Hitler a appeasement - Britský pokus zabránit druhé světové válce

Hitler a appeasement - Britský pokus zabránit druhé světové válce

Víkend - 2008
ISBN: 978-80-86891-98-9

Víkend (2008) 978-80-86891-98-9 296

Práce britského historika Petera Nevilla pojednává o tématu, jež je čtenářům velmi blízké, tj. o příčinách druhé světové války a o tzv. politice appeasementu (politika usmiřování agresivních mocností, především Německa, Itálie a Japonska). Přesto se jedná o knihu, která zaujme a v mnoha ohledech překvapí - autor se totiž snaží vysvětlit a v řadě ohledů i obhájit jednání tzv. appeaserů ve 30. letech minulého století, o čemž ostatně vypovídá i její podtitul. Nevillova práce je zvlášť cenná pro české čtenáře, neboť mohou jejím prostřednictvím nahlédnout události, které se bezprostředně dotýkaly českých zemí (Československa), zejména osudové Mnichovské dohody, tak říkajíc zvenčí - očima "těch druhých", v první řadě představitelů "proradného Albionu", kteří "nás na podzim 1938 nechali na holičkách". O tom ,že znát takový pohled je nanejvýš užitečné, není nejmenších pochyb.

VaclavB
  27. 1. 2015, 13:26
Je velice zajímavé pohlédnout na naše dějiny očima "druhé strany". Pro Čechy Mnichov znamená především zradu. Jak se ale na tuto zradu dívali ti, kdo nás zradili? Co je k tomu vedlo? Jednali by jinak, kdyby věděli, co se stane? Je to fascinující čtení, které mi otevřelo oči a přimělo se zamyslet nad problémem války v širších souvislostech. Zejména toho, že kdo zažil hrůzy první Velké války osobně, by prostě udělal cokoli, aby se vyhnul vzniku té další. Autor přitom iniciátory Mnichova nijak neomlouvá a zůstává v pozici toho, že se to prostě tak stát nemělo, a že to navždy změnilo postoj Čechoslováků k západním mocnostem (autorova citace Halasových veršů hluboce dokládá vědomí vlastní národní odpovědnosti).