Originální název: Maria Stuart

Leda (2012) 978-80-7335-299-8 404
Academia (2000) 80-200-0307-X 362
Panorama (1993) 80-7038-310-0 292
Státní nakladatelství krásné literatury a umění (1966) 361

Život Marie Stuartovny je dramatem plným konfliktů. Královnou Skotska byla korunována už jako dítě, francouzskou královnou se stala v šestnácti letech. V osmnácti usedla na trůn a začala vládnout jednomu z nejrozpolcenějších dvorů Evropy, zmítajíchímu se náboženskými konflikty a spletitými intrikami. Zažila lásku i uznání, zradu i zničující vězení. Nikdy neváhala postavit se nepříteli přímo a odvážně mu čelit. (Založil/a: Khalidah)

Rames
  6. 11. 2011, 19:44
Str.53
Ti, kdo tvrdí, že bojují za věc boží, jsou strůjci největších nesvárů na zemi, protože se domnívají, že slyší poselství nebes, jsou jejich uši hluché pro každé slovo lidskosti.
AMEN !
Lucy Sisk
  4. 8. 2014, 18:45
Slyšela jsem hodně přirovnání, kde figurovala Marie Stuartovna jako hlavní osoba. Nemohla jsem pochopit ten kontext, tak že jsem byla po přečtení knihy mnohem moudřejší. A ano, většina rčení se dá pokládat za pravdu.
Děčínský
  18. 8. 2016, 9:29
Popisovat osudy titulní postavy románu (biografie) by bylo příliš, pro srozumitelný obraz, obsáhlé. Mne při četbě zaujal hlavně fakt, jak se v dané době našly ženy, které se tak dalece dokázaly vymanit z běžného údělu žen (strážkyně domácího krbu) a významně ovlivnit historii. Život v 16tém století nebyl jednoduchý z mnoha důvodů. Na jedné straně byl možná jednoduší pro toho kdo měl možnost vyniknout nad své okolí (na př. rodem), ale na druhé straně nebezpečnější pro větší primitivnost lidstva. Historie života této panovnice tomu odpovídal. Neměla to nijak snadné, ale její osudy jsou pro čtenáře, zejména v podání mistra, strhující a zajímavé.
karce
  11. 8. 2011, 8:26
Strhující historické drama sledující politický a osobní souboj dvou královen, mimořádně inteligentní a racionální Alžběty a vášnivé a vášně vzbuzující Marie Stuartovny. Velmi pěkně napsaná kniha, kterou bych si ráda ještě někdy přečetla.