Nikdy o tom nemluv

Nikdy o tom nemluv Originální název: Don’t ever tell

Jota - 2006
ISBN: 80-7217-458-4

Jota (2006) 80-7217-458-4 261

Kathy O'Beirneová líčí v této knize svůj tragický životní příběh, poznamenaný již v raném dětství surovým otcem, který ji stejně jako její sourozence tloukl a týral, a místními chlapci, kteří ji sexuálně zneužívali. Malá Kathy, které se v silně katolickém Irsku nedostalo od jejího okolí žádné pomoci, byla v osmi letech odtržena od rodiny a uzavřena postupně v celé řadě církví řízených institucí. Později ji poslali na psychiatrii, kde prošla děsivou elektrošokovou terapií a byla vystavována krutostem ze strany lidí, kteří o ni měli pečovat. Ve dvanácti letech byla poslána do prádelen Máří Magdalény, nápravného ústavu pro padlé dívky, kde se stala obětí sexuálního násilí. Jen pár týdnů před svými čtrnáctými narozeninami porodila dítě. Ale tímhle její noční můra ještě ani zdaleka nekončila "Cítila jsem, že svůj příběh musím vypovědět. Bylo napácháno tolik zla, že nějaký hlas uvnitř mě začal křičet: Spravedlnost'." (Založil/a: skjaninka)

marcellia
  12. 1. 2013, 13:07
Tahle knížka mě naprosto dostala,je hodně emotivní,a i když jsem podobných knížek přečetla více,na tuhle se nedá zapomenout,četla jsem ji už dvakrát a pokaždé jsem ohromená tím,jak se tolik lidí mohlo dopustit takových strašných chyb,týrání,včetně vlastních rodičů,ale i úřadů...šílené.Autorku obdivuju moc,že o tom dokázala napsat...
Orina
  24. 12. 2012, 13:14
Jedna z nejhrůznějších knih, jaké jsem kdy četla a to ani nebyla o islámu. Naprosto neuvěřitelné, co vše se může dít v civilizovaném světě. Závěrečná část mi naopak přišla výborná. Jedna věc je, číst o týrání a druhá věc je, číst o nepořádku a zmatku, které to napáchá v hlavě - ne, rozhodně neplatí, že děti zapomenou!
Vercinka.
  24. 10. 2012, 12:01
nikdo by nerekl co se mohlo dit v zemi jako je Irsko..pokud je vsechno v knize pravda, je to opravdu neuveritelne. Premyslela jsem nad tim, jestli se ji jeste mohlo stat neco hrozneho a myslim, ze ne, prozila si totiz vsechny hruznosti ktere snad existuji. Na knize mi trochu vadila konecne cast, kde autorka popisuje pouze sve pocity. Tuto cast bych rozhodne zkratila.
safety
  12. 9. 2013, 16:23
Knížka je krutou realitou. Zrovna nedávno se teprve k tomu Irsko přiznalo: "Irský premiér Endy Kenny se omluvil ženám, které zažily kruté podmínky v Magdaleniných prádelnách. Mezi lety 1922 až 1996 si peklem prádelen provozovaných církví prošlo na deset tisíc "problémových" dívek a "padlých" žen. Otrocké podmínky, za kterých pracovaly zadarmo od rána do večera, poodhalila zpráva speciální vyšetřovací komise." ... do roku 1996? to je opravdu síla. Církev toho spáchala za svou historii mnohem víc, než Hitler se Stalinem dohromady.. všichni si mohou podat ruce
01Baruska
  8. 12. 2015, 20:56
Velice působivá kniha, se silným příběhem, u které člověk může jen sedět a kroutit hlavou nad tím co všechno se dělo pod pláštěm církevních institucí. A ještě děsivější a neuvěřitelnější je fakt, že se děj neodehrává až tak dávno jak se na první pohled může zdát. Jedním slovem "neuvěřitelné".
kappa
  5. 5. 2014, 15:54
5 hvězdiček za autentickou výpověď o tragickém životě dívek a žen v Irsku ve 20.stol. Člověku se nechce věřit, že je něco takového možné v "cicilizovaném západním státě". A že na týrání dětí se podílí nejen církev , ale že je také posvěcená státem a jeho institucemi a v neposlední řadě se na něm podílí i rodiče dětí a nejbližší okolí.
princezna89
  13. 9. 2013, 13:18
Je mi opravdu smutno z toho, co všechno se děje ve světě. Když si přečtu knížky z islámského prostředí, řeknu si, jak je to strašně, ale že to tam takto je, ale tato knížka je z Irska, kde bych opravdu neřekla, že se něco tak děsivého může vůbec dít. Knížka je hodně emotivní, hodně krutá, ale bohužel absolutně reálná.
lucy.r
  2. 3. 2015, 19:55
Přečetla jsem jedním dechem. Je šokující, že něco takového se ještě donedávna dělo v jedné ze západních, "civilizovaných" zemí. Vždycky jsem říkala, že nevěřím v církevní instituce, tato kniha mě v mém postoji utvrdila. Dávám bez rozmýšlení 5 hvězdiček.
hadanka
  18. 7. 2013, 15:43
Knihu jsem četla hned poté, co jsem viděla film "Padlé ženy".... neskutečné, jak si s některými lidmi život krutě pohrává...
cixa
  19. 7. 2010, 19:46
Příběh o utrpení malé holčičky.Tato kniha v mě zanechala velmi silný dojem, zvlášť při pomyšlení, že to není tak dávno.... stojí za přečtení a zamyšlení.