Mapa a území

Mapa a území

Odeon - 2011
ISBN: 978-80-207-1379-7

Odeon (2011) 978-80-207-1379-7 288

Čtenáři, kteří mají v souvislosti s Houellebecqovou tvorbou jistá očekávání, budou překvapeni – v knize není jediná sexuální scéna. Autor se evidentně rozhodl znovu šokovat, ale tím nejméně očekávaným způsobem: je „vyklidněný“ a úspěšně se snaží o poctu realistům devatenáctého století. Houellebecq vypráví příběh malíře a fotografa Jeda Martina. Jeho matka spáchala sebevraždu, s otcem se vídá jen sporadicky. Kariéru umělce začal na akademii Beaux-Arts fotografováním neživých objektů, když ale zjistil, jak fascinující záležitostí je mapa, a začal se zabývat zejména relací mapy a zobrazeného území. Objevil zcela originální tvůrčí postup spočívající ve fotografování michelinovských map z různých úhlů – vzniklé umělecké fotky při náležitém zvětšení a patřičné instalaci dostávají rozměr neobyčejného uměleckého díla…

Skřítek
  20. 2. 2013, 8:29
Přehnaný nihilismus s prvky sebereflexe. Přebal slibuje jiného Houellebecqua, ano, je tu absence sexuálních scének, ale jinak jde stále o provokující zlobení v jeho stylu, stále je plný úšklebků a kritického pohledu a dokonce i na čtenáře. Celým románem se líně táhne nejednoznačný příběh, o hlavním hrdinovi se nedozvíme nic zásadního, jen že dosáhl úspěchu, že je oproštěn od jakéhokoli zájmu o cokoli, má docela rád jednu ženu a atd.
badatel
  9. 12. 2013, 18:36
Houellebecq splnil moje očekávání měrou vrchovatou. Zaujaly mě i jeho úvahy o řemeslech a lidech v průmyslové době. Fakt dobrá knížka.
Palahniuk
  3. 4. 2015, 10:40
Za mě nejlepší Houellebecq, co jsem zatím četla. Pravda je, že kdybych touhle knihou začala jako první, aniž bych znala díla předchozí, byla bych mimo. Michela je dobrý dávkovat po kapkách.
jegor
  6. 2. 2013, 23:27
Tahle se četla ztuha. Je to osobní výpověď umělce, v očích veřejnosti vynikajícího a úspěšného malíře. Navzdory tomu, jak je společností adorován úspěch a majetek, není to zaručený recept na štěstí. V osobní výpovědi malíře a fotografa Jeda Martina napsané na více než dvě stě padesáti stránkách není mnoho emocí. Je podaná ploše, je to jako když se vzbudíte do šedého podzimního dne, který je stejný jako byl den předchozí. V ,,moderní" společnosti se umění dostalo do pozice, kdy představuje pouhou investici, způsob jak boháči můžou uložit své prachy v době nejistoty. Společnost odmala na jedince vytváří tlak, aby se někam zařadil, aby dosáhl úspěchu. ,,Otcovy poznámkové bloky obsahovaly změť neurčitých útvarů připomínajících spirálovité schodišťe vinoucí se do výšky kolem kopinatých pravděpodobně skleněných útvarů. Ve skutečnosti nikdy nepřestal chtít stavět hnízda pro vlaštovky."