Ten, který loví jeleny

Originální název: American Indian prophecies

Nezjištěno / Jiné
ISBN: 80-7205-191-1

Nezjištěno / Jiné 80-7205-191-1 206

Tato práce obsahuje řadu faktů vycházejících z rozhovorů mezi dvěma fiktivními postavami: mladým Johnem Pearsonem z novoanglické šlechtické rodiny a Tím, který loví jeleny, starším z kmene Čejenů a Lakotů a strážcem skutečných dějin domorodých Američanů. Rozhovory se odvíjejí tak, že jasně ukazují stav dnešní euroamerické civilizace v ostrém kontrastu s bohatou tradicí původních amerických Indiánů, čímž upozorňují na mnoho zajímavých otázek.

whack
  4. 11. 2016, 18:06
Jedinečný nápad napísať literatúru faktu štýlom rozhovorov dvoch fiktívnych postáv bol na správnom mieste. Študentovi práva rozpráva starý indián, múdrejší ako Google, na všetky možné otázky ohľadne ľudí a ich mieste v Prírode. Najzaujímavejšia je kapitola štvrtá (a nasledujúce dve), v ktorej hovorí o vyvražďovaní amerických indiánov kresťanskými kolonizátormi. Vedeli ste, že od vpádu Kolumba bolo len v Amerikách vyhubených 100 miliónov domorodcov? Príbeh sa prirodzene presunie do kapitoly piatej, ktorá je o súčasnom stave sveta a končí asi takto: „Během necelých 40ti let se populace planety Země zdvojnásobí z pěti na deset miliard duší. Matka Země nebude schopna tolik lidí uživit. A proto se zřejmě objeví epidemie, aby se naše planeta vrátila do vyváženého stavu. Abychom se vyhnuli této tragedii a bolesti srdce, je třeba zastavit kácení deštných pralesů a výrazně omezit vzrůst populace.“ Kapitola šiesta je duchovná časť knihy, ktorá zaváňa new age Posolstvom protinožcov a je to v podstate propagácia tzv. kultúrneho kreativizmu. Verme láske, ktorá vraj vylieči čierne diery v našich hlavách, a snom, cez ktoré ukazuje cestu. Keď ma najbližšie bude v sne volať srnka, aby som sa išiel pozrieť na stráň na jej srnčiatko, nebudem už váhať, škoda len, že mňa v snoch namiesto srnky volajú čudné šepoty a ťahajú tisíce chladných rúk do tmavých miestností budov opustených miest. Rád by som vedel, čo by na to povedal starý indián.
rady.kros
  21. 11. 2013, 22:27
Moc mne tahle kniha nechytla. Je tam několik skvělých informací a pohledů na věc, ale celý ten rozhovor mi přišel až příliš vyumělkovaný a nepřirozený. Mám kamarády, kterým se zase líbila moc, takže každému sedí něco jiného.