický slovník. Zcela určitě musel pročíst a se zájmem studovat celou řadu literatury ohledně německé Reich a WH, SS, SD, ale i zde můžeme nalézt chybičky při přepisu hodností a různé faleristické minely, když popisuje udělená vyznamenání, ale budiž.Jsou zde velice emocionální scény, které se čtou jedním dechem a člověka nutí k zamyšlení nad nesmyslností celé války, ale také dost nechutné homosexuální a incestní scény, které ba naopak nutí čtenáře k tomu, aby se zabýval myšlenkou duševního zdraví samotného spisovatele. Podle mého mínění, je autor kryptohomosexuál, jinak si tyto pasáže neumím vysvětlit:-). Kniha je opravdu výborná, i když jak jsem již psal, některé věci jsou poněkud přitažené za vlasy, ale i tak odpustitelné. Nemůžu si pomoci, ale ve velké části knihy jsem fanouškem pplk. Aueho, je to sympaťák a inteligent, jeho druhé já je ovšem zcela něco jiného. Vždy, když si vzpomenu na tuto knihu, vybaví se mi scéna, kterou popisuje hlavní postava při svém pobytu na Ukrajině: Pomalu jsem odcházel od masových hrobů, za ruku mě chytlo malé ukrajinské děvčátko ,, Gdě máma?", pravilo. Odpověděl jsem, že nevím, ale že jí zavedu do bezpečí. Za ruku jsem jí odvedl k jednomu Waffen SS. Ten ji taktéž chytil za ruku a pomalu s ní sestoupil do hrobu...
MENE TEKEL!
mala_kea
  5. 6. 2013, 19:11
Homosexualita, incest, masturbování, válka, střílení, reinkarnace, buzerace, odpudivé činy ? V této knize najdete snad vše. Co víc si člověk může přát, než knihu z válečného prostředí ochucenou o ty největší úchylárny, o kterých se vám ani nezdá ? Pro mě nic. Skvěle jsem se bavil.
janik
  1. 2. 2013, 13:24
Jsem hrdá, že jsem knížku, jako jedna z mála holek, přečetla.. A přestože si stále nepamatuju, jak se jmenovala, když se mi někdo zeptá, pamatuju si ty ohavnosti v ní popsané a jen tak je z hlavy nedostanu.. Snad se už nic podobného nebude opakovat!
croweee
  30. 1. 2013, 22:43
Dost šokující kniha, kterou jsem přečetla doslova jedním dechem! Bylo to něco tak nechutného, že jsem nemohla odtrhnou oči...Myslím, že by si ji měl přečíst každý, kdo se o toto téma zajímá.
January
  30. 12. 2012, 19:38
Kniha, která z vás jen tak nevyprchá a přinutí vás přemýšlet. Vzhledem k tomu, že autor popisované události neprožil (zato ale prožil jiné, také strašné), nechápu ji primárně jako svědectví o druhé světové válce, ale jako zamyšlení nad tím, co s člověkem udělají jisté okolnosti, když je jim vystaven. A to jak v životě veřejném, tak soukromém... Určitě doporučuju tuto introspekci během čtení (i nějakou dobu po něm) podstoupit.
MrPierc
  28. 3. 2012, 20:24
Holocaust (nebo také Šoa) za 2. světové války bylo to nejhorší zvěrstvo jaké kdy bylo naplánováno. V této knize je hlavním "hrdinou" důstojník SS Maxmilián Aue. Určen ke speciálním úkolům od hlavního vedení. Sledování morálky na frontě, rozeznávání národních ras na popravy, zlepšení využitelnosti otroků z pracovních táborů atd. Během své práce se setkává s normálními lidmi i elitou. Všichni si lehce zdůvodňují pracovní tábory smrti, mučení, zvěrstva, židovské i bolševické čistky. Německo a Evropa musí být "juderein". Eliminací židů, postižených, politických vězňů = vznikne nový životní prostor a Němci se budou moci volně nadechnout. Německo je předurčeno k růstu a nemůže ho nikdo zastavit. Byli tak pyšní. Aue, nejen že přežije svou vlastní smrt, ale trpí zároveň i bisexuálně incestními vidinami. Jeho pokroucená/zvrácená mysl se proplétá s normálními dny na frontě či přihlíží popravám u masových hrobů. Německo bylo ale také velmi byrokratickou zemí a vše mělo hezky propočítané. Kolik je denně stojí jeden žid v koncentračním táboře. Při čtení jsem žasl nad organizovaností celého procesu. To nebyl chvilkový záchvat moci, byla to chladně vykalkulovaná statistika likvidace. Vyprávění v ich formě ještě více umocňuje depresivní zážitek. Hrdina, i když si to nechce přiznat, je sám sebou znechucen a plný hnusu a odporu. Přesto ideologicky dál plní to, co se má udělat. Některé detaily jsou tak nechutné a tak chladně popisováné, že jsem autora chvílemi nenáviděl. Prvních 200 stran je opravdové peklo, málokdo je překoná, protože jsou plné byrokracie, hlášení a seznamů. Ale jak se dokážete přebrodit až za tuto hranici, začne příběh nabírat na intenzitě. Tuto knihu čtu od roku 2008. Prvních 200 stran mi trvalo přečíst přes 4 roky. Poté jsem reklamoval základní desku na PC a a během čekání jsem zbytek přečetl během několika týdnů.Hodnocení 4/5
simon111
  11. 1. 2012, 14:10
Knihu jsem si koupil hned, co u nás vyšla. Přečetl jsem jí snad v rekordním čase. Pak jsem jí půjčil asi třem lidem, pokaždé mi ji vrátili s tím, že nezvládli přečíst více, než 100 stránek, dál je to nějak nebavilo.. A to je přesně to, co psal "Wara",je potřeba nějak přelouskat ten "úvod", pak nejde přestat. Trochu mi to připomínalo Smrt je mým řemeslem. Po přečtení knihy mě hodně mrazilo, nejen pro příběh, ale i proto, že jsem si uvědomil, že druh člověka v knize popisovaný, žije i dnes.
runnie
  22. 7. 2011, 16:28
Bez nadsázky to nejlepší, co jsem za poslední léta četla. Mrazivé,strhující a místy jen pro silné povahy.Když se přenesete přes začátek,pak už nemůžete přestat a musíte číst dál a dál...
luckykralik
  21. 1. 2011, 12:07
Neskutečný epos, opravdu si asi zaslouží přívlastek, který jsem někde četl, že je to nejzásadnější kniha posledních několika desetiletí. Kam se s prominutím hrabe Plechový bubínek a další podobně koncipované knihy. Toto je totální koncentrát velmi podrobných faktů z historie, ketré naučí víc než hsitorické učebnice a zároveň fikce tak zvrácené postavy s tak explicitním popisem, že se vám skoro dělá fyzicky špatně. Neuvěřitelně emocionální dílo, které pohltí až do dna.