Originální název: Proč bychom se netopili aneb Vodácký průvodce pro Ofélii

Olympia (2007) 978-80-7033-929-9 152
Olympia (2005)
Olympia (1987)
Olympia (1979)

První díl dnes již kultovní série o partě vodáků. Jedna z mála knih, od kterých se čtenář neodtrhne a nad kterými se od srdce zasměje, neboť i ten, kdo nikdy nejel Lužnici a další toky naší vlasti, o tom něco slyšel a rozhodně byl také mladý jako členové party v těchto příbězích. (Založil/a: skjaninka)

Keatin
  19. 2. 2013, 20:18
Asi bych si čtení užila o to víc, četla-li bych to v létě, někde u vody, s pohledem na vodáky ...neb já sama tzv. na vodě nikdy nebyla. Po přečtení této knihy nejen, že bych hned hupsla do kánoe, ale taky bych chtěla být součástí tak skvělé party jako byla to "Kenyho". Doporučuji, je to fajn oddechové čtení.
psychoklara
  16. 2. 2014, 10:25
Úryvek jsem objevila v čítance na druhém stupni základní školy, na první pohled naprosto vybočoval z řad mnohdy nezáživné povinné četby. K přečtení celé knihy jsem se dostala o pár let později, vzápětí jsem Šmídovi propadla. Nádherný sloh ve spojení se zábavnými situacemi, které lze na vodě snadno zažít, vytváří úžasný koncert humoru. Televizní seriál je jen plytkou náhražkou zážitku, který Vám kniha nabízí, ta nádherná slovní spojení a květnaté popisy absurdních vodáckých situací v televizi neuslyšíte.
Kniha, která dojme i pobaví, moje učebnice slohu s čestným místem v domácí knihovně, zkrátka srdcovka...
Hledající
  23. 9. 2016, 19:14
Modrá obloha, zlatavé sluneční paprsky okolo, hučení vody, údery pádla o hladinu, kouř táboráků, ale i všudypřítomní komáři nebo "cvaknutí se" - to vše s kouzlem přírody, s partou kamarádů...prostě pohoda, která - ve snaze vyhnout se civilizaci za každou cenu - se dá zažít snad už jen tady, s kusem romantiky a dobrodružství pořád před sebou. Legrace. "Budeme si dneska něco mýt?" Přestože jsem byl na vodě jen dvakrát, ten nádherný prožitek těch několika dní se nedá zapomenout (třeba i mou přezdívku "Vrbový mužík" - než jsem se naučil správně kormidlovat, projel jsem snad veškerá houští v zákrutách Lužnice). Naopak. Kéž by mé děti už byly větší, abychom jako rodinka mohli vyrazit zas. Tato knížka to vše ve mně vyvolává znova a znova.
silvaren
  8. 1. 2014, 9:43
Naprostá klasika. Četli jsme ji na mé první vodě s kamarády večer u táboráku a možná i proto tak ráda jezdím na vodu. Ať už chcete vzpomínat na vodu v zimních měsících nebo si ji zpříjemnit v létě, sáhněte po téhle knížce.
honzik10
  25. 6. 2013, 20:47
:D:D, co říct... tohle byla legrační knížka, ale něco jsem teda nepochopil, protože ani náhodou nejsem vodák, tak jsem třeba neporozuměl vodáckým výrazům, ale nevadí. Jinak dobrá knížka.
Elrond
  1. 8. 2012, 18:10
Knížka krátká ale dobrá. Musím pochválit TV přepis , pro nevodáka ji opravdu docela dobře ztvárnil seriál, některý věci sem v něm opravdu ocenil, třeba ódu na pivo recitovanou Vaculíkem nebo pohádku o vodáckém ráji s Kudlou a Volejníkem v podání Formana a "Dusíka". Ivana v seriálu přejmenovali na Otouše, zřejmě se toto ruské jméno do nové doby nehodí.... Divim se, že s tím Šmíd souhlasil... Doporučuju knihu i seriál, případně si půjčit kánoj a zjistit o čem to je :-))
hasickat
  16. 8. 2011, 13:48
Miluju pana Šmída a Proč bychom se netopili je dle mého názoru jeho nejlepší kniha. Ale řekal bych, že ti, kdo nejezdí na vodu, nemohou knihu pochopit a ani si ji pořádně vychutnat. Čtu ji pravidleně každou zimu, vzpomínám a těším se na další jízdu v naší oprýskané laminátové kanoi :o)
Janiska
  30. 7. 2011, 8:59
Nevím, já prostě tuhle knihu musela odložit. Vadil mi styl psaní a hlavně "čecháčské" výrazy a dialekt. Přitom jsem se na ni celkem těšila. Asi se k ní ani nevrátím, i když vidím, že je oblíbená u hodně čtenářů :-))
zelvicka
  25. 3. 2010, 21:23
Tohle je moc veselá knížka. Mnohem lepší než seriál. Ale myslím, že vodák ji bude vnímat jinak než nevodák.
Výborná postava Sumce, cvičitele zvířat. Perfektní zhodnocení různých vodáckých situací, vysvětlení pojmů (např. typy háčků jsou pro mě naprosto nezapomenutelné)
Lucka D.
  14. 10. 2013, 20:15
"Ofélii" jak jsme knížku přejmenovali jsem vždy vozila na vodu a pokaždé jsme z ní při vaření večeře četli úryvky a některé pasáže se nám natolik vryly pod kůži, že jsme je převzali do svého vlastního slovníku.
Petr N.
  29. 8. 2011, 15:15
Kdo chce vyrazit na vodu, měl by si tuhle knížku přečíst. Nejen, že je vtipná a dobře se čte, ale také přináší spoustu informací o sjíždění vody a spoustě důležitého okolo. Nejraději bych tuhle knížku nazval Biblí vodáků.