Podtitul: román o románu

Hejkal - 2014
ISBN: 978-80-86026-64-0

Hejkal (2014) 978-80-86026-64-0 176
Vyšehrad (1976) 110

Historický román Egypťan Sinuhet byl autorovi podnětem k napsání poetického příběhu Čtyři západy slunce. V rovině filozofického podobenství se autor svěřuje s okolnostmi vzniku románu i s vnitřním rozpoložením při jeho psaní.

Peetuliska
  26. 2. 2014, 15:45
Mika Waltari napsal tuto knihu, jako odezvu po napsání Egypťana Sinuheta, vysvětluje zde své myšlenky před a po práci.
Je to ale psané filozofickou formou, jsou zde i jeho zkušenosti s halucinogeny. Věty, nad kterými se musíme zamyslet.
Kniha se mi líbila, je to zase něco jiného než jeho obvyklá tvorba. Přesto hodnotím jako průměrné, protože má lepší knihy.
muchy
  14. 8. 2015, 14:31
Rozhodně zajímavá kniha, která Vám dává nahlédnout do přemýšlení někoho jiného. Cítit jeho samotu, znepokojení i touhu utéct před realitou. Některé symboly v knize mi byly nejasné. Četla jsem vydání s ediční poznámkou Markéty Hejkalové, která se k dílu staví velmi kriticky a nazývá autora sobcem. S tímto názorem však musím nesouhlasit, protože mi to připadalo jako zpověď člověka, který nevnímá svět normálně - spíše jakoby měl pohled psychicky nemocného člověka, který se ze všech sil snaží zavřít oči před krutou realitou. Ano, jeho chování vyznívá jako sobecké, ale dílo je čtivé a do značné míry i odpočinkové, (i když pozornějšího čtenáře nutí k zamyšlení), a proto si podle mého názoru zaslouží hodnocení 68%.
Monietta
  21. 4. 2013, 22:26
Trošku zvláštní a netypická knížka. Od tohoto autora jsem četla zatím pouze tuhle a Sinuheta a každá je uplně jiná, ale přesto sou obě krásné. Takhle je krátká, taková oddechovka. Nevim jistě jestli autor píše opravdu o sobě jak tvrdí, ale čtenář tím dostává pohled na život dospělého muže, který má nutkání napsat o Egypťanu Sinuhetovi a popisuje tu okolnosti, události a hlavně myšlenky v době, kdy Sinuhet vznikal. Oddechové dílo, které se mi moc líbilo :)