Cesty do posvátné hory

Cesty do posvátné hory

Podtitul: Šajenské mýty a jiné příběhy

Originální název: Cesty do posvátné hory

Volvox Globator - 2010
ISBN: 978-80-7207-756-4

Volvox Globator (2010) 978-80-7207-756-4 290

Antologie mýtů a vyprávění Šajenů, malého indiánského národa z planin amerického Západu, přináší přes osm desítek mýtů, příhod šibala Vé'ho'ea a dalších příběhů. Přibližuje nejen šajenskou mytologii a ústní tradici před rokem 1900, ale také způsob života,duchovní kulturu, historii a současnost Šajenů.Mýty a ostatní příběhy vyprávějí šajenskou verzi dějin světa, na jejichž počátku Ma'heo'o vytvořil zemi a bájní hrdinové zbavovali lidstvo oblud. Pokračují monumentálním eposem o Motsé'eóevovi a čtyřech posvátných šípech. Na mýtickou dobu pak navazují tradovaná vyprávění o událostech 18. a 19. století.Vše končí předpovědí zániku světa. V těchto příbězích slyšíme dech zvířat a přírody, humor, touhu po dobrém jídle a domově, chytrost, fantazii, pevnou víru v duchy a hlavně údery lidského srdce. Připomenou nám, že Šajeni jsou lidé ze stejného těsta jako my. V úvodu i komentářích se autor zamýšlí nad stářím, "původností" a obsahem šajenských mýtů a dospívá k překvapivým, kontroverzním závěrům a novým otázkám.

Roman Tadič Roman Tadič
*1973